Windowsin turvaohjelma täysin solmussa – jopa 4 miljoonaa tarpeetonta tiedostoa levytilaa tuhlaamassa
Windows Defenderiin eksyi ikävä bugi
Anonyymi
91<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 29 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 91
Vanhimmat
Jos Windows on viime aikoina nikotellut tavallistakin enemmän, kokeile hätäapuna tätä uutta ”Valinnaista laatupäivitystä”
Mikäli pc:n suorittimen kuormitus huitelee oudon korkealla, se voi kieliä joko haittaohjelmasta tai useimmiten vain päivittämisen tarpeesta.
Niin... defender on yksi todellinen haittaohjelma...
Koko win kymppi on täyttä paskaa!
No mutta. Windows 10 -raivo yltyy.
defender on yksi todellinen haittaohjelma...
niin..
Onhan toi ärsyttävää.
Pitänee muistaa kanssa että w10 tietoturva katastrofi.
niin yltyy!
poistin vitousin!
Missä MS ja vuoto on aina taattu!
Windows-troijalainen haittaohjelmien kärjessä
Tietoturvayhtiön Check Point Software Technologiesin huhtikuun listauksessa Dridex-troijalainen oli yleisin haittaohjelma toista kuukautta peräkkäin. Toiseksi sijoittui Agent Tesla -troijalainen. Se sijoittui ensimmäistä kertaa näin korkealle yleisimpien haittaohjelmien listauksessa.
Nyt ollaan asiassa!
Vakoilee se mutta Koneen ruhjominen Windowsilla
Montakominuuttia? Kun w10 saastuu tai lagaa ja halkaisee bioksen. Tai vei kaikki tietosi. Posauttaa ssd aseman, ja hukkaa usb laiteet! Ja visusti
saastuttaa koneen toi sonta!
Taas MS mokas!
Ikävä bugi!
Kai saa raivota kun se on ihan paska!
Kyllä vati palaa taas.
Raivostuttava bugi.
Ja buginen.
Nyt kirjoitus on asiaa!
Defenderiin eksyi ikävä bugi ! Heh,
se on jo katossa!
vituttaahan toi!
4 miljoonaa tarpeetonta tiedostoa, voi paska!
On syytäkin!
No on se!
Kannattaa muistuttaa,,, Hah hah... Vakoilu on W10:ssä kuin jäävuori. se mitä näkyy, sinulla on jonkinasteiset mahdollisuudet sulkea sitä. Microsoft puhuu mitä se haluaa. NSA:sta Microsoft ei puhu mitään.
Microsoft ei luovuta tietoja eteempäin, ei sen tarvi, NSA ottaa ne lennossa.
W10 vakoilu on niin laaja NSA:n takia. Microsoft moisella määrällä mitään tee.
Joskin jakaa wlanisi salasanaa naapuruston koneisiin jotta ne voitaisiin vakoilla ilman että niilä on netti päällä.
Ja NSA saa samalla pääsyn koneellesi ilman hakkerointia ja voi imasta lisää, jos sitä kiinostaa. mm tiedostoja ja töitäsi.
Hyvin Vaarallista. varo sitä.
Hyvin sanottu!
paska se on.
Raivo yltyy!
Tietoturva varoitukset kuuroille korville!
Ihmiset suhtautuvat todella leväperäisesti tietoturvaansa. Ihan liian helposti he ovat hyväksymässä vakoiluat tietokoneissa ja puhelimissa sekä muissa moibile laitteissa.
W10 hän osoittautui haitakkeeksi joka kuuntelee ja katselee sekä vie kaiken koneestasi!
Kamala paska!
Todella ikävä bugi!
vittumainen bugi.
Ärsyttävä bugi!
Windows on huomisen bugit jo tänään!
Defenter muutenkin surkee, ei kuin saastuta.
Koska toimivuus aiheuttaa vihaa, windows ei toimi. Vaan on hyvin epävakaa.
Kovin puginen on.
