voiko suomessa

mangostan

voiko teidän mielestä suomessa antaa lapselle nimen Kelly?

12

1396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alku

      Kelli.

    • voisi

      tulla Pallit!

    • Tyttönen

      Miksei voisi?

      suomessa nimi lausutaan suomalaisittain, siis Kelly, kaunis nimikin

    • mie taas

      Kyllä se lausunta varmasti lipsahtaisi sinne "kelliin", ja nimi menettää jotain siinä samassa. Minulle tuli heti mieleen kelliminen sängyssä. Kaunis nimi muuten.

    • -tindra-

      oikealla tavalla, mutta ikävä kyllä suomessa saa kuitenkin "Kelli-kölli-jölli" haukkumasanan, enpä antaisi omalla nimeksi suomessa, ulkomailla kyllä toimii.

      • heti mieleen

        Tindra-pimpsa


    • rosa-täti

      Miettisin kaksi kertaa Kellyn suhteen.
      Ei olisi lapsella kiva tulla nimitetyksi suomalaisittain sukupuolielimen: kelli,kellit, mukaan.

      • Nimiarvostelija

        Mietippäs tarkemmin miksi niitä elimiä kutsutaan, ettei vain olisi e tilalla u joten hyvin voi antaa Kelly nimen


      • rosa-täti
        Nimiarvostelija kirjoitti:

        Mietippäs tarkemmin miksi niitä elimiä kutsutaan, ettei vain olisi e tilalla u joten hyvin voi antaa Kelly nimen

        No vain, kyllä itä-Suomessa oli näin haukkumanimenä: miehen kellit. Mutta jos muualla ei ole näin ja merkitys unohtunut, niin eihän siinä mittään.
        Nimi kuin nimi.
        Mielipiteitähän täällä nimistä kysellään, joten tämä oli Rosan kommentti ja huomio ja muistelu, oikeutensa silläkin.
        Totta kai voi kysyjä Kelly-nimen antaa lapselleen!


      • Nimiarvostelija
        rosa-täti kirjoitti:

        No vain, kyllä itä-Suomessa oli näin haukkumanimenä: miehen kellit. Mutta jos muualla ei ole näin ja merkitys unohtunut, niin eihän siinä mittään.
        Nimi kuin nimi.
        Mielipiteitähän täällä nimistä kysellään, joten tämä oli Rosan kommentti ja huomio ja muistelu, oikeutensa silläkin.
        Totta kai voi kysyjä Kelly-nimen antaa lapselleen!

        Itsekkin olen itä-suomesta, enkä muista koskaan kuuleeni tuota sanaa tuossa merkityksessä (kyselin vanhemmiltani ja kavereiltani ei kukaan tienyt). Toki kyseessä voi olla vanha merkitys, jota monetkaan ei enään tiedä. Tosin onko se paha asia, kun nimi kuitenkin kirjoitetaan Kelly. Antaa monet Jorma nimeä, jolla on myös samanlainen merkitys kirjoitetussa muodossa ja se tiedetään paljon laajemmalti.


        Toki kelli sanasta tulee mieleen eläinten kelliminen etenkin kissojen (selallään pyöriskely), mutta se merkitys ei ole ollenkaan paha.


    • Käki

      Onhan tuo hieman tuhma, vaan tuskin kukaan kieltääkään. Kukkuu.

    • Anonyymi

      Tottakai voi.

      AIJON ainakin antaa Kelly nimen tulevaisuudessa lapselleni.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1252
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      911
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      338
      709
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      112
      659
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe