Hei! Onkos kellään kokemusta lintukirpuista. Tavallaanhan tämäkin liittyy mökkeilyyn, varsinkin jos on linnunpesiä lähettyvillä. Minulla on kahden viikon ajan iho oireillut ja ilmeisesti syynä lintukirput. Onko kellään tietoa kuinka kauan tämä riesa jatkuu näin keväällä.
lintukirput
kevät
4726
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mun mielestä lintuikirppuja esiintyy mökillä ajoittain ympäri vuoden, eikä vaan keväisin. Kiusallisia. :-(
Moikka!
Katsopa tuolta, on puremasta kuvakin.. http://www.ihotaudit.net/lintukirput.htm
Kokemusta on. Kaamea kutina, sitten loppuu vaikka päiviks ja taas kuitittaa. Kortisonivoide auttaa, mutta kun ei aina ole hollilla.
Kissat kiikuttavat mukanaan sisälle ja se vasta kiva on kun saat sellaisen peiton alle :( Reisi oli monesta paikkaa purtu. Piti vaihtaa lakanat ja imuroida. Oli sellainen ohut kuin pienen pieni musta millin langanpätkä ja -doing- teki komeat loikat! Ei mikään pyöreä pallero kuten kuvittelin.
Hei!
Joo, kyllä näyttää tutulle tuo kuva. Ja sehän tässä on inhottavaa kun on päivien taukoja ja sitä luulee että kaikki on nyt ohi. Ja mikä pettymys kun taas kutittaa jostakin ja uusi näppyrykelmä on valmis.
En ole onneksi nähnyt moista örkkiä, ilmeisesti niin vilkasliikkeinen ja pieni. Näkyy aina vaihtavan iholla paikkaa, välillä reisissä, välillä nilkoissa ja välillä vatsan alueella paukamia. Sitä vaan mietin kuinka kauan tätä aikaa kestää näin keväällä, jolloin nämä allegiareaktiot ovat kiihkeimmillään.
Jostain luin, ettei näitä kirppuja edes pääse karkuun mihinkään, kun tuulenpuuskankin mukana voi saada "tartunnan".
Vähän lohduttaa se ajatus että on muillakin tällaista.
Kun siivoat linnunpönttöjä, älä missään tapauksessa tee sitä muuloin kuin pakkasilla ja silloinkin kippaa pesämömmöt roskapussiin (jätesäkkiin) ja vie koskikseen säkki tiukasti suljettuna. Itse tein sellaisen virheen, että kippasin mömmöt takapihalle kompostin taakse. No kesän tullen ne tekivät sieltä joka ainoa kompostikäynti hyökkäyksen ja joka paikasta paljas iho oli purtu. Nykyisin käymme pakkasten aikaan laittamassa linnunpöntöt kesäkuntoon.
Siihen ötökkään ei tehonnut edes Raid.