Tilasin tuollaisen hyvin halvan digikameroiden 3,5 mm mikkiplugiin liitettäväksi tarkoitetun ulkoisen mikrofonin.
Tätä, MIC-01, myydään er brändeillä, mutta kyseessä on selvästi yksi ja sama tuote.
Hintaa ebayssa tuolla on halvimmillaan vähän yli 8 €. Suomalaisessa digitarvike.fi (nyk. fotonordic.fi) nettikaupassa hintaa samanlaisella on 29,90 €.
https://www.fotonordic.fi/product/109433/mic-01-stereo-microphone--tuulisuoja
Kuten kaupan sivulta näkyy, ainoa arvostelun kirjoittanut ei ole tuotetta täysin tyrmännyt. Myöskään Youtubesta löytyvät arviot tuotteesta eivät ole kovin tuomitsevia.
Tarkoitus itselläkin on lähinnä kokeilla onko tuollaisesta mihinkään.
Halpa ulkoinen mikrofoni MIC-01 ebaysta
9
1505
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole mihinkään.. Laatu maksaa aina..
- Anonyymi
Youtubessa on noita mikkivertailuja, niin eipä näy olevan erot kovinkaan mahtavia 20 € ja 200 € mikkien välillä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Youtubessa on noita mikkivertailuja, niin eipä näy olevan erot kovinkaan mahtavia 20 € ja 200 € mikkien välillä.
Kyllä on kuultavissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä on kuultavissa.
Eräässäkin Youtube-vertailussa arvostelijan mielestä 20 dollarin mikki voitti 200 dollarin mikin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eräässäkin Youtube-vertailussa arvostelijan mielestä 20 dollarin mikki voitti 200 dollarin mikin.
Näinhän ne sanoo. Kuten nykymusiikin äänenlaatu vs 80-luvun:D
- Anonyymi
Kokeilin huvin vuoksi itse väsättyä viritystä, eli ikivanhasta nauhavideokamerasta otettua mikkiä, johon olen joskus laittanut koaksiaalikaapelin ja 3,5 mm stereoplugin.
Koaksiaalikaapelin siksi, että kun kokeilin aikoinani kys. mikillä tietokoneella nauhoittaa ääniä käyttäen jotain tavallista sähköpiuhaa, niin tuli kaiken maailman hurinoita ja pörinöitä. Koaksiaalikaapelia käyttäen hurinat hävisi.
Eli tuo vaan kameran mikkiliitäntään ja videoimaan. Kyllä silläkin ääntä tuhdisti sai. Jopa ehkä paremmin kuin kameran omalla stereomikrofonilla.- Anonyymi
Ja tuo vanha videokameran mikki oli siis mono, ei stereo. Tässä mielessä hävisi kyllä kameran omalle mikille.
- Anonyymi
Ei sitten käynyt tuo tilaamani MIC-01 kameraani Lumix DMC-GH3. Syynä erilainen plugi. GH3:ssa kuten ilmeisesti muissakin Panasonicin kameroissa joissa mikkiliitäntä on, on se liitäntä aivan omanlaisensa. Standardi 3-napainen 3,5 mm stereoplugi ei käy.
- Anonyymi
Halvalla ei saa hyvää..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 113688
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka433608- 1523392
Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032655Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv762651Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t61768- 441455
Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4031188Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos581150Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121028