Huomenna 4.5.2021 pitää jättää ehdokaslistat. Äänestän sitoutumatonta. Kaupungin asiat tulee hoidettua parhaiten, kun ihmiset saavat ajatella itse ja äänestää omantunnon mukaan.
Esimerkiksi demarit pakottavat äänestämään sen mukaan miten "porukalla päätettiin". Jos poikkeaa ruodusta, niin saa huutia. Se ei ole demokratiaa. Se ei ole sananvapautta. Ryhmätyhmyyden tuloksena ovat "arboretum" ja monitoimihalli-kiistat. Nappurikunnissa Ruokolahdella ja Imatralla kunnanjohtajan valintakomediat. Ei ole ajateltu, vaan äänestetty, miten joku sanelee. Se ei ole asioiden kunnollista hoitamista. Asioita pitää hoitaa, ei puolueen hegemoniaa!
Kaikkien pienpuolueiden ja sitoutumattomien pitäisi tehdä tekninen vaaliliitto. Sillä tavalla ne saisivat yhdessä eniten ääniä. Niistä tulisi suurin. Vaalilaskenta on sellainen. Riippumatta puolueiden Helsingissä kirjoittamista julistuksista, yhteinen vaaliliitton Lappeenrantaan.
Ei kuntapäätöksissä tarvita puolueita. Tarvitaan vain tervettä maalaisjärkeä. Jokainen valtuutettu edustaa kaikkia lappeenrantalaisia, ei mitään puoluetta tai ammattikuntaa.
Lappeenrantalaiset voittoon kuntavaaleissa!
4
53
Vastaukset
- Anonyymi
Äänestän heti sellaista ehdokasta puolueesta riippumatta, jolla tässä kaupungissa löytyisi edes hitusen sitä maalaisjärkeä.
- Anonyymi
Maalaisjärkeä tarvitaan, ei kaupunkilaisjärkeä.
Se, joka ilmoittaa aina äänestävänsä omantunnon mukaan, saa minun ääneni. - Anonyymi
Etelä-Saimaa kirjoittaa, että Imatralla demarit pääsevät mahdollisesti gallupin mukaan piikkipaikalle. Samoin Lappeenrannassa kannatus korkea.
Gallupit on tehty ennen kuin Imatran kaupunginjohtajavaalit olivat ja ennenkuin hallituksen väliriihi teki mahalaskun. Molemmat osoittivat, että demarijohdolla ei synny kuin soppa. Imatran kähmiminen toi mieleen tuoreen teatterin ja riitelyn Ruokolahdella. Vappusataset on nähty. Marinin "vappusatanen" eli 40.000 työpaikkaa, osoittautui valtiovarainministeriön asiantuntijoiden laskelmissa 11.000 työpaikaksi. Halltuksen lupaukset eivät toteudu ja välttämättömät toimet siirretään tuleville hallituksille.
Marinin koronan hoidon hype laskee. Silloin onneksi kuunneltiin THL:n Salmista ja sisälukutaito oli selkeää. Työllisyystoimien osalta Marinin hallitus ei haluta tehdä päätöksiä, vaikka keinot ovat tiedossa. Annetaan sen sijaan työttömien lusia ansiosidonnaisella ja sen jälkeen 760 euroa kuussa.
Demareiden kannatus ennemminkin laskee entisestään kuin nousee. Kansa tietää ja ymmärtää. - Anonyymi
Vihreät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi335128Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2744970Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä554446Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692425Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt461858Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu281804Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont201767Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi791713Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva141552- 1051476