Kansanedustaja kehottaa huolehtimaan siitä, että kaikkien jäsenmaiden vastuu omista veloistaan ja taloudestaan toteutuu.
Kansanedustaja Ben Zyskowicz (kok.) myöntää, että kokoomuksen viikontakainen päätös äänestää tyhjää EU:n elvytyspaketista oli hätiköity päätös.
Hänen mukaansa ratkaisu kuitenkin pakotti pääministeri Sanna Marinin (sd.) hallituksen neuvottelemaan oppositiopuolueen kanssa.
– Ja sen seurauksena Suomen eduskunta linjasi erittäin tiukat reunaehdot sille, miten unionia voi jatkossa kehittää, Ben Zyskowicz sanoo Verkkouutisten BenTV:ssä.
Eduskunta linjasi kokoomuksen vaatimuksesta, että kyseessä on ainutkertainen, kertakäyttöinen ja tähän koronakriisiin liittyvä ratkaisu.
– Ja ennen kaikkea, että jatkossa on toimittava niin, että kaikkien jäsenmaiden vastuu omista veloistaan ja omasta taloudestaan toteutuu. Eikä niin, että kriisin tullessa muut EU-maat tulevat auttamaan ja maksamaan, Zyskowicz jatkaa.
Kansanedustajan mukaan linjaus on äärimmäisen tärkeä, sillä Italialla ja muilla mailla ei olisi muuten kannustimia tehdä välttämättömiä ratkaisuja oman taloutensa kohentamiseksi.
– Ne eivät ole yleensä kovin suosittuja ratkaisuja. Valtaosa kokoomuksen ryhmästä asettui tukemaan pakettia uuden linjauksen jälkeen. Kyse ei ole EU-vastaisuudesta vaan siitä, että vaaditaan vastuullista talouspolitiikkaa Suomessa ja unionissa, Ben Zyskowicz toteaa.
EU:ssa merkittäville ratkaisuille on saatava yksimielinen tuki, joten Suomen hallituksen sitomisella tiettyyn linjaan on merkitystä.
– Kyse ei ole tietenkään siitä, että Brysselissä luettaisiin näitä eduskunnan ratkaisuja. Mutta ne sitovat Suomen hallitusta, Zyskowicz jatkaa.
Hyvä puhe!
2
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Erityisen tärkeä siksi, ettei tule tavaksi maksattaa Suomella etelän rikkaiden lämpimien maiden velkoja!
"Kansanedustajan mukaan linjaus on äärimmäisen tärkeä, sillä Italialla ja muilla mailla ei olisi muuten kannustimia tehdä välttämättömiä ratkaisuja oman taloutensa kohentamiseksi.
– Ne eivät ole yleensä kovin suosittuja ratkaisuja. Valtaosa kokoomuksen ryhmästä asettui tukemaan pakettia uuden linjauksen jälkeen. Kyse ei ole EU-vastaisuudesta vaan siitä, että vaaditaan vastuullista talouspolitiikkaa Suomessa ja unionissa, Ben Zyskowicz toteaa.
EU:ssa merkittäville ratkaisuille on saatava yksimielinen tuki, joten Suomen hallituksen sitomisella tiettyyn linjaan on merkitystä.
– Kyse ei ole tietenkään siitä, että Brysselissä luettaisiin näitä eduskunnan ratkaisuja. Mutta ne sitovat Suomen hallitusta, Zyskowicz jatkaa." - Anonyymi
Vähemmän EU:ta mutta parempaa EU:ta. Siihen on pyrittävä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1813662Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi332904Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️272762Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.32752Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem592713Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k212685Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?2092108Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien872036Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill91978Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31703