Hyvä puhe!

Anonyymi

Kansanedustaja kehottaa huolehtimaan siitä, että kaikkien jäsenmaiden vastuu omista veloistaan ja taloudestaan toteutuu.

Kansanedustaja Ben Zyskowicz (kok.) myöntää, että kokoomuksen viikontakainen päätös äänestää tyhjää EU:n elvytyspaketista oli hätiköity päätös.

Hänen mukaansa ratkaisu kuitenkin pakotti pääministeri Sanna Marinin (sd.) hallituksen neuvottelemaan oppositiopuolueen kanssa.

– Ja sen seurauksena Suomen eduskunta linjasi erittäin tiukat reunaehdot sille, miten unionia voi jatkossa kehittää, Ben Zyskowicz sanoo Verkkouutisten BenTV:ssä.

Eduskunta linjasi kokoomuksen vaatimuksesta, että kyseessä on ainutkertainen, kertakäyttöinen ja tähän koronakriisiin liittyvä ratkaisu.

– Ja ennen kaikkea, että jatkossa on toimittava niin, että kaikkien jäsenmaiden vastuu omista veloistaan ja omasta taloudestaan toteutuu. Eikä niin, että kriisin tullessa muut EU-maat tulevat auttamaan ja maksamaan, Zyskowicz jatkaa.

Kansanedustajan mukaan linjaus on äärimmäisen tärkeä, sillä Italialla ja muilla mailla ei olisi muuten kannustimia tehdä välttämättömiä ratkaisuja oman taloutensa kohentamiseksi.

– Ne eivät ole yleensä kovin suosittuja ratkaisuja. Valtaosa kokoomuksen ryhmästä asettui tukemaan pakettia uuden linjauksen jälkeen. Kyse ei ole EU-vastaisuudesta vaan siitä, että vaaditaan vastuullista talouspolitiikkaa Suomessa ja unionissa, Ben Zyskowicz toteaa.

EU:ssa merkittäville ratkaisuille on saatava yksimielinen tuki, joten Suomen hallituksen sitomisella tiettyyn linjaan on merkitystä.

– Kyse ei ole tietenkään siitä, että Brysselissä luettaisiin näitä eduskunnan ratkaisuja. Mutta ne sitovat Suomen hallitusta, Zyskowicz jatkaa.

2

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Erityisen tärkeä siksi, ettei tule tavaksi maksattaa Suomella etelän rikkaiden lämpimien maiden velkoja!

      "Kansanedustajan mukaan linjaus on äärimmäisen tärkeä, sillä Italialla ja muilla mailla ei olisi muuten kannustimia tehdä välttämättömiä ratkaisuja oman taloutensa kohentamiseksi.

      – Ne eivät ole yleensä kovin suosittuja ratkaisuja. Valtaosa kokoomuksen ryhmästä asettui tukemaan pakettia uuden linjauksen jälkeen. Kyse ei ole EU-vastaisuudesta vaan siitä, että vaaditaan vastuullista talouspolitiikkaa Suomessa ja unionissa, Ben Zyskowicz toteaa.

      EU:ssa merkittäville ratkaisuille on saatava yksimielinen tuki, joten Suomen hallituksen sitomisella tiettyyn linjaan on merkitystä.

      – Kyse ei ole tietenkään siitä, että Brysselissä luettaisiin näitä eduskunnan ratkaisuja. Mutta ne sitovat Suomen hallitusta, Zyskowicz jatkaa."

    • Anonyymi

      Vähemmän EU:ta mutta parempaa EU:ta. Siihen on pyrittävä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      39
      4518
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      52
      2419
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      48
      1452
    4. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      93
      1298
    5. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      28
      1257
    6. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      38
      1198
    7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      54
      1159
    8. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      994
    9. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      975
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      60
      941
    Aihe