Nuorten väkivaltarikokset

Anonyymi

Nyt on parin viime vuoden aikana tapahtunut paljon todella nuorten teini-ikäisten tekemiä väkivalta rikoksia. Siitä tuli mieleen aikoinaan suomalaisen nuoren Valjakkalan tekemä 3 ihimisen henkirikos. Eli tämä Valjakkala surmasi ruotsalaisesta perheestä äidin, isän ja yhden pojan ja vain varastetun polkupyörän takia. Tämä Valjakkala oli puukottanut omaa äitiään jo teini-ikäisenä ja äiti oli yrittäynyt hakea apua väkivaltaiselle pojalleen, muttei ollut saanut sitä.
Tällähetkellä tuntuu siltä, että monet nuoret; 14 - 20 vuotiaat eli teini-ikäiset pojat voivat henkisesti todella huonosti. On koulukiusaamista, poikien välistä väkivaltaa, alkoholin ja huumeiden käyttöä ja eri aineiden sekakäyttöä. Jonkun pitäisi aina huomata nuoren pahoinvointi, ensisijaisesti oman vanhemman, oman opettajan tai jonkun muun ihmisen joka näkee kärsivää nuorta säännöllisesti. Nuorta tulisi auttaa heti, ettei tulisi näitä järkyttäviä ja surullisia väkivallantekoja, joissa pahoinpidellään, puukotetaan tai muutoin surmataan joku ihminen raakaa väkivaltaa käyttäen. Joiltakin nuorilta puuttuu täysin empatian kyvyt ja se lähtee kyllä alkujaan vanhemmista.

1

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä, ja hurjaa sekä surullista on kehitys! Koti ja geenit varmaan suurin selittävä tekijä näissä. Päässä pitää viirata aika pahasti , jos ärsyynnytään jostain hihan koristelaukusta niin paljon tai että ei saada jotain tavaraa, pienestä velasta, on ihmissuhdeongelmia ym, että on pakko alkaa tappelee ja vielä tuikata puukolla!
      Kummasti tämäkin kehitys on saanut rauhassa jatkua! Esimerkiksi ns. heikon aineksen sterilointi olisi toimiva ratkaisu ja kaikille lopulta iloksi ja hyödyksi - mutta kun ne perustuslailliset yksilön oikeudet!

      lajijasuris

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2135
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      335
      1343
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1285
    4. 157
      1188
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1011
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      948
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      899
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      868
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      26
      832
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      809
    Aihe