Optimistina tilasin lennot ja asunnon marraskuuksi Alanyaan. Toivottavasti korona tilanne on sellainen että voi sinne turvallisesti matkustaa pakoon loskaa ja pimeyttä.
Syksy Alanya 2021
27
3189
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä väliä missä sitä on kunhan huolehtii omalta osaltaan. Ei siellä sen kummempaa ole kuin Suomessakaan. Itse siellä alkuvuodesta 5 viikkoa oltuani tunsin oloni turvallisemmaksi kuin Suomessa. Huolehditte hyvästä käsihygieniasta ja pidätte turvavälit. Asunnon kanssa se on helppo hoitaa. Hyvää matkaa teille!
- Anonyymi
Hyvää matkaa!
- Anonyymi
Asun Alanyassa kaikki on hyvin, ei ole mitään pelättävää Tervetuloa
- Anonyymi
Hei
Olemme miettineet matkaa Turkkiin ensi kesänä, jos vain maailman tilanne sen sallii... Minulla on tällä hetkellä todistus sairastetusta taudista ja saan uuden EU:n koronatodistuksen voimaan ensimmäisen rokotuksen jälkeen. Osaatko sanoa, käykö tämä todistukseksi myös Turkin päässä? Ilmeisesti maahaan pääsee myös esittämällä negatiivisen testituloksen? Onko testaus kuinka yleistä maahaan saavuttaessa? Kiitos jos viitsi vastata :)
- Anonyymi
Minunkin seuraava matkani suuntautuu todennäköisesti Alanyaan, ja nimenomaan marraskuussa.
- Anonyymi
Tällä hetkellä ei taida Turkin lomamatkat olla edes mahdollisia. Näin ymmärsin valtioneuvoston matkustus suosituksista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tällä hetkellä ei taida Turkin lomamatkat olla edes mahdollisia. Näin ymmärsin valtioneuvoston matkustus suosituksista.
Tottakai ovat - suomalaisia koskee ainoastaan kohdemaiden rajoitukset. Itse olen menossa Istanbuliin taas elokuussa.
- Anonyymi
Itse odottelen Deturin lentojen alkamista, syyskuussa, jos... Sitten asuntoa varaamaan.
Lentohinnat aika paljon Finnairia halvempia. - Anonyymi
Syyskuussa ollaan menossa Alaniaan.
- Anonyymi
Älyvapaata mennä vapaaehtoisesti tautipesäkkeeseen.
- Anonyymi
Turvalliempaa siellä, kun Suomessa. Täällä ääliöt ei käytä edes maskeja..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Turvalliempaa siellä, kun Suomessa. Täällä ääliöt ei käytä edes maskeja..
Ja Turkissako käyttää ??? :) :)
- Anonyymi
Siis turvallisempaa...
- Anonyymi
Vierastaa ja kummastuttaa koko ajatus mennä lomalle turkkiin!!
- Anonyymi
Halpaa, helppoa olla siellä ja varma aurinko ja lämpö.
- Anonyymi
Minä en Aasian maihin mene, Euroopan puolella ja etenkin EU maissa turvallisempaa.
- Anonyymi
Kannattaa käydä itse toteamassa jos ei käyneitä usko miten huono paikka , no antalya on vielä huonompi , marmaris on paras noista , alanya tai antalya enää menisi vaikka ilman pääsisi.
- Anonyymi
Mukava paikka, pienempi kuin Antalya, mutta silti ihan miellyttävä. Tämä siis ihan oikeasti paikalla käyneen kommentti.
- Anonyymi
Kuka tuollaiseen persläpeen matkustaa
- Anonyymi
Minä matkustan, heti kun tilanne rauhoittuu. Ei mitään pahaa sanomista eri Turkin paikoista. Kaikki olleet hyviä, mutta Alanyasta tykkään parhaiten. Ja ne jotka valittaa Turkista, miten ne muut paikat eroa kun moititte turkkia.Ihan samalla tavalla he rahan takia siellä ovat. Eikö se ole niin että välimeren kaikki paikat on turistia varten, siis raha ratkaisee, ja sitä varten he ovat meitä varten. Jokainen valitsee itse, Alanyassa on kulttuuri toinen ja vaihtoehtoja löytyy.
- Anonyymi
Olisin kiitollinen jos saisin tietoa laajojen maastopalojen vaikutuksesta Alanyan tilanteeseen. Pahin lienee siellä kuitenkin ohi.
- Anonyymi
alanya on turvallinen jos itse ymmärtää tosiaan ne hygienia jutut plus turvavälit,siinä missä suomessakin.
jos haluaa mennä,ottaa lennot ja hotellin tai muun majoituksen erikseen .hinnat alka kasvaa kohti sesongin päätettä eli loppua kohti,ainakin kovasti yrittääävät. mikä aika tavallista kylläkin.
muuten halpaa yhä, kun euro on aika hyvällä mallilla ollut tänä vuonna.
lämpöä siis riittää liiaksikin asti sielä syyskuussa ,eli ei tarvitse olla kylmissään,saati pitkissä vaatteissa.
sinne nyt vaan reissuu saisi muutakin väriä kuin itäblkokin maan edustajia joita on ihan liikaa.eli ryssiä- - Anonyymi
Turkkiin, demokratian irvikuvaan, en vie rahojani. Muiden tekemisiin en tietenkään voi vaikuttaa.
- Anonyymi
Ylimielistä typeryyttä! Mikäli olet noin "oikeamielinen" ymmärtäisit, että Turkissa suurin osa kansasta inhoaa nykytilaa ja tarvitsevat siksi siteitä myös ulkomaailmaan. Omapahan on menetyksesi!
- Anonyymi
Kuinka lämmintä siellä mahtaa olla marraskuussa? Hieman puoeln välin jlk?
- Anonyymi
Tiistaisin 24 astetta, tuuli 3 m/s ja puoli neljältä tulee 17 minuutin sadekuuro.
- Anonyymi
Voit matkustaa ihan huoletta, pidät vain hyvä huoli käsihygieniasta, maskit taksissa, kaupoissa ym. Sisätiloissa. Tulimme itse juuri äsken Alanyasta 👍👍
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1043078
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on872425- 241966
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221520Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291490Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151395- 87912
Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26907Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62846Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2769