Sisäliikuntahallin sijoituspäätös menee uusiksi

Anonyymi

Valtuuston jäsenet eivät ole olleet tietoisia arboretumista päätöstä tehdessään. Sisäliikuntahallipäätökseen oli sivulauseessa niputettu jalkapallokentän siirtäminen ja puiden kaato. Päätösnivaskan osana oleva "liikuntalautakunnan" antama palaute sivuutettiin. Siinä on varaus, jossa sanotaan, että yhtään puuta ei saa kaataa.

Hyvä, että asia on nyt tullut esille. Yli 800 nimeä arboretumin säilyttämisadressissa ei ole mitätön asia. Adressistakaan ei moni tietänyt, mutta lyhyessä ajassa iso määrä nimiä; nimilista saattaisi olla kymmenkertainen.

Pallokenttä voi jäädä omalle paikalleen. Sisäliikuntahallille on kaksi varteenotettavaa vaihtoehtoa, vanhan paloaseman tontti tai Kimpisen takakenttä. Kimpisen takakenttä on loogisesti hyvä, koska silloin yleisurheilu keskittyisi Kimpiseen. Lisäksi sisäliikuntahallin pukuhuonetiloja voisi hyödyntää myös Kimpisen urheilukentällä vierailevat.

Arboretum on vihreän kaupungin sydän. Sydäntä ei pidä pysäyttää eikä vahingoittaa. Tutustukaa arboretumiin ja käykää siellä kävelemässä. Se on ilmaista ja innostavaa. Rannanpuoleisella alueella on toistasataa kirsikkapuuta, jotka istutettiin viime vuonna ja tarkoitus on istuttaa lisää. Kirsikkapuualueesta tulee muutaman vuoden kuluessa valtavan hieno käyntikohde, johon maan japanilaisetkin hakeutuvat. Viltit maahan ja sushia suuhun. Se on arboretum.

11

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Panisivat nyt ne P.... rkeen puut nurin ja lopettaisivat tän vatvomisen, että edes vähän kehittyisi tää kaupunki eteen påin.

      Vihreet ajatukset ne aina jarruttaa väistämätöntä.

    • Anonyymi

      No jopas on sinulla arvot merkilliset. Oletko demari vai vasuri?

      • Anonyymi

        Arvot on, merkilliset tai ei, mutta täytyykän kaupunkia kehittää, kyllä löytyy muualtakin sen verran pusikkoa mihin voi sen vilttinsä levittää, antaa nyt vaan kaupungin kehittyä.

        Ei kai tän Etelä-karjan ja Lappeenranan tarvitse olla valtakunnan muinaisjäänne, jossa kehitys on pysähtynyt. (paitsi on jo vähän).


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Arvot on, merkilliset tai ei, mutta täytyykän kaupunkia kehittää, kyllä löytyy muualtakin sen verran pusikkoa mihin voi sen vilttinsä levittää, antaa nyt vaan kaupungin kehittyä.

        Ei kai tän Etelä-karjan ja Lappeenranan tarvitse olla valtakunnan muinaisjäänne, jossa kehitys on pysähtynyt. (paitsi on jo vähän).

        Kaupunki kyllä kehittyy, pojat saa potkia edelleen palloa ympäristöä kuormittavalla lämmitettävällä (harakoille) tekonurmella ja tulee sisäliikuntahalli. Älä kohkaa. Kysymys on siitä, tehdäänkö oikein. Naidakin saa, mutta ei raiskata. Jos ymmärrät paremmin asian eron. Hyvä kehitys - huono kehitys. Sisäliikuntahallin ja tekonurmen ahtaminen tuohon amiksen tilaan on huonoa kehitystä. Toiselle pitää löytää parempi paikka. Niin se on. Ota rokote ja rauhotu.


    • Eikös noita puita ole saanut katsella jo kymmeniä vuosia, jos niistä on kiinnostunut. Halli pystyyn vaan, jotakin uutta saadaan kerrankin. Ja tärkeätä on laittaa pennut ja nuoret liikkumaan, joten halli tulee todella tarpeeseen. Suunnilleen ainoa isompi kaupunki koko maassa jossa ei ole vastaavaa hallia.

      • Anonyymi

        Justiisa niin, kyllä noita puita riittää halattavaksi ja katseltavaksi tonne Venäjän rajalle asti, minne joku jo ehdotti halleja tehtäväksi, NURIN VAAN, ja kehitystä kehiin.


    • Anonyymi

      Lehdet ja some julkaisevat näyttäviä kuvia Helsingin Roihuvuoren kirsikkapuistosta. Kerava on julkistanut kirsikkapuukierroksen.

      Viime vuonna arboretumiin istutetut yli 100 kirsikkapuuta tuovat muutaman vuoden päästä loistavan kukoistuksen Taikinamöäen ympäristöön Vanhan pappilan edustalle. Tarkoitus on istuttaa lisää kirsikkapuita tänä vuonna.

      Arboretumin olemassa olo on Lappeenrannalle siunaus, ei kirous. Sitä ei pidä lakaista kartalta jonkun sisähalli-jalkapallokenttä -yhdistelmän takia. Sisähalli ei ole jalkapallokenttä. Eikä jäähalli ole kauppakeskus. Asioiden koplaus on poliittista peliä, josta ei tule koskaan mitään hyvää. Asiat pitää tehdä oikein.

    • Anonyymi

      Kolme vaihtoehtoa:
      1) Sisähalli ei jalkapallokenttä, jalkapallokenttä esimerkiksi Kimpisen takakentälle
      2) Jalkapallokenttä ei sisähallia, sisähalli Kimpisen takakentälle tai paloaseman paikalle
      3) Sisähalli ja 70x70 metrin jalkapallon harjoituskenttä, Pienennettyyn tilaan saa hyvin kaksi harkkakenttää. Pienemmällä kentällä tulee enemmän maalitilanteita. Maaleja pitää osata tehdä.

    • Anonyymi

      Muistetaan historia : Amis vei ison osan hienoa Arboretumia mutta se sopii maisemaan (kuten lasten liikennepuistokin).
      Jättihalli sen sijaan ei sovi vaan sille on loistava paikka purettavan paloaseman tontti ,parkkipaikkojakin saadaan hyvin sopimaan.

      Arboretumista ei saa kaataa yhtään puuta enää.

    • Anonyymi

      Etelä-karjala on siirtolaisten puheissa yliarvostettu, tarkoitan nyt esim vaaroja, niitähän ei tällä alueella ole, mutta laulavat tätä karjalan kunnailla-laulua täysin rinnoin... vaarat löytyvät pohjois-karjalasta; koli... pohjois-karjala on kaunis... olen käynyt kolilla nuorena...

    • Anonyymi

      Siis mitä? Nyt uusi adressi! Ei varmaan tuhota mitään puistoa/arboretumia tästä kaupungista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      104
      9314
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4509
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1966
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1841
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1600
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1341
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      37
      1270
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      907
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      892
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      883
    Aihe