Joudun selvittämään onko 70-luvun omakotitalo remontoitavissa järkevin kustannuksin, vai pistetäänkö se nurin kivitalon tieltä. Kivitaloa taas en mielelläni lähtisi urakoimaan, kun on tilauskirjat muutenkin täynnä.
Muuten asia on selvä, mutta talossa on kvasi-valesokkeli. "Kvasi" sen vuoksi, että alajuoksupuu on selkeästi maanpinnan ulkopuolella, mutta betonisokkelin sisällä.
Toistaiseksi asiaa olen selvittänyt lämpökuvaamalla kovilla pakkasilla talon sekä sisältä että ulkoa. Ei mitään hälyyttävää poikkeamaa. Alapohjaan on kurkistettu sisäpuolelta poraamalla lattiaan reikiä ja tutkimalla endoskoopilla. Liäski alapohjan puruista on otettu näytteitä. Ne ovat kuivia eivätkä haise muulta kuin sahajauholta.
Nyt on sitten tarkoitus mennä ulkopuolelta katsomaan kaikkein arimmissa paikoissa olevien aljuoksujen kuntoa. Tätä varten tarvitsen kosteusmittarin.
Onko kenelläkään tietoon ja omaan kokemukseen perustuva ehdotus sopivasta mittarista?
Harkinnassa on Voltcraft MF-100
Toimiva kosteusmittari haussa
Anonyymi
4
1130
Vastaukset
- Anonyymi
Tähänkin kysymykseen paras vastaaja on Nick Nailer !
- Anonyymi
HÄH?
Joku paikallinen Remontti Reiska KÖ?
- Anonyymi
Onko tuo Voltcraft MF-100 kosteusmittari sama kuin Bilteman mittari Tuotenro. 15-340? Ainakin se muoto ja näyttö vaikuttavat identtisiltä!!!!
- Anonyymi
Piikkimittari se olla pitää, joka selvittää mahdollisen kosteuden puun sisällä.. ne tosin maksaa jotain..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p586652Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3485733Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1715355Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1505133Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil204380Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite463065Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202866Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill282677Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32648- 792306