Kyöpelinvuori- foorumi on taas auki. Aihepiireinä ovat mm. noituus ja (uus)pakanuus.
http://kyopelinvuori.foorumi.eu/index.php
Tervetuloa keskustelemaan!
Foorumi noituudesta ja pakanuudesta kiinnostuneille
11
1923
Vastaukset
- Anonyymi
Foorumilla voi keskustella muiden suuntauksien ohella myös wiccasta.
- Anonyymi
Puhutaanko tuolla henkisyydestä, esoteriasta ja magiasta yleensä, vai onko kyseessä joku teinien politisoitunut noitalarppauskerho?
- Anonyymi
Kyöpelinvuorella keskustellaan itse asiasta, mikä lienee pääsyy siihen, ettei mitään politisoitunutta teininoitalarppauskeskittymää ole foorumille syntynyt.
Toivomme mukaan pohtivia, syvällisiä, kiinnostuneita keskustelijoita, jotka haluavat käsitellä noituutta, shamanismia ja vastaavia aiheita kokemuksen, harjoittamisen sekä oman hengellisen kasvun osana. Toki mukaan mahtuu kokemattomia tai vasta suuntaansa etsiviä ihmisiä, jos johtavana ajatuksena on löytää tukea, tietoa ja innoitusta mukaan matkalleen.
t. Kyöpelinvuoren Olento - Anonyymi
Foorumilla on pitkä huoltokatko, jonka kesto ei ole Kyöpelinvuoren ylläpitäjien käsissä. Foorumi on normaalisti auki, kun sen toiminta palautuu.
t. Kyöpelinvuoren Olento - Anonyymi
Kyopelinvuorelle voi taas kirjautua/ rekisteröityä. Ulkoasu ei ole entisensä, mutta palautunee vielä.
t. KO - Anonyymi
Foorumin ulkoasu ei ole päivitysten jälkeen palautunut entiselleen, eikä tämä riipu Kyöpelinvuoren ylläpidosta. Kaikki viestit ovat kuitenkin tallessa, kuten tähänkin saakka. Yleinen- osion ohella muita osioita pääsee lukemaan rekisteröitymällä.
t. KO - Anonyymi
onko se foorumi vieläkin olemassa?
- Anonyymi
Foorumi on edelleen olemassa, ja sinne voi rekisteröityä, kuten ennenkin.
t. Ylläpito/ Kyöpelinvuori
- Anonyymi
Aika kummaa porukkaa tuolla. Luin yhden ketjun, "Pakanain ammatinvalinta" ja ihmiset jotenkin kuvittelee siellä että pakanalla pitää olla jokin tietty ammatti.
Pakana tarkoittaa kaikkia ei-kristillisiä eikä juutalaisia eikä islamisteja.
Ja jos nyt haluaa oikeasti olla pakanoiden pakana niin sitten torppa keskelle metsää ja maata viljelemään. Ilman koneita. Tai sitten perustaa kylän ja lapsia tekemään ainakin kymmenen. Tai seitsemän ja mieluiten kaikki poikia vaikka kristittyjä hekin olivat. Pakana tarkoittaa kai kyläläistä.- Anonyymi
"Pakanuus" on epätarkka termi, joka voi tarkoittaa sekä maaseudun asukasta, pakanallista uskontoa harjoittavaa ihmistä, tai kaikkia muita, kuin abrahamilaisten uskontojen jäseniä, joskus myös uskonnotonta henkilöä.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Pakanuus
Kyöpelinvuori- foorumilla keskustellaan uskonnollisessa kontekstissa vanhapakanuudesta, mesopakanuudesta sekä etenkin uuspakanuudesta. (Uus)pakanallista uskoa harjoittava voi asua maalla tai kaupungissa, viljellä maata tai olla viljelemättä, hankkia lapsia tai olla hankkimatta. Myöskään kylän perustaminen ei ole edellytys pakanallisen uskonnon harjoittamiselle.
Mainitun ketjun aihe liittyy yleiseen uuspakanoiden kesken vallitsevaan ajatukseen, että moni harjoittaja valitsee mieluiten maailmankuvaansa tukevan tai siihen muutoin sopivan ammatin. Tämän näkemyksen hahmottaminen voi olla vaikeaa aihepiiriä entuudestaan tuntemattomalle, varsinkin, mikäli ei ymmärrä kunnolla lukemaansa.
t. KO
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä422256Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi2282014- 1111548
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1441281- 1151207
PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1381114Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://261099- 741009
- 65963
- 70950