chinchillalle häkki

Anonyymi

oon hankkimassa chinchillaa ja alkaa budjetti hipomaan kattoa, ja aloin tässä miettiä että käykä tsinuille tommoset jyrsijänhäkit? esimerkkinä nyt zooplussalta skyline fun area Leon - jyrsijänhäkki. on tottakai varaa ostaa tsinuille tarkotettukki mutta pääsis halvemmalla, jos sillä ei sit oo väliä onko kummalle tarkotettu. jos on väliä niin onko vinkkejä mistä sais tsinuille hyviä?

1

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Chinchillahäkin lakisääteiset häkin vähimmäismitat 1–2 chinchillalle ovat pohjapinta-ala 0,4 m2 (esim. 80 cm x 50 cm) ja korkeus 70 cm (katso sivun valtioneuvoston asetus koirien, kissojen ja muiden pienikokoisten seura- ja harrastuseläinten suojelusta 674/2010 lopussa oleva liite). Edellä mainitut mitat ovat todellakin vain vähimmäismittoja – isompi on aina parempi (esim. 1 m x 1 m x 1–2 m).
      Chinchilla tarvitsee tilaa häkissään ja varsinkin korkeutta. Koska Chinchilla voi elää jopa 25 vuotta ei häkki jossa eläin asuu koko elämänsä ajan ole se mistä kannatta säästää. Chichilla jyrsii kaikkea ja usein häkit joita ei olla suunniteltu chinchillalle ovat häkkejä joista on helppo karata (omani söi työpäivän aikana seinään reijän karattuaan).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2557
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      118
      2176
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      103
      1861
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      123
      1852
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      10
      1584
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      142
      1172
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1051
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      22
      1042
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      987
    Aihe