Uusi pesukone

Anonyymi

Ostin AEG pesukoneen. Miten saan asetettua tasapainoon koneen, kun se alkaa linkoamaan, kuuluu kamala lonksaus rummusta. Märät froteepyyhkeet on pahimpia. Pohjassa olevia pyöriä yrittänyt käännellä, (tasapainottaa konetta), mutt ei,,, minkälainen työkalu on paras . Toiseksi... Mistä saan pikapesun pyykilleni,,,, on saakelin monta ohjetta, menee muorin pää sekaisin. Nykypäivän koneet pesevät puolipäivää pyykkiä, en tarvitse sellaista.

5

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On aivan samantekevää, millaisella työkalulla pyörität koneen tasapainottamiseen tarvittavia ruuveja. Pääasia on, että kone on tasapainossa. Jos koneessa on kovin vähän pyykkiä, se saattaa aiheuttaa kuvailemiasi ongelmia linkouksen käynnistyessä.

      Ongelmat vähenevät tai poistuvat kokonaan, kun kone on täynnä. Oma Whirlpoolini on silloinkin joskus harvoin nykäissyt pahanlaisesti linkouksen alkaessa. Ei sille oikeastaan mitään mahda. Jos pyykki on epätasapainossa linkouksen alkaessa, jonkinlaista nytkähtelyä syntyy väistämättä.

      Ulkopuolisen on mahdotonta tietää, miten koneellasi pestään pyykkiä pikaisesti. Asian pitäisi selvitä käyttöohjeesta, joko koneen mukana tulleesta, tai netistä löytyvällä mahdollisesti yksityiskohtaisemmalla ohjeella.

    • Anonyymi

      Sulla pitäisi olla vatupassi eli vesivaaka jonka avulla katsot koska kone on tasapainossa kun säädät niitä jalkoja.
      Lisäksi taitaa kaikissa nykykoneissa olla joku tasapainotusohjelma joka säätää vielä takemmin ohjelmallisesti tuon mekaanisen säätämisen jälkeen. Selviää varmaan ohjekirjasta.

      • Anonyymi

        "Sulla pitäisi olla vatupassi eli vesivaaka jonka avulla katsot koska kone on tasapainossa kun säädät niitä jalkoja."

        Tarkoitat varmaankin vaakasuorassa? Vatupassilla et saa mitään tasapainoon.


    • Anonyymi

      Olethan irrottanut kuljetuksenaikaiset kiinnikkeet joilla rumpu lukitaan niin ettei se pääse heilumaan?

      • Anonyymi

        Kuljetustuilla kiinnitetään pesuallas runkoon, rumpu taas on altaan sisällä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      63
      4591
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      164
      3522
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      64
      2893
    4. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      149
      2841
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2684
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1923
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1801
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1656
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1630
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1342
    Aihe