Miksi esivahvistimissa on putket?
Anonyymi
1154
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Miksi ei voisi/saisi olla putkia?
Ja sitäpaitsi, eihän kaikissa esivahvistimissa ole putkia. Ihan taatusti markkinoilta löytyy myös täysin puolijohteilla toteutettuja esivahvistimia, jos sellaisen haluat.
?
Yleensä siksi kun se joidenkin hifistien mielestä kuulostaa paremmalta.
Yleensä siksi, että se näyttää joidenkin mielestä paljon komeammalta.
Lisäävät signaalin sekaan toisen harmonisen säröä jolloin ääni kuullostaa lämpimmältä, pehmeämmältä ja avarammalta.
Pörröistä soundia.
Miellyttävämpi soundi.
En osaa sanoa juurikaan soundista, mutta eikös transistorissa ole paljon enemmän kohinaa, ts. transistori kohisee verrannollisesti kantavirtaan sen vahvistuksella kerrottuna. Kantavirta taas riippuu kantavastuksen jännitteestä eli kantavastuksen "röhinät" tulevat mukaan vahvistuksella kerrottuna. Putkessa käsittääkseni ei ole asia ihan näin?
Ei ole putkivahvistin parempi tuossa suhteessa vaan päinvastoin -kyllä ne syyt on tuossa aiemmin jo kerrottu eli putkivahvistin vääristää signaalia niin että joistakin se kuitenkin kuulostaa sitten paremmalta.
Putket ovat luonnollisesti varsin lineaarisia komponentteja toisin kuin puolijohdekomponentit, joten niillä on mahdollista toteuttaa erittäin hyviä vahvistimia, mutta sitten on sen koulukunnan edustajia, jotka aivan tarkoituksella suunnittelevat vahvistinasteet sellaisiksi että esimerkiksi tuota toisen harmoonisen säröä saadaan syntymään vahvistettuun signaaliin. Sama temppu olisi toki tehtävissä puolijohteillakin, mutta putket ovat komponentteina näyttävämpiä ja niitä voidaan asettaa esille hehkumaan.
Kuten tuossa aikaisemmin jo kerrottiin kaiken ytimessä on sana "Soundi"
Putkisoundia!
https://www.youtube.com/watch?v=dI3J_OmBdhw
Asiantuntijatietoa aiheesta: http://www.hovirinta.fi/audio/putkitekniikka/putkiaiudio.htm