www.hotelsprague.cz ja apartmentit?

heihei

Kävin katsomassa sivulla www.hotelsprague.cz hotelleja ja löysin sieltä ihan kivan huoneiston. Koska nämä eivät ole hotelleja, niin mistä saa avaimen kun saapuu? Siis nehän ovat vain yksittäisiä asuntoja joita "vuokrataan"? Eikö niin? Haluaisin tietään enemmän kyseisestä asiasta. Ja onko kukaan muuten koskaan varannut tuon nettisivun kautta hotellia?

7

1543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Apartment

      Heips,

      apartmentit ovat minusta paljon mukavampia kuin hotellihuoneet: tilaa usein enemmän ja voipa vaikka aamukahvit keittää ja juoda tarpeekseen yms.
      Varauksen yhteydessä ilmoitetaan, mistä saa avaimen. Joskus omistaja tulee sovittuna aikana paikalle, joskus avain haetaan jostain, joskus haetaan lentokentältä tms.

      En ole tuon firman kautta varannut asuntoa, mutta yleensä voi luottaa. Teen niin, että ensin etsin joltain sivulta muutaman hyvän ja sitten googletan ne ja varaan parhaimman tarjouksen antajalta - kaikkein parasta, jos löytyy apartmentin oma sivu ja voi varata suoraan omistajalta!!!

    • pt05

      Jep. Olimme isolla porukalla muutama viikko sitten Prahassa ja majoitus järjestyi osoitteen: http://www.prague-apartment.com kautta. Tuolla näyttää olevan kymmenen huoneistoa eri puolilla Prahaa. Itse olimme Navratilova-kadulla keskustan läheisyydessä.

      Homma toimi hienosti. Varasin samasta paikasta myös suht edullisen lentokenttäkuljetuksen, kentällä oltiin vastassa, matka huoneistolla sujui nopeasti ja huoneistolla oltiin avainten kanssa vastassa. Huoneistoissa oli jopa tallekelokerot sun muut. Olen ollut muutaman kerran aiemminkin Prahassa huoneistoissa ja joka kerta on kaikki mennyt hyvin, mutta olen kuullut myös muita tarinoita, joissa huoneiston luovuttaja ei ole saapunutkaan jne.

    • heihei

      Olisiko teillä muista huoneistoista kokemuksia? Entäpä miltä nettisivulta olette noita varailleet? Mitkä sivut on luotettavia?

      • ode

        Olemme lähdössä Prahaan toukokuun alussa. Huoneisto varattu: www.pragueholiday.cz. Samalta firmalta tilattu myös taksi kentälle: 23 euroa. Ei etumaksuja. Perästä kuuluu!


    • pt05

      OK. Eli siis muutama vuosi sitten varasin tästä osoitteesta: http://www.accommodation-prague.cz/

      Olimme Jicinska-kadun huoneistossa ja kaikki toimi hienosti, palvelu oli loistavaa ja lentokenttäkuljetukset olivat erittäin halvat. Huoneisto ei ollut aivan keskustassa, mutta metroasema oli ihan lähellä ja huoneisto oli muuten oikein kiva.

      Kaverini varasi tästä: http://www.hotelsprague.net/slezs_e.php

      Muuten oikein hyvä, mutta avain piti hakea tuosta läheisestä ravintolasta, jota ei sitten ollut olemassakaan. Lopulta saivat kuitenkin avaimen, mutta joutuivat nukkumaan yhden yön hotellissa omaan laskuun.

    • pt05

      Niin ja syksyllä 2003 oltiin täällä: https://www.abaka.com/Czech/Navratilova/

      Sijainti on aivan loistava (Navratilova-kadulla lähellä keskustaa), mutta muuten huoneisto on melkoisen vaatimaton ja vähän nuhjuinen. Silloin se oli kuitenkin halpa ja hyvin pystyi pitkän viikonlopun tuossakin majailemaan.

      Käytännön järjestelyt toimivat oikein hyvin.

    • JJJ

      www.travel.cz
      www.apartments.cz

      Homma pelaa täysin netin ja sähköpostin välityksellä, kuski tuo avaimet kentälle ja vie apartmenttiin ja lähtiessä annat avaimet kuskille. Ilmoitat varatessa lentojen numerot ja milloin haluat kentälle palata ja homma toimii..

      ps. Nerudovalla on mukavia asuntoja....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      19
      5955
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      85
      5572
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      98
      3578
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3574
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      121
      1321
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1267
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1192
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      999
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      983
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      26
      959
    Aihe