Kansanedustaja kehottaa huolehtimaan siitä, että kaikkien jäsenmaiden vastuu omista veloistaan ja taloudestaan toteutuu.
Kansanedustaja Ben Zyskowicz (kok.) myöntää, että kokoomuksen viikontakainen päätös äänestää tyhjää EU:n elvytyspaketista oli hätiköity päätös.
Hänen mukaansa ratkaisu kuitenkin pakotti pääministeri Sanna Marinin (sd.) hallituksen neuvottelemaan oppositiopuolueen kanssa.
– Ja sen seurauksena Suomen eduskunta linjasi erittäin tiukat reunaehdot sille, miten unionia voi jatkossa kehittää, Ben Zyskowicz sanoo Verkkouutisten BenTV:ssä.
Eduskunta linjasi kokoomuksen vaatimuksesta, että kyseessä on ainutkertainen, kertakäyttöinen ja tähän koronakriisiin liittyvä ratkaisu.
– Ja ennen kaikkea, että jatkossa on toimittava niin, että kaikkien jäsenmaiden vastuu omista veloistaan ja omasta taloudestaan toteutuu. Eikä niin, että kriisin tullessa muut EU-maat tulevat auttamaan ja maksamaan, Zyskowicz jatkaa.
Kansanedustajan mukaan linjaus on äärimmäisen tärkeä, sillä Italialla ja muilla mailla ei olisi muuten kannustimia tehdä välttämättömiä ratkaisuja oman taloutensa kohentamiseksi.
– Ne eivät ole yleensä kovin suosittuja ratkaisuja. Valtaosa kokoomuksen ryhmästä asettui tukemaan pakettia uuden linjauksen jälkeen. Kyse ei ole EU-vastaisuudesta vaan siitä, että vaaditaan vastuullista talouspolitiikkaa Suomessa ja unionissa, Ben Zyskowicz toteaa.
EU:ssa merkittäville ratkaisuille on saatava yksimielinen tuki, joten Suomen hallituksen sitomisella tiettyyn linjaan on merkitystä.
– Kyse ei ole tietenkään siitä, että Brysselissä luettaisiin näitä eduskunnan ratkaisuja. Mutta ne sitovat Suomen hallitusta, Zyskowicz jatkaa.
Hyvä puhe!
2
105
Vastaukset
- Anonyymi
Erityisen tärkeä siksi, ettei tule tavaksi maksattaa Suomella etelän rikkaiden lämpimien maiden velkoja!
"Kansanedustajan mukaan linjaus on äärimmäisen tärkeä, sillä Italialla ja muilla mailla ei olisi muuten kannustimia tehdä välttämättömiä ratkaisuja oman taloutensa kohentamiseksi.
– Ne eivät ole yleensä kovin suosittuja ratkaisuja. Valtaosa kokoomuksen ryhmästä asettui tukemaan pakettia uuden linjauksen jälkeen. Kyse ei ole EU-vastaisuudesta vaan siitä, että vaaditaan vastuullista talouspolitiikkaa Suomessa ja unionissa, Ben Zyskowicz toteaa.
EU:ssa merkittäville ratkaisuille on saatava yksimielinen tuki, joten Suomen hallituksen sitomisella tiettyyn linjaan on merkitystä.
– Kyse ei ole tietenkään siitä, että Brysselissä luettaisiin näitä eduskunnan ratkaisuja. Mutta ne sitovat Suomen hallitusta, Zyskowicz jatkaa." - Anonyymi
Vähemmän EU:ta mutta parempaa EU:ta. Siihen on pyrittävä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2713376Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1031673- 661233
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991067- 571033
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:50976- 63961
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is199871- 42807
- 47782