Omat kokemukset ovat 60-70 luvulta.
Minusta niihin nuorena osallistumista voi vertauttaa myöhemmin suoritettuun armeijaan.
Siinä näki toimintaa jossa ryhmähenki ja myös yksilöiden luontainen johtajuus tuliva tutuiksi.
Näissä kuvioissa syntyi myös eräitä esikuvia joiden seuraamisesta on ollut hyötyä aikuisuuteen kasvamisessa ja myöhemmissäkin elämänvaiheissa.
Kiitollisuudella muistan niitä aikoja.
Oletko joutunut osallistumaan metsäpalojen sammuttamiseen?
3
3058
Vastaukset
- Anonyymi
Niihin ei taideta nykyisin enää ottaa ulkopuolisia koska työturvallisuuden vastuu, varusteet, koulutus ja vakuutusasiat onnettomuuden sattuessa saattaisivat olla epäselvät.
- Anonyymi
Näin varmaan onkin nykyisin.
Ei taitaisi nykyajan 14 -16 vuotiaista ollakaan vastaavaan kuin 60-luvulla jolloin itsekin olin kolmessa suuressa metsäpalon sammutuksessa mukana.
Oma isäni oli pitäjän varapalopäällikkö ja kun määräys oli että vähintään yksi joka torpasta piti sammutukseen osallistua niin pääsin mukaan juuri 15 v täytettyäni.
Sain korvauksena jopa uudet Nokian kumisaappaat sinä kesänä kun varsinkin turvesoilla potkittiin hehkuvia pesäkkeitä niin että saappaat meinas sulaa jalkaan.
Niitä piti käydä välillä kanavassa jäähdyttelemässäkin sen vuoksi.
Silloin sain oppia myös jalkarättien käärimisen saappaisiin. Niitäkin piti kastella sammutuksen aikana useasti ettei jalat palaneet rakoille.
- Anonyymi
Silloin ei tainnut olla naispuolisia? Köyritte ihan poikain kesken?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk71300Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.1681203Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1021055Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470997- 131904
Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria
Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt271889Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.71884Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.66807Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan47802Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää397766