Ei mitään kosketusta parisuhteessa

Anonyymi

Ollaa oltu vasta vuosi parisuhteessa ja asutaan siis saman katon alla, mut muija on nykyään semmonen että sitä ei kiinnosta seksi tai oikeastaan minkäänlainen seksuaaliseen kanssakäynti, hyvä ku kerran edes sänkyyn mennää kuukaudessa tai haluaa edes suudella. En todellakaan halua vielä suhteessa olla tässä tilanteessa, ku ollaa molemmat 18v, tätä on siis nyt jatkunut kohta puoli vuotta. Mikä ihme on syynä? Olen niin monta kertaa avautunut hänelle olostani, kun en tunne itsenäni halutuksi. Vastaa vaan että hänellä on stressiä yms. On minullakin stressiä mutta silti jaksaisin edelleen painaa kuten suhteemme alussa. Mitä olette mieltä, pitäisikö jatkaa elämää ilman häntä vai odottaa jos hänellä halut tulee takaisin sitten ehkä joskus?

8

111

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ootko kysellyt, mikä aiheuttaa hänelle stressiä?
      Toisaalta saattaa olla ettette vaan ole sopivia toisillenne.

    • Anonyymi

      Ootko kysellyt, mikä aiheuttaa hänelle stressiä?
      Toisaalta saattaa olla ettette vaan ole sopivia toisillenne.

    • Anonyymi

      Ootko kysellyt, mikä aiheuttaa hänelle stressiä?
      Toisaalta saattaa olla ettette vaan ole sopivia toisillenne.

    • Anonyymi

      En epäile etteikö yhteen sovittaisi, mutta sänky haaveet yms. ei todellakaan kohtaa meillä. Kuulema stressiä aiheuttaa koulu ja rahahuolet, koulun ymmärrän mutta rahaa en sillä minä pidän taloudestamme huolen.

    • Anonyymi

      Tuntuu kyllä aika oudolta. Vaikka naiset eivät tarvitse samalla tavalla seksiä kuin me miehet, mutta tossa iässä kyllä useanpi rakasteluilta olisi täysin normaalia. Teidän suhteenne ei ole normaali. Stressi on vain tekosyy haluuttomuuteen, joten syy on syvemmällä. Hänen pitää kyllä käydä hakemassa apua asiantuntijoilta, jos haluaa suhteen säilyvän. Ei 18 vuotias voi päivittäin tyytyä käsitöihin. Kyllä yhdyntä on se normaali purkautumistie. Tykkääkö tyttösi ylipäätään miehistä, vai kenties sittenkin myös tytöistä. Tämäkin voisi olla luonnollinen syy. En suosittele pitempää suhdetta ellei asioihin tulee joku luonnollinen syy tekosyiden tilalle. Vaikea paikka varmaan kummallekin, kun ei toista saisi painostakaan seksiin.

    • Anonyymi

      Edellä on vastaus täysin meidän miesten näkökulmasta katsottuna. Tosin on aina uskaliasta lähteä arvioimaan kahden ihmisen intiimistä kanssakäymistä. Me miehet emme ole saaneet mitään rakastelukoulutusta. Aiheen aloittaja ei kertonut miten heidän alkuajan rakastelu toimi. Olivatko siihen kummatkin täysin tyytyväisiä.

      Nykyajan naiset katsovat, että myös heillä on oikeus orkkuihin eikä vain meillä miehillä. Jos tämä laiminlyödään, niin naisen mielenkiinto yhdyntään voi lopahtaa tyystin. Nuoret miehet usein laukeavat liian nopeasti eikä tyttö ennätä mukaan. Voisiko kenties tästä löytyä vastaus. Tietysti myös miehen varustuksella saattaisi tytön mielestä olla toivomisen varaa. Nämä kaikki asiat pitäisi puhua tytön kanssa auki. Jostain se viisaus saattaisi löytyä. Olen itse ollut aviossa jo muutaman vuoden, vaikka ikää ei iin paljon ole vielä ennättänyt kertyä. Alussa kyllä myös minulla oli vaikeuksia, mutta ne ovat jo taakse jäänyttä elämää. Aloittaja voi kertoa lisää jos haluaa avautua.

    • Anonyymi

      Stressi on hyvä syy, etenkin jos asutte omillanne. Miten kodinhuolenpito on jaettu? Tai mitä kaikkea on korona ajan lisäksi mitä pitää pystyä jaksamaan? Mitä jos oikeasti välittäisit hänestä ihmisenä sen verran, että keskustelisit hänen kanssaan, että onko kaikki hyvin? Esim. masennus ja monet muut tällaiset ei ole mikään leikin asia ja ei silloin jaksa pahimmillaan edes huolehtia itsestään, saati sitten muiden haluista.
      Ihan hyvin hän saattaisi olla myös aseksuaali, mutta jos aiemmin hän on tykännyt seksistä kanssasi niin todennäköisyys on sille pienempi.
      Kysymys voi olla jostain vakavammasta mitä hän ei itsekään tiedä varmasti, että miksi vain ei tee mieli.
      Tai jos olet kaikessa noin itsekeskeinen niin silloin siihen saattaa riittää se. Asia selviää vain jos sen ottaa asiallisesti puheeksi, että esim. mistä sitä stressiä tulee.

    • Anonyymi

      Olen koettanut hänen kanssaan monesti puhua tästä asiasta, mutta hän vain puuskaahtaa takaisin ettei ole kiinnostunut nyt puhumaan, kun se tuntuu hänestä ahdistavalta.
      Kyllä meillä tosiaan meni ennen paljon paremmin sängyssäkin, suoraan sanottuna koinittiin kuin kanit silloin, mutta nyt se on tässä pisteessä ettei ole enää mitään kosketusta, ja se minua surettaa, enkä nyt tämän asian takia haluaisi häntä jättää, koska minähän rakastan häntä ja haluan uskoa, että asiat menisi parempaan suuntaan.
      Jaetaan tasan kaikki kotityöt. Minä laitan ruuan ja hoidan taloudellisen puolen, hän hoitaa loput. Olen nyt auttanut häntä melko paljon enemmän viime aikoina ja halunut hänelle paremman olon ettei tarvitse stressata nyt niin paljoa, mutta se ei ole auttanut yhtään mitään.
      Hänellä on vähän tapana muutenkin jättää kaikki viime tinkaan ja monesti haluaisi mennä tekemään jotain aivan turhaa, esimerkiksi ollaan nyt aika paljon oltu minilomillakin :D.
      En ihan kerta kaikkiaan vaan käsitä mistä on kyse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      153
      6969
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      614
      2558
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      47
      1810
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1431
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      90
      1315
    6. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      71
      1127
    7. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1083
    8. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      1069
    9. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1065
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      69
      1007
    Aihe