Ikivanha tietokone ei suostu käynnistymään, tulee sininen näyttö jossa lukee mm unmountable boot volume. Koneessa on windows xp eikä mitään asennuslevykettä tietysti enää löydy.
Sammuttamalla ja uudelleen käynnistämällä saatan päästä mustaan näyttöön jossa valittavissa esim vikasietotila tai normaali windowsin käynnistäminen, mutta nämä johtavat aina lopulta siihen siniseen näyttöön.
Onkohan mitään enää tehtävissä? Pari tiedostoa jäi koneelle, ne pitäisi mielellään saada vielä talteen.
Unmountable boot volume / xp
10
80
Vastaukset
- Anonyymi
Ota kiintolevy irti ja siirrä se toimseen koneeseen ja kopioi sillä tiedot talteen
- Anonyymi
Virheilmoitus kyllä viittaa siihen että kiintolevy on rikki.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Virheilmoitus kyllä viittaa siihen että kiintolevy on rikki.
Voit heittää sen SER-lavalle, tai YRITTÄÄ kopioida talteen siinä olevia muutamia tärkeitä tiedostoja.
Vain itse voit päättää että mitä teet. Kysymykseesi on vastattu ja ongelmaasi on tarjottu varsin toimivaa vaihtoehtoa.
Ja jos ei ns. "mennyt jakeluun", niin.
1) ota se kiintolevy irti ja pois vanhasta koneesta, ja laita se pöydälle, ja jätä siihen
2) boottaa toimiva kone
3) ota kiintolevy pöydältä, ja kytke siihen kiintoley-USB-adapteri
4) laita kiintolevy takaisin pöydälle, ja jätä se siihen
5) kytke sen usb-liitin tietokoneeseen jonka jo boottasit
6) kiintolevy ilmestyy näkyviin tietokoneeseen USB-massamuistiasemana
7) selaa sitä läpi tiedostojen hallinnalla, etsi haluamasi tiedostot, ja yritä kopioida ne talteen siihen tietokoneeseen jonka boottasit - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voit heittää sen SER-lavalle, tai YRITTÄÄ kopioida talteen siinä olevia muutamia tärkeitä tiedostoja.
Vain itse voit päättää että mitä teet. Kysymykseesi on vastattu ja ongelmaasi on tarjottu varsin toimivaa vaihtoehtoa.
Ja jos ei ns. "mennyt jakeluun", niin.
1) ota se kiintolevy irti ja pois vanhasta koneesta, ja laita se pöydälle, ja jätä siihen
2) boottaa toimiva kone
3) ota kiintolevy pöydältä, ja kytke siihen kiintoley-USB-adapteri
4) laita kiintolevy takaisin pöydälle, ja jätä se siihen
5) kytke sen usb-liitin tietokoneeseen jonka jo boottasit
6) kiintolevy ilmestyy näkyviin tietokoneeseen USB-massamuistiasemana
7) selaa sitä läpi tiedostojen hallinnalla, etsi haluamasi tiedostot, ja yritä kopioida ne talteen siihen tietokoneeseen jonka boottasitLuulet varmaan että rikki oleva kiintolevy alkaisi maagisesti toimia toisessa koneessa :)
Sehän olisi jännä kone kun osaisi korjata rikkonaisen levyn... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luulet varmaan että rikki oleva kiintolevy alkaisi maagisesti toimia toisessa koneessa :)
Sehän olisi jännä kone kun osaisi korjata rikkonaisen levyn...Se, mitä tässä olen lukenut, niin kiintolevy ei ole rikki, koska se käynnistyy ja boottaa, tiettyyn rajaan saakka.
Näin ollen, kiintolevy toimii, käy ja kukkuu, kouten myös että osa tiedostoista on täysin ehjiä ja toimivia.
Ja koska näin on, niin on mahdollista että siitä saa palautettua "muutamat tärkeät tiedostot" jos sen kytkee toiseen koneeseen.
Tällaisia kiintolevyjä muuten on mahdollista myös korjata tiettyyn rajaan saakka siihen tarkoitukseen soveltuvilla tietokoneohjelmilla, mikä varmasti on jännää ihmiselle joka ei tiedä tietokoneista yhtään mitään, vaan itkee kun ne ei toimi, ja sitten kun tarjotaan apua niin se ei kelpaa.
Itsekin olen korjannut useita muistikortteja tällaisilla sovelluksilla ja menetelmillä kun ihmiset ovat valittaneet kun kaikki digikuvat vain ihan yhtäkkiä katosivat muistikortilta, ja ... sieltähän ne sitten löytyivät kun on osaamista ja viitsii nähdä vaivaa...
Kiittämättömyyshän on maailman palkka. Ehkä olisikin hyvä jos kaikki tiedostosi jäisivät ikuisesti bittmössöavaruuteen, niin ei enää tarvitse tulla näille palstoille piipittämään... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luulet varmaan että rikki oleva kiintolevy alkaisi maagisesti toimia toisessa koneessa :)
Sehän olisi jännä kone kun osaisi korjata rikkonaisen levyn...Miksi sitten kysyt täällä vinkkejä kiintolevyyn jonka tiedät olevan rikki....? Oletko varma että pääsi ei ole rikki? Kannattaisiko hakeutua hoitoon?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi sitten kysyt täällä vinkkejä kiintolevyyn jonka tiedät olevan rikki....? Oletko varma että pääsi ei ole rikki? Kannattaisiko hakeutua hoitoon?
Ei ole aloittaja tainnut kirjoittaa muuta kuin aloituksen...
Että pidä vaan omista hoidoistasi huolta.
- Anonyymi
Ne tiedostot saakin jäädä sinne..
- Anonyymi
Ei välttämättä ole rikki, ainoastaan osiotaulukko voi olla sekaisin. Itse ainakin kokeilisin levyn lukemista jonkun Linux -jakelun kautta.
- Anonyymi
90-luvulla 3.1 -kone käynnistyi parinkymmenen yrityksen jälkeen seistyään kait vuoden pari.
Sama kävi xp-koneen levyn kanssa myöhemmin. Onnistuneen jälkeen seuraava käynnistys ei sitten onnistunutkaan, joten laitoin sen tuonne hyllylle pölyttymään enkä rakenna sitä nyt tähän.
Aioit ottaa tietoja levyltä, niin kiinnititkö USB-tikun jo valmiiksi koneeseen?
Jos käynnistysjärjestyksenä on USB-tikku ensimmäisenä, niin xp-aikainen kone tyssää käynnistykseen ja antaa jonkin tuonkaltaisen ilmoituksen.
***
Samanlainen ilmoitus tulee, jos kiintolevy ei ole kunnolla paikallaan, pohjassa.
Jos koneessa pata-levy, niin minulla joskus oli kuljetuksessa 2 piikkiä pikkasen vinossa eikä toiminut kuin oikomisen jälkeen
https://www.huuto.net/kohteet/wd-scorpio-blue-80gb-ide-kovalevy-kannettavan-tietokoneen/541277057
Näillä kahdella keissillä ei merkitystä ellei levyä vaihdettu viime toimimisen jälkeen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632142Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51795Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361288En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71960Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21865Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?112772Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39730- 19706
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93689