Sen olen huomannut!
Jatkuvat bugit ärsyttää!
Pahoja bugeja paljon!
Bugitaa pahasti!
defender on yksi todellinen haittaohjelma...
näin on.
Se raivo katos, kun vaihdoin Ubuntuun.
Vakoilu on vakava asia! w kymppi vakoilee.
Onneksi Ei Windowsin käytölle ole mitään perusteita.
w 10
Kuvansumennus.
Se on sitä että näyttää kuin katselisi peliä verhon läpi ja tummat kontrastit on sumuisia ja taustaresoluutiot on puolittuneet. Sama koskee valkoisiin mutta niissä ei hyppää niin silmille.
Tämäkin vain w10 ongelma.
Lisäksi 4 ytimen ongelma.
Se vain saastuttaa..
Miten ne saa pois.
"Microsoft on antanut itselleen oikeuden suorittaa etähallintaa ja tiedonkeruuta ... ja kaikille lukuun ottamatta niitä, jotka voivat valita tietoturvan, he tekevät sen siten, että he voivat tunnistaa sinut henkilökohtaisesti. Voi, ja ilmeisesti he" Kerään myös joitain asiakirjojasi. Emme voi vittuakaan luottaa heihin tähän, koska heti kun heillä on kyky käskeä tietokonettasi pakata joitain tietoja ja lähettää heille, joku kusipää lainvalvonnassa aikoo vaativat, että he käyttävät sitä väärin. Ja älä sano, että eivät, koska juuri tällaista paskaa lainvalvontaviranomaiset ja turvallisuusvirastot tekevät. He eivät missään tapauksessa ilmesty NSL: n kanssa, joka vaatii tietoja ja kieltää Microsoftia pääsemästä se."
Se on sopiva ilmaisu!
Windows Defender -virhe voi täyttää kiintolevyn tuhansilla tiedostoilla
Lähde: https://www.ghacks.net/2021/05/05/windows-defender-bug-may-fill-your-hard-drive-with-thousands-of-files/
Asia on jo korjattu uusimmassa päivityksessä. Näitä vanhoja "uutisia" ei tarvitse toistella.
Lukekaa mieluummin vaikka urheilutuloksia Moskovan olympialaisista. Joidenkin mielestä varmaan nekin on yhä käynnissä.
Hah haa, vai vanhoja Microssoftin/Windowsin eiliset uutiset ovat "vanhoja" herkkähipiäisen trollin mielestä.
Bios halkesi!
Mutta jättää tiedostot koneelle ja pitää itse poistaa.
Mitä käyttäjän on tehtävä ylimääräisten tiedostojen poistamiseksi? Minulle ei ole vielä tullut uutta päivitystä.
Minä tarkistin kansion johon mukamas nämä tiedostot kasaantuvat. No olihan siellä 2 tiedostoa, yht. 334 kt. Joten huolissaanko olla pitää?
Näkyy minullekin uusin versio .6 tulleen. Meni vain aikaa löytämiseen, kun en ole paneutunut systeemin saloihin. En osaa sanoa yhtään, mitä ylimääräisille pitää tehdä. Poistettava ne on tietenkin, mutta poistaako Microsoft vai asiakas?
Tyypillistäkö?
Jos minulla ei ole jotain ongelmaa niin kellään toisellakaan ei voi olla.
Poistoon meni win kymppi!
Yritin löytää resurssienhallinnasta polkua C:\ProgramData\Microsoft\Windows Defender\Scans\History\Store, mutta siellä on vain C:\Program Files ... Mistä oikea löytyy ja miten?
Kyllä ne tuon polun päästä löytyvät.
Varmaan löytyvät, mutta minä löydän vain polun alun C:\
Pistän näytille löytämäni polun C:\Program Files\Windows Defender. Windows Defenderistä ei löydy polun loppuosaa Scans\History\Store.
"Löytämässäsi" näyttäiosi olevan jotain kuprua.
