Android ja iOS

Anonyymi

Tietoturva
Vaikka Iphonessa ja Androidissa on esimerkiksi tietoturvayhtiö Nortonin mukaan yhtä hyvä tietoturva, laajalle levinnyt käsitys on se, että iOS-ekosysteemin tietoturva olisi Androidia parempi.

Nortonin mukaan syy käsitykseen on se, että kun Apple pitää ekosysteeminsä koodin visusti salassa, Androidin lähdekoodi on avoin kaikille. Tästä on jäänyt kiertämään väärä käsitys, jonka mukaan Android olisi helpompi hakkeroida.

Avoimesta lähdekoodista johtuen Android-hakkereita on maailmalla tosin enemmän kuin Iphone-hakkereita.

Molemmat ovat tietoturvayhtiön mukaan yhtä turvallisia. Norton muistuttaa, että kannattaa käyttää puhelinfirmojen omia sovelluskauppoja, kun lataa ohjelmia puhelimiinsa.

2. Helppokäyttöisyys
On osittain makuasia, mitä puhelinmerkkiä pitää helppokäyttöisimpänä. Jos on tottunut käyttämään Galaxya, Iphone saattaa tuntua oudolta ja toisin päin.

Siitä huolimatta Iphonea pidetään kuitenkin yleisesti helppokäyttöisempänä kuin esimerkiksi Android-puhelimia.

5

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Avoimen lähdekoodin ohjelmistoista ei paikata aukkoja kuin neljän vuoden välein. Se on jo yksi syy. Ja avoin koodi on avoin tie hakkereille.

      • Anonyymi

        Siitä paikataan aukkoja kokoajan yötäpäivää


      • Anonyymi

        Molemmat ovat tietoturvayhtiön mukaan yhtä turvallisia.


      • Anonyymi

        iphoneja korkataan harva se viikko, vieläpä toisista maista


    • Anonyymi

      iPonista ei tuu koskaan helppokäyttöisen pää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      56
      3414
    2. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      72
      2747
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      62
      2544
    4. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      94
      2384
    5. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      2144
    6. Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla

      Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise
      Maailman menoa
      146
      1795
    7. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      66
      1785
    8. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      179
      1729
    9. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      90
      1710
    10. Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä

      Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun
      Kaste
      387
      1676
    Aihe