Mistä halvin ja nopein vuosiviisumi venäjälle.
Tiedän. tätäkin on kysytty aikaisemminkin.
Kaverilla passin tunnistesivu kiinni vielä keskeltä
kolmanneksen verran. Proplemat: mennen ja tullen ??
Rajavartiosto neuvoo: matka käy Pietarin konsulaatin kautta.
Mutta jos kuitenkin........,viisumi voimassa pari
päivää
Tiedän. tätäkin on kysytty aikaisemminkin.
Kaverilla passin tunnistesivu kiinni vielä keskeltä
kolmanneksen verran. Proplemat: mennen ja tullen ??
Rajavartiosto neuvoo: matka käy Pietarin konsulaatin kautta.
Mutta jos kuitenkin........,viisumi voimassa pari
päivää
Vastaukset 14
Vanhimmat
on halvin tunnetusti, onko se paras...
Itse otin viime vuonna halvan viisumin itä-suomen matkatoimistosta, meni toukokuu ns. reisille. Nyt anomus vetämässä Turun Neva-Toursilla, mennee luultavasti paremmin.
Mersun aikaisemmat mallit oli kyllä parempia kuin nykyiset.
Mutta asiaan;
Tohmajärvi ym tilaa tokumentit melkein mistä vain
kyselemättä "eri ketjuja" kilpailukykyisesti
on rajalta mersu- ja bemari kuljetus rekat vaihtunu
toisiin merkkeihin 10 vuoden aikana. molempien maastureita tietty menee paljon. bemarihan nyt on siellä nykyjään kotimainen.
mut mersu on MERSU alanmestassakin.
Mut, viduddi viimem vuonna toi parin kympin säästö turhasta.
Autoja emenee kyllä aivan järkyttävän paljon venäälleautonkuljetusrekoilla, rahaa näyttää olevan mikä tietty on hyvä juttu.
124 mersu olis hakusessa ja tietty riisseli
tuolla epäkelpoisella passilla saattaapi olla turha yrittää esim vaalimaata pidemmälle, siellä kun rajapojat sanoo jotta korjaahan passis ja tule sitten uudestaan eli kontrolli pelaa jo suomessakin. ja jos satut pääsemään risalla vennäin puolelle niin naapurin poijjaat saattaapi lukuvehkeillään rapsauttaa sen sivun irti ihan vahingossa jos se on jo nyt heikoilla kantimilla. ja tosiaankin matka käy piterin konsulaatin kautta jos se sivu siitä naapurin puolella irti pakenee!
jos tuo viisumi on enää pari päivää voimassa niin eipä siinä ajassa hankita kovin kummoisia puoltoja ja puollonkin jälkeen taitaa passi viipyä 6 vrk konsulaatissa. eli ens kerralla laita anomus jo hyvissä ajoin ennen vanhenemista sillä eihän ne heti sitä passia tarvi kun hakemuksen pistää sisälle!!!
vanhalla passilla kolmesti reissussa kun oli vaan 5-10 mm sivun kiinnitystä jäljellä ja huomauttelivat tietysti joka tullissa.
Jos on oikeesti tarve ja pakko (eli kovalla selityksellä onnistuu), niin Setecin on hommattava uusi passi viisumeineenkin vaikka päivässä. Superpikana onnistuu, maksaa maltaita mutta Setecille lasku, eivät voi kieltäytyä. Tosin tämä tarkoittaa asioitten itse hoitamista paikanpäällä. Kaveri hoiti asian näin joku aika sitten yhdessä päivässä, kun oli pakko...
Imatralla tarjotaan viisumia 160 euroa kuulemma...
t:reissaaja
Sellainen ku Carelian Golden Tours Joensuusta (p. 013-6100999/Juha Vanhanen), sieltä oon itse kaikki viisumini hankkinut ja hyvin on toiminut, luotan täysin. Vuosiviisumi 190 €, en itse ainakaan tarvinut hifi-todistusta. Homma pelaa ja palvelu jees.
Pakko lisätä, että huomasin eilen että oma passikin on TAAS repeemässä.
No, eihän tää ole sitten kuin kolmas neljässä vuodessa. Fiddu, onneks luxemburgilaiset osti firman, ei sen laatu enää huonommaksikaan voi mennä...
Niin siitä hifitodistuksesta, kannattaa tosiaan laskea se kolmekymppiä mukaan laskuihin. Jos jostain saa ilman tuota niin säästöähän se on.
Tietääkö kukaan LPR/Imatra seudulta ketään joka välittää viisumeja ilman HF-todistusta?
t:reissaaja
Kouvolassa sijaitseva Matka-Majuri hoitaa asiantuntevasti ja 109 euron hintaan vuosiviisumeja. Osoite www.matka-majuri.fi tai Kouvola Kauppahalli.
Alle 100 ekee on kohtuuhintainen
Aivan typerää on maksaa liikaa turhasta
meni vetoomus, eipä ole mitään kuulunut. No,kuus viikkoo ei ole vielä ummessa.
Laitoin jo saman viestin toiseenkin ketjuun, mutta pistetään nyt tännekin että muut reissaajat löytävät.
Tilasin Saimaan Liikenteeltä (http://saimaanliikenne.fi/) vuosiviisumin joulukuussa mainion halpaan 85 euron hintaan. Toimistolle plussaa myös mahdollisuudesta lähettää heille oma palautuskuori, sillä jotkut muut toimistot rahastavat isoilla postimaksuilla. Maksoin viisumin 2.12.2009 ja viisumillinen passini tuli postissa 20.1.2010, joten toimitusaika oli varsin maltillinen 7 viikkoa (joulunpyhien yli).
Sain sen vaikutelman, ettei matkatoimiston asiakaspalvelun äidinkieli välttämättä ole suomi, mutta kommunikaatio sujui jouhevasti meilitse ja vastaukset tulivat nopeasti. Viisumin kutsujaorganisaatio ei vaikuttaisi olevan mitenkään erityisen vakuuttava, mutta toisaalta kulttuuriviisumeissa noita ei kontrolloida rajalla (edes tehotarkastuksissa).
Loistavan edullinen viisumi siis!
Olet saanut viisumin edullisesti. Laitoin viisumianomuksen Tilausmatkojen kautta, maksu oli 120 euroa. Onhan tuossa eroa melkoisesti. Matkatoimistosta lupasivat kulttuuriviisumin.
Joulunpyhät ja uusivuosi hidastuttavat viisumin saantia. Konsulaatti taitaa olla kiinni viikon verran. Tottapahan joskus tulee. Olisi pitänyt laittaa anomus aikaisemmin.
laitat tiedot tällaiseen vuosikertakeskusteluun??!!
Aloittaisit uuden, koska näitä kauan sitten aloitettuja on tylsä lukea -vaikka täällä nyt on sentään rusinana pullassa marko125kg =D