Poltettavat

Anonyymi

Mitä te poltatte takassa?
Aiemmin mä poltin vaan puuta ja vanhoja rikkinäisiä vaatteita, mutta viimeaikoina olen tehnyt hieman experimentteja.
Huomasin, että takassa pystyy polttamaan oikeastaan mitä vain (poislukien biojäte, lasi, metalli). Niinpä meillä nyt poltetaan kaikki kotitaloudessa syntyvä jäte omassa takassa. Saadaan sekajätteen energia talteen ja omaan käyttöön, ei tarvitse sitä antaa kunnalliselle jätteenpolttolaitokselle maksua vastaan. Selvää säätöä! Ja todella ekologista! Parhaiten palavat kengät ja vanhat takit. Niiden jälkeen savukin on aivan mustaa! Minusta on hauska seisoa tontin nurkalla ja katsoa kun pikimustaa savua tulee piipusta ulos. Lämpöarvo kengissä on aivan mieletön! Saunauuniin en uskalla sekajätettä laittaa koska kiuas saattaa palaa puhki.

7

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      vanhat autonrenkaat on myös hyvä lämmönlähde, ja naapuritjkin tykkää..

      • Anonyymi

        Ne saa viedä ilmaiseksi esim. rengasliikkeisiin.

        Niillä voi olla hyötykäyttöä, esim. lasten keinuissa tai kukkaryhmän reunoina puutarhassa. Itse käytän kesämökillä yhtä rengasta vanteineen auton peräkärryn aisan alusena, kun kärry on poissa auton perästä. Lukituslaite ei näin toimien ole maassa ruohikossa, vaan ilmassa. Joo, lavan pohja kannattaisi suojata lumelta ja vedeltä. Se lahoaa taivasalla muutamassa vuodessa (tai viimeistään 20 vuodessa) ulkosalla. Pressu ei ole hyvä, ellei lavalle laita jotain pömpöttävää sisälle, sitten pressu päälle. Veden ja lumen pitää poistua eikä jäädä pressun päälle painavana massana.


    • Anonyymi

      Täytyy kokeilla!

      • Anonyymi

        Hmm...kun takassa on hyvä veto niin rangatkin palavat pitkinä niin säästyy aikaa halkomiselta ja pätkinnältä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hmm...kun takassa on hyvä veto niin rangatkin palavat pitkinä niin säästyy aikaa halkomiselta ja pätkinnältä.

        Isossa pannussa kun helvetillinen hiillos, mitattu n. 1000 celsiusta
        niin piipun päästä ei huomaa kuin lämpöväreilyä kun
        heittää pannuun kaikki palavat roskat.


    • Anonyymi

      Itse poltan takassa pienen määrän elintarvikepakkausten muoveja puiden seassa, kuten vielä 10 vuotta sitten ohjeistettiin. Nykyään tätä ohjetta ei muovipakkauksissa enää näy! Lisäksi poltan pienen märään pahveja.

      Tietyt muovit ovat myrkyllisiäkin, joten niitä en polta.
      Takassa ei sitten enää uskaltaisi makkaraa paistaa, jos tulipesä on myrkkyinen.

      Takka voi myös mennä rikki, kun joku aine palaa tosi kuumana. Mietin, voiko olla jopa tulipalon vaara!

    • Anonyymi

      Aina kun tulipesässä palaa tuli on tulipalon vaara !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      139
      3830
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      61
      3455
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2814
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      115
      2394
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      172
      2053
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      31
      1476
    7. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      36
      1405
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1222
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      1013
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      993
    Aihe