Corollan koeajosta

Anonyymi

Suorituskyky ansaitsee hatunoston. Kiihtyvyys on muihin hintaluokan autoihin nähden lähes ylivoimainen edellyttäen tosin runsaita ylikierroksia. Seisovan lähdön kilometriin kuluu vain 36,9 sekuntia ja 0-100 km/h sujui 15,4 sekunnissa.
Välityksestä johtuen ei Corollan helposti saavuttamaa 145 km/h huippunopeutta voi käyttää kuin hetkellisesti. Kone kiertää siinä vaiheessa huipputehonsa kierroksilla, joiden pidempiaikainen käyttö ei merkinne hyvää koneen kestoa ajatellen.
Alustarakenne on mahdollisimman yksinkertainen ja halvalla tuotettu. Jäykän taka-akselin tuenta on järjestetty pelkin puolielliptisin lehtijousin.

7

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On tullut näköjään selattua ilmestynyttä TM:ää. Vuonna 1971 nuo olivat aika normaaleita käyttöauton arvoja. Huippunopeudellakin oli jotain käyttöä vapailla nopeuksilla ja kulutuskin tavallinen pikkuauton 10 l/100 km. Sanoisinpa että kehitystä on noista ajoista tapahtunut.

      • Anonyymi

        Toyota Corolla oli 50v sitten suosituimpia autoja. Erityisesti arvostettiin sen kiihtyvyyttä. Tässä asiassa paremmat olivat BMW:tä lukuunottamatta urheilumalleja. Datsun 1200 hävisi kiihtyvyydessä noin kolme sekuntia ollen tuon ajan keskivertoa.


    • Anonyymi

      No nyt...tojotassa on taikaa :D Mihis sitä niin kiire että pitäisi alta 15 sekunnin sataseen.

    • Anonyymi

      Älkää leikkikö niillä runsailla ylikierroksilla.

    • Anonyymi

      Siinä näette. Mitään kehitystä ei ole tapahtunut 50 vuoteen.

    • Anonyymi

      Tuohan on kuvaus uuusimmasta 1,8 lussuhybridicorollasta, kehno suorituskyky ja surkeat ajo-omituisuudet. Muuten faktana se että uusimman corollan alusta ei kestä muutamaa tuhatta kilsaa kauemmin kuosissaan vaan muuttuu kuoppateillä ajamisen jälkeen veltoksi ja löysäksi. Vageissa alusta kestää auton iän vankkana.

    • Anonyymi

      Allekirjoita aloite kansalaisaloite sivustolla
      Aloite nro 8504
      Stop ruuhkamaksuille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      44
      7696
    2. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      70
      4270
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      59
      3829
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      62
      3687
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      96
      3516
    6. 55
      3153
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      58
      2963
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      30
      2528
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      207
      2120
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      50
      1640
    Aihe