Mökkivieraskammo nykyajan ilmiö

Anonyymi

Eihän se kivaa tietenkään ole, jos mökillesi saapuu lauma laiskoja vieraita, häiriköimään ja jopa viikkokausiksi isännän/emännän passattavaksi. Etenkin jos olet ajatellut mennä mökillesi nauttimaan kesästä ja lepäämään. Mutta, onko ihmisistä nykyään tullut mökeillään, liiankin sisäänpäinlämpiäviä? Halutaan olla siellä vain oman perheen kesken ja ajatus, vieraiden tulosta, saa aikaan lähes paniikin. Ennen mentiin kesämökeillekkin kylään, luonnollisesti ilman kutsuja. Ei soiteltu, että tulossa ollaan. Ei kysytty, sopiikos tulla? Silti koettiin tälläiset, sukulais ja ystävävierailut piristävinä ja oltiin vieraanvaraisia. Nautittiin isommallakin porukalla kesänvietosta. Yritettiin jopa venyttää hätäisempien vieraiden kotiinlähtöä. Eihän teillä nyt niin kiire ole! Laitetaan sauna lämpeemään grilli tulille ja perunat kiehumaan. Jäisitte nyt yöksi,bkyllä tilaa on jne. Nyt sen sijaan, iltapäivä ym.lehdissä ja netissä annetaan vinkkejä. Miten päästä helpoimmin tälläisistä kiusallisista mökkivieraista eroon. Pyydetään kertomaan kauhukokemuksia mökeille tunkeutuneista vieraista. Joita pitäisi sietää muutama tunti, tai viikonlopun ajan. Onko se todellakin niin kamalaa yksityisyyden rikkomista, jos tuttuja vieraita käy kesämökilläsi kutsumatta kylässä? Onkohan mökkien omistajista tullut nykyään introverttejä erakkoja, vai liian itsekkäitä?

15

631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä sitä nykyaikaa. Vierailulle ei saa mennä ilman kutsua. Harvoin saa kutsujakaan.

      • Anonyymi

        Onko itselläsi mökki missä voi käydä? Palkonko itse kutsut ihmisiä kylään?


    • Anonyymi

      Esimerkiksi 1980-luvulla nuo kutsumattomat vieraat olivan maanvaiva. Ei ole kerta, tai edes kaksi, kun piti taksilla tilata lisää ruokaa kun "yllätysvieras" pöllähti kutsumatta pihaan.

      Eli vain varta vasten kutsuttuina saa kyläillä!

      P.S. Sama koskee myös pakkokahvitteluita vakituisessa asunnossa!

      • Anonyymi

        Kutsumattomat vieraat varmaan itse ymmärtää, jos ei löydy tarjottavaa, ns. vierasvaraa. Vaikka nykymökeillä onkin jääkaapit ja pakastimet. Ennen ei sellaisia ollut. Mutta silti maalle ja mökeille sattumalta ilmestyneille vieraille aina jotain tarjottavaa löytyi. Jos ei muuta, niin haettiin kellarista pullo mehua ja tuotiin pöytään kannullinen mehua ja juomalaseja. Mutta sen aikaisilla emännillä, vierasvaran löytyminen oli kunnia-asia. Usein pistettiin pöytä koreaksi, myös yllätysvieraille. Ei missään tapauksessa kehdattu odottaa vieraiden tuovan omat tarjottavansa. Ei ennen edes nimitetty yllätysvieraita kutsumattomiksi tunkeilijoiksi, kuten nykyään. Mutta nyt, maailma on muuttunut kovin tylyksi tältä osin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kutsumattomat vieraat varmaan itse ymmärtää, jos ei löydy tarjottavaa, ns. vierasvaraa. Vaikka nykymökeillä onkin jääkaapit ja pakastimet. Ennen ei sellaisia ollut. Mutta silti maalle ja mökeille sattumalta ilmestyneille vieraille aina jotain tarjottavaa löytyi. Jos ei muuta, niin haettiin kellarista pullo mehua ja tuotiin pöytään kannullinen mehua ja juomalaseja. Mutta sen aikaisilla emännillä, vierasvaran löytyminen oli kunnia-asia. Usein pistettiin pöytä koreaksi, myös yllätysvieraille. Ei missään tapauksessa kehdattu odottaa vieraiden tuovan omat tarjottavansa. Ei ennen edes nimitetty yllätysvieraita kutsumattomiksi tunkeilijoiksi, kuten nykyään. Mutta nyt, maailma on muuttunut kovin tylyksi tältä osin.

        Mielestäsi on normaalia mennä ilmoittamatta muiden omistamille kiinteistöille ja pitäisi vieläpä olla omistajille kunnia-asia päästä pummeille pistämään pöytä koreaksi?

        Näin puhuvat pummit, jotka eivät itse omista tai tarjoile muille mitään.


