Tietoturva
Vaikka Iphonessa ja Androidissa on esimerkiksi tietoturvayhtiö Nortonin mukaan yhtä hyvä tietoturva, laajalle levinnyt käsitys on se, että iOS-ekosysteemin tietoturva olisi Androidia parempi.
Nortonin mukaan syy käsitykseen on se, että kun Apple pitää ekosysteeminsä koodin visusti salassa, Androidin lähdekoodi on avoin kaikille. Tästä on jäänyt kiertämään väärä käsitys, jonka mukaan Android olisi helpompi hakkeroida.
Avoimesta lähdekoodista johtuen Android-hakkereita on maailmalla tosin enemmän kuin Iphone-hakkereita.
Molemmat ovat tietoturvayhtiön mukaan yhtä turvallisia. Norton muistuttaa, että kannattaa käyttää puhelinfirmojen omia sovelluskauppoja, kun lataa ohjelmia puhelimiinsa.
2. Helppokäyttöisyys
On osittain makuasia, mitä puhelinmerkkiä pitää helppokäyttöisimpänä. Jos on tottunut käyttämään Galaxya, Iphone saattaa tuntua oudolta ja toisin päin.
Siitä huolimatta Iphonea pidetään kuitenkin yleisesti helppokäyttöisempänä kuin esimerkiksi Android-puhelimia.
Android ja iOS
Anonyymi
5
148
Vastaukset 5
- Anonyymi
Avoimen lähdekoodin ohjelmistoista ei paikata aukkoja kuin neljän vuoden välein. Se on jo yksi syy. Ja avoin koodi on avoin tie hakkereille.
- Anonyymi
Siitä paikataan aukkoja kokoajan yötäpäivää
- Anonyymi
Molemmat ovat tietoturvayhtiön mukaan yhtä turvallisia.
- Anonyymi
iphoneja korkataan harva se viikko, vieläpä toisista maista
- Anonyymi
iPonista ei tuu koskaan helppokäyttöisen pää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1331725Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois228875Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.144861Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!36792- 73757
Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47737- 54722
- 83632
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä64623Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29561