Haaveissa hirsitalon rakentaminen, yksikerroksinen reilu 100m2. Tontti ja liittymät valmiina. Oma kaivinkone ja mies kaivinkone yrittäjä, joten maatyöt tehdään itse, ainoastaan materiaalit (hiekka, murskeet, sepelit) ostetaan. Myös rakennusmestari on omasta takaa. Lvi ja sähkötyöt ulkopuoliselta. Taloon halutaan ehdottomasti leivinuuni.
Mahdollisimman paljon pyritään tekemään itse, kuten laatoitusta ja lattian asennusta.
Mitä luulette? Riittääkö 180 000e tällaiseen projektiin? Myös älvsbytalo on ollut mietinnässä, saisi nopealla aikataululla täysin valmiin talon, mutta eihän älväristä ja hirsitalosta voi puhua saman päivänäkään ;)
Hirsitalon rakentamiskustannukset
6
452
Vastaukset
- Anonyymi
Tottakai se riittää jos ostatte vain materiaaleja ja teette kaikki työt itse työmaalla... tosin samalla vaivalla tekee vaikka kunnon kivitalon, eikä mitään energiasyöppöä hirsimökkiä.
- Anonyymi
Kivitalo on paljon työläämpi kuin hirsitalo. 1800 € per m2 riittää kivitaloonkin, jos kaiken tekee itse. Kustannukset tosin riippuvat paikkakunnasta.
Peukalosäännön mukaan pääkaupunkiseudulla rakentaminen maksaa 3.700 € per m2. Muualla pääsee halvemmalla, korvessa jopa 40 % halvemmalla. Summasta voi vähentää sitten sen kaiken itse tehdyn. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kivitalo on paljon työläämpi kuin hirsitalo. 1800 € per m2 riittää kivitaloonkin, jos kaiken tekee itse. Kustannukset tosin riippuvat paikkakunnasta.
Peukalosäännön mukaan pääkaupunkiseudulla rakentaminen maksaa 3.700 € per m2. Muualla pääsee halvemmalla, korvessa jopa 40 % halvemmalla. Summasta voi vähentää sitten sen kaiken itse tehdyn.Kivitalo on talona paljon parempi kuin hirsitalo. Energiatehokkaampi, hiljaisempi, huoltovapaampi, paloturvallisempi ja useimmiten myös paremman näköinen.
- Anonyymi
Hirsitalo on hankala rakentaa, kun hirsien painuminen on huomioitava koko ajan. Olin aikoinaan vetelemässä ex-appiukon mökistä nauloja pois, jotta ei tulisi rakoja hirsiin. Pystyttäjäporukka sanoi olevansa kokenut hirsirakentannusten tekijä.
Itse pystytin isäni kanssa hirsimökin. Ulkorakennuksen teko laudasta oli sen jälkeen leikkiä, kun tuota painumista ei tarvinnut ajatella. - Anonyymi
Sanon hinnan, kokonaishinnan sinun omalle tontille.
Sinä haet avaimet ja laitat pihan kuntoon.
400.000€ - Anonyymi
Hirsitaloilta ollaan poistamassa massiivipuulle astettu laskennallinen energiatehokkuushyöty uudessa maankäyttö- ja rakennuslain uudistuksessa. Eli kohta ei saa enää rakentaa massiivipuutaloa ilman lisäeristystä seinissä. Nyt kannattaa toimia ja laittaa luvat sisään. Kohta ei enää rakennuslupaa saa täyshirsitalolle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1741192
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?46631Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55559Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä304558Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t228543- 51529
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45502