oon 14 vuotias tyttö ja tänään mulla alko tulemaan sellaista valkovuodontapaista mutta ruskeaa. Onko vihje EKOISTA menkoista? Auttakaa
onko ekat menkat
Anonyymi
12292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kyllä.Olet jo sen ikäinen että kuukautisten kuuluukin alkaa.Kuukautiset kuuluvat tytön/naisen elämään.Ja merkki siitä että hormonitoiminta toimii normaalisti
mitä mä sit nyt teen?
Sanot äidillesi että tartte kuukautissuojia, että sun kuukautiset alkoi.Tai pyydät muutaman euron että saat ostettua siteitä tai tamponeita.Ilman suojia se veri tulee vaatteista läpi.
Ehken helpoin tapa ois vaan jättää koko asia hoitamatta. Eiks sitä verta tuu ihan vähä vaan. Jos vaik laitan paperia housuun tjs.
Näin on. Ekat tulee, sit tokat voivat viipyä, myöhemmin vasta kierto tasaantuu monilla niin, että joka kk tulee. Väli voi sit olla myöhemminkin 5, 6 tai 7kin viikkoa, vaikka iän myötä on se 28-30 päivää monilla. Noin 4 viikkoa. Pidä siteitä mukana, nyt voi pienempi suoja olla avuks. Jos tulee kuukautiskipuja isompana, niin Burana 400 auttaa! Se pitää ottaa jo siinä vaiheessa kun alavatsajännitys on alkamassa. Jos kipu ehtii pahaksi, menee jalat lötöks ja olo on kamala tunti pari! Ajoissa Burana!! Ekois menkois ei kipuja varnaankaan. Tsemppiä!
Olen satavarma siitä että ap on yli 80v isoisä. Papalla ei voi olla menkkoja. Vinksahdus on sillä muutamanlainen!
mulla päivällä tuli vähäm vuotoa mutta illalla ja yöllä ei ollenkaan. Onko menkat silti alkanut?
Yöllä voi tulla vähemmän vuotoa ja se on ihan normaalia.
Kun olet makuuasennossa, veri virtaa eri tavalla kuin pystyasennossa.
Ekat menkat voi olla tosi niukat ja kestää vaa pari päivää
Jos tuoki saa trollata täällä ni sitte mäki saan!!!
Juu