Canon objektiivi osto apua

Anonyymi

Kumpi on parempi näistä?, kumpi kannattaa mielummin ostaa?
CANON EF 70-200MM F/4L IS USM . Ei uusi
Tai
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM . Uusi

5

1624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      CANON EF 70-200MM F/4L IS USM on optisesti parempi ja siinä on sää suojaus.
      Käytettyä olisi hyvä päästä tetaamaan, ettei ole vaikka pudotettu.
      Vakaaja tulisi lukita aina kuljetuksen ajaksi, ettei se pääse heilumaan, mikä voi vaurioittaa sitä.
      Siis vakaaja pois päältä ennen kameran virrankatkaisua.
      Telejatkeella voi jatkaa 200 millisen polttoväliä,

      Ei tuo 70-300 kakkonenkaan huonolta vaikuta testien perusteellaa, se on kuitenkin kosteusherkkä ja hieman huonompi valovoimainen jo 200 millisenä, myös vastavalosuoja pitää hankkia erikseen.

      • Anonyymi

        Okay, kiitos näistä vinkeistä.


      • Anonyymi

        Onko tuo vakaajan pois päältä kaikissa Canon objektiiveissä missä vakaaja?,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko tuo vakaajan pois päältä kaikissa Canon objektiiveissä missä vakaaja?,

        Kysymyksessä on muutaman vuoden takainen väärinkäsitys. Vakaaja menee päälle, kun laukaisinta painetaan puoleenväliin ja toisaalta lukittuu kaksi sekuntia kuvan ottamisen jälkeen tai kuusi sekuntia laukaisimen vapauttamisen jälkeen. Jos objektiivin onnistuus irroittamaan ennen tätä, niin vakaajan linssistö voi jäädä lukittumatta. Jos kamerasta ottaa virrat pois päältä, niin vakaaja sammuttaa ja lukitsee itsensä hallitusti.
        https://www.usa.canon.com/internet/portal/us/home/learn/education/topics/article/2019/august/whats-that-rattling-sound-from-your-image-stabilized-lens/whats-that-rattling-sound-from-your-image-stabilized-lens


    • Anonyymi

      Näistä ottaisin itse ensimmäisen vaihtoehdon. Mulla on tuosta se vakaamaton perusmalli ollut jostain 2000 -luvun taitteesta ja se on kyllä silloinkin ollut jo todella hyvä lasi. Uusi versio piirtää varmasti paremmin kuin vanha ja vakaajasta on hyötyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      48
      7435
    2. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      65
      7147
    3. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      157
      6744
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      12
      6152
    5. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      36
      5949
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      71
      5652
    7. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      12
      5628
    8. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      101
      5415
    9. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      21
      5362
    10. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      106
      5035
    Aihe