apuaaa valintakokeet edessä

Anonyymi

Hei,
sellasta kyselisin...
Pärjääkö valintakokeissa pelkästään opiskelemalla ""Valintakokeen ennakkomateriaaliin"" esim psykassa tai kauppakorkeakoulussa?

ps. en oo kouluissa vuosiin käynyt ja ei ole opot/muut kertoneet miten asia menee.

Tarviiko perusjuttuja tietää aiheesta, mitä ei ennakkomateriaalissa mainita?

Kiitos.

4

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei pärjää!
      Perusasiat on osattava aina.

    • Anonyymi

      varo käyttämästä "apuaaa" sanaa. Ei sulla mikään hätätila ole. Jäitä hattuun. Hengitä sisään, tauko ja hengitä ulos. Ihan vaan rauhallisesti homma haltuun.

    • Anonyymi

      Ainakin kauppiksen pääsykokeethan perustuu nykyään lukion oppimäärään (HI1, YH2, tilastomatikka (MAB5/MAA?) ja kyllä noissa kurssikirjoissa käydään asiat ihan perusteista asti läpi.

      Tein ite viimevuonna kauppiksen pääsykokeen, sisään en päässyt. Mulla oli jonkun valmennuksen kautta kirjat, jotka oli mun mielestä selkeemmät ku lukion kurssikirjat, maksoin 140 € siitä kurssista. Siihen kuulu vielä joku homma, että jos pääsee sisään ni saa 50 % rahoista takasin, jos ei niin saa seuraavalle keväälle saman homman uusiksi ilmaseksi. Tohon pakettiin kuulu myös paljon harjotuskokeita, mutta oli täysin itsenäinen kurssi.

      Kyllä mä sekä psykaan että kauppikseen hakevalle suosittelisin jotain valmennuskurssia, varsinkin jos omista opinnoista on jo jonkun aikaa. :)

    • Anonyymi

      Erityisesti psykaan on erittäin vaikea päästä. Pääsykokeissa pärjää, mutta kokonaan toinen asia on, riittääkö pärjääminen opiskelupaikan saantiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      488
      8532
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5840
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      266
      4806
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4625
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      70
      4151
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3940
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3768
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1708
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      96
      1241
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      879
    Aihe