Miksi ulkoministeriö ei kerro koko totuutta

Anonyymi

Ei kannata luottaa oman ministeriömme tiedottamiseen. Sivuillaan kertovat, että Islantiin pääsee ilman viiden päivän karanteenia vain täysin rokotettuna (1.6. saakka tieto)

Kun taas Islanti kertoo omilla sivuillaan, että myös koronan sairastaneet voivat tulla maahan, kunhan tietty kummassakin tapauksessa on otettu tarvittavat koronatestit.

Miksi kansalaisten luottamusta omiin instituutioihin halutaan väen väkisin nakertaa!!

(En ole tutkinut tilannetta muiden maiden kohdalla.)

3

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Islannin rajoitukset tulivat voimaan 6.4. ja suurlähetystön sivu on päivitetty yli viikkoa myöhemmin, eli samaa mieltä, Koronaan liittyen suomalainen viestintä ei ole ollut kovin täsmällistä.

    • Anonyymi

      Islannin määräykset pitää tietysti tarkistaa Islannin sivuilta.

    • Anonyymi

      Rehellinen ja avoin tiedottaminen ei ole ollut Sanna Marinin hallinnossa kovinkaan yleistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      228
      3935
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      138
      1404
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      126
      925
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      909
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      890
    8. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      747
    9. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      726
    10. Mara&Esko gaalassa jälleen

      Onkohan expariskunta taas tulossa yhdessä punaiselle matolle etuilemaan?? Heillähän on omasta mielestään oikeus, ovat He
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      697
    Aihe