Onko kellään kokemusta opiskelusta kolmivuorotyön ohella? Oppisopimuksella kyllä onnistuisi, mutta ammattikorkean aikuislinja kiinnostaisi (inssiksi). Kuinka joustavaa tuo aikuis-/iltalinjatouhu on?
Kolmivuorotyö ja opiskelu?
NickName
2806
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tein aikoinaan kolmivuorotyötä ja opiskelin samanaikaisesti amk.ssa. Laihana tuloksena 2,5 vuoden aikana oli, että sain koottua opintoviikkoja vain 70 ja erittäin pahan väsymyksen, etten edes jaksanut loppu vaiheessa nousta sängystä ilman itkua. Joten en todellakaan suosittele kenellekkään 3 vuoroa ja opiskelua yhtäaikaa. Kukaan tuskin on niin vahva et jaksaa noin 5 tunnin unilla monta vuotta. =)
Minä tein viimeisen parin vuoden aikana kolmivuorotyötä ja samalla väsäsin Avoimessa yliopistossa aineopintoja. Rankkaa se kyllä oli, varsinkin pienen alle kouluikäisen muksun kanssa. Aikaa se vaatii, yöunet tuppasivat jäädä minimiin. Mutta tehtyä opinnot saatiin ja mielenterveyskin on vielä tallella.
Kanssakumppaneilta,puolisolta ja perheenjäseniltä se vaatii myös paljon. Mutta jos todella sitä haluat niin kannattaa kokeilla. Se mikä ei tapa se vahvistaa:)