Ammattimediamme vahvistuu Pietarissa

Anonyymi

Yle lähettää tällä viikolla Simo Ortamon, 33, toimittajaksi Pietariin. Tarkoitus on vahvistaa entisestään Ylen läsnäoloa Venäjällä. Maan sisäpolitiikassa kuohuu tänä vuonna, kun vallanpitäjien ja oppositiovoimien vastakkainasettelu kärjistyy ja syksyllä pidetään parlamenttivaalit.

Simo Ortamo on seurannut ulkomaantoimittajana Venäjää pitkään. Kieliopinnot hän aloitti lukiossa. Kiinnostus maahan syttyi ikään kuin uudestaan kielikurssilla Pietarissa kahdeksan vuotta sitten, ja hän otti tuntumaa Venäjään myös opiskelijavaihdossa Petroskoin valtionyliopistossa 2015.

Yle Uutisissa Simo Ortamo aloitti ulkomaantoimittajana vuonna 2015. Hän on työskennellyt myös Aamulehdessä ja Helsingin Sanomissa. Hän on valmistunut maisteriksi Helsingin yliopiston valtiotieteellisestä tiedekunnasta, pääaineenaan poliittinen historia.

Millaista näkökulmaa Venäjän kehitykseen saa juuri Pietarista? Mihin kulmaan aiot ensimmäiseksi tarttua?

– Pietarissa voi seurata tarkemmin, mitä juuri täällä Suomen lähellä tapahtuu. Pietarin alue on tärkeä esimerkiksi suomalaisten yritysten, Itämeren suojelun ja matkailun kannalta, kunhan se taas vapautuu, Ortamo sanoo.

– Samalla Pietari on viiden miljoonan asukkaan metropoli. Kaupunkikulttuuri on vahvaa ja pietarilaiset ovat erittäin ylpeitä kaupungistaan. Sieltä löytyy varmasti paljon kiinnostavia tarinoita kerrottavaksi.

– Juuri nyt haluaisin tietää, miten Pietari on selvinnyt talvella tosi kovaa iskeneestä koronaepidemian toisesta aallosta. Rajoituksia on purettu, mutta tautia on yhä liikkeellä.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin siis saamme pätevän toimittajan välitykselä tarkkoja tietoja Venäjän tilanteesta.

      Pietarin trollikoulun jutuille nostaa koira jalkansa.

      Pudokkaan jutuille se kyykistää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      248
      6429
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      196
      5976
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      21
      5537
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      121
      4283
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      143
      3533
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      130
      3353
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      23
      3056
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      8
      2512
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      269
      2484
    10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      137
      2333
    Aihe