C:\ProgramData\Microsoft\Windows Defender\Scans\History\Store
Resurssienhallinta > Näytä > klikkaa ruutuja Tiedostotunnisteet ja Piilotetut kohteet > Paikallinen levy (C:)
Muut löysin, mutta en Paikallinen levy (C:)
Yleensä koneessa on vähintään C: levy.
Meinaatko että minun olisi vielä pitänyt koko litania pistää uusiksi taas?
C:\ProgramData\Microsoft\Windows Defender\Scans\History\Store.
Se PAIKALLINEN LEVY (C:) on edelleen vasemmalla pystyrivissä, mitä klikkaamalla löytyy nyt ProgramData ??
Vasemmalla on kyllä Windows (C). ProgramData ei vain löydy. Vaikuttaa liian hankalalta tavalliselle käyttäjälle. Jos ylimääräisistä tiedostoista ei ole haittaa, olkoot missä ovat.
Format C:\
Poista ko windoosa!!
Nyt mie poestin windoosan!
Menikö pios tuos!
Ei se löydy jollet anna lupaa näyttää niitä tiedostoja.
klikkaa Resurssienhallinta > klikkaa Näytä > klikkaa ruutuja Tiedostotunnisteet ja Piilotetut kohteet >klikkaa Paikallinen levy (C:)
Nyt löytyy ProgramData
Mikä tässä on vaikeaa ymmärtää?
Onko Paikallinen levy (C:\) sama kuin Windows (C:\) vasemman reunan luettelossa? Nimeä Paikallinen levy (C:\) ei yksinkertaisesti ole luettelossa. Missä kohdassa se on, että voi klikata ohjeesi mukaan?
Muistelen, että seiskassa löysi tiedoston klikkaamalla vasemman alakulman Aloitus-näppäintä ja kirjoittamalla siellä olevaan alueeseen tiedoston nimen.
Ihan paska!
Ei ole! Se on se oikeassa alakulmassa oleva W, kuin "Windows" !!!
Minulla lukee vasemman laidan luettelossa paikallisen levyn kohdalla OneDrive. Löysin lopulta ProgramDatan klikkaamalla vasemman laidan luettelosta Windows (C:\) ja sen jälkeen koko polun. Storesta löytyi kaksi tiedostoa yhteensä 107 kt. Olkoot siellä. Kiitos kannustuksesta!
Tuo uutinen koskee vain Windows Server versioita.
Kuten aloituksessa onmainittu DEFENDER niin
"Virhe vaikuttaisi olevan läsnä Windows Defenderin versiossa 1.1.18100.5"
ja
"Useiden eri Windows-versioiden käyttäjät raportoivat ongelmasta"
niin turha selitellä.
...kaikki vaan ei ymmärrä, eikä koskaan edes opi...
F-secure toimii hyvin.
Miten saan defenterin pois.
Todellä ärsyttävä!
Vaihda windows pois!
Ubuntu mm toimii!
Huomasin ton ongelma.
Katos, nyt..
SVT ja DR: Yhdysvallat vakoili ruotsalaisia, norjalaisia, ranskalaisia ja saksalaisia poliitikkoja sekä virkamiehiä Tanskan kautta
DR kertoo, että NSA vakoili muun muassa Saksan liittokansleri Angela Merkeliä. SVT:n mukaan nyt paljastuneiden uusien tietojen perusteella Ruotsiin kohdistunut vakoilu oli huomattavasti aiempaa tiedettyä laajempaa.
Kiina ja ryssät vakoilee kaikkia ja kaikki mutkin jos vaan pystyvät. Nuo terroristivaltiot venäjä jne tekee koko ajan hyökkäyksiäkin muita vastaan, sulkivat öljyputketkin USA:ssa. Tietysti USA:n pakko tehdä terrorismin vastaista tutkintaa ja niitä terroristejahan on valtavasti Saksassakin.
Miten tän asian voi korjata. ei anna poistaa niitä.