    • Anonyymi

      Omistamisen tunne voi mennä niin pitkälle, että vahingossakin jonkun mökin OMISTAJAN maille eksyminen saa omistajan ihan tolaltaan. Asiasta tulee hirveä, liian suuri haloo, vaikka tilanteen voisi rauhallisemminkin ottaa. Mökkitonteille viritellään paniikissa riistakameroita jne ja vahditaan ihan hysteerisesti, ei ainoastaan varkaita. Vaan sitä, ettei kukaan vaan astu jalallaankaan MINUN OMISTAMALLE kesämökkitontille, tai sille johtavalle tielle. Veimme lasta pissalle metsätien varteen. Kuin tyhjästä ilmestyi jostain vanhempi rouva tiedustelemaan: Milläs asioilla te täällä liikutte? Vaikka näki 5 vuotiaan kykkivän pisulla. Tämä on yksityistie, rouva valisti vihaisena ja käski välittömästi häipymään! Rouvan kamera varmasti oli havainnut meidät vartiointipaikaltaan ja tuli kiire hätistämään kutsumattomat pois. Voiko ihmisillä todellakin mennä omistaminen näin överiksi? Onko tuollainen enää ihan tervettä?

      • Anonyymi

        En halua mökkitielleni ketään kuljeksimaan,kun olen sen itse maksanut alusta asti. Yksityisyys alkaa siitä, kun valtion tieltä erotaan.. On metsää ja pusikkoa löydä pissillä lasten ja aikuistenkin.


      • Anonyymi

        Melkoista puhetta. Ai että pitää saada toisten omistamille pihoille käydä virtsaamassa? Ei kai sentään.


      • Anonyymi

        Kuinka lähellä toisen kotia olit? Ei kai kameraa ole kuin pihapiirissä???


    • Anonyymi

      Kun joutuu kerrostalossa rääkkäntymään ilman yksityisyyttä,ei mökille kutsu kuin ihan mukavimmat vieraat. Kutsutko muuten kaupunkikotiisi nämä mökkiläiset koskaan edes käymään,vai menetkö vaan itse pyrkimään vieraaksi,tahtoivat he sitä tai ei? Itse otan mukavat vieraat aina vastaan,en muita. Kun ei ole pakko.

    • Anonyymi

      Minulla oli hektinen työ, olin aamuvarhaisesta iltamyöhään puhelimessa ja asiakaskäynneillä, palavereja riitti, työviikot venyivät välillä 60 tuntisiksi.

      Hankin mökin sitä varten että voin olla rauhassa, täysin ilman ihmiskontakteja, ilman jatkuvaa puhelimen pirinää, ihmisääniä ja projekteja lomilla ja juhlapyhien aikana pidemmillä vapailla.
      Suoraan sanottuna otti aivan hirveästi päähän jos joku yritti ängetä mökilleni käymään. Yritin ihmisille selittää, että on pakko ladata akkuja edes joskus ja päästä luontoon missä kuuluu vain luonnon omat äänet.

      Nyt kun olen eläkkeellä, täytyy myöntää että aika ohkaseksi on kaveripiiri mennyt.
      Sukulaiset eivät tule vieläkään käymään ja toisaalta hyvä niin, kun ei olla oltu vuosikausiin tekemisissä, niin mitäpä sitä enää näin iäkkäämpänä aloittamaankaan.

      Nyt luonani käyvät vain muutamat tosiystävät joiden kanssa olen ollut yli 40 vuotta kavereita. Heidän lisäkseen käy pari veljenpoikaa perheineen niin kotonani kuin mökillänikin ja viipyvät muutaman yön. Molempien veljenpoikien kanssa on ollut aina kahdensuuntaista kommunikaatiota, molemminpuolista ystävyyttä ja luontevaa kanssakäymistä.

    • Anonyymi

      Ostin mökin koska haluan olla rauhassa luonnon keskellä. Saunoa, uida, hakata halkoja jne. Kutsun hyvin harvoja ihmisiä vieraiksi, muille en anna osoitettakaan etteivät osaa "sattumaltakaan" piipahtaa.

    • Anonyymi

      Aloittajan kannattaa hankkia oma kesämökki ja nauttia siitä rauhasta, josta on maksanut pitkän pennin. Ihan introvertti-perttinä. Jos taas on ekstrovertti-pertti, niin soittelee kavereille ja pyytää lokkeilemaan, mikäli aika käy pitkäksi. Siitähän sitä sitten oppii, kun jatkossakin tulevat, vaikket ole edes pyytänyt ja tarvitsisit sitä hiljaisuutta ja rauhaa. On tää maailma jännä paikka!

    • Anonyymi

      Aloittaja ei omista mökkiä ja on nyt paniikissa, että jää kesän lokkeilut ja loisimiset väliin.

    • Anonyymi

      Kukaan ei aloittajaa halua vieraksi!!!!!

      1980-luvulla oli aivan kauheaa, kun puolitutut tunkivat puoliväkisin kylään. Nykypäivänä nuo loiset tapetaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1982
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      172
      1925
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      392
      1822
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1258
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1133
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      990
    7. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      935
    8. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    9. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      708
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      51
      694
    Aihe