Pelastin porukoiden pihamaalta lehtokotilon, jota olisi muuten kohdannut eutanasia. Sehän on vieraslaji Suomessa, eikö, ja siksi haitallinen luonnossa? Lueskelin kotiloista netistä, ja ilmeisesti on ok pitää tätäkin lajia lemmikkinä? Ainakin se on ollut virkeän oloinen ja yllättävän kiinnostunutkin esim mun sormista :D ja sille tarjotuista ruuista. Kalkkia ryhtyi syömään oikein innolla. Aivan erikoinen eläin ja yllättävän koukuttavaa sen seurailu. Se asustaa mulla faunaboksissa/jyrsijöiden kuljetusboksissa.
En tosiaan oikein mitään tiedä kotiloiden käyttäytymisestä, joten jäin ihmettelemään, että miksihän se kiersi juuri kuorensa ympäri ees taas päätään liikutellen? Ihan kuin se nuolisi kuortaan niin kuin kissa turkkia. Ei kai se syö kuortaan? Suihkutin sitä juuri, eli voisiko se nuolla vettä kuoresta?
Varmaan tulen tänne esittämään vielä monta tyhmää kysymystä tulevaisuudessa xD
Tuore lehtokotilon omistaja päivää
Anonyymi
1
713
Vastaukset
- Anonyymi
Ai niin, vielä että miten lehtokotilo näkee tai havaitsee asiat ympäristössään? Onko niillä hajuaistia, kuuloaistia..? Ja voiko se vahingoittua jos sen antaa madella kädelle? Se olisi halunnut jo kiivetä pariin otteeseen sormelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 20713247
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m122108Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes931159- 1141085
- 221050
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?37981Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30842Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80668Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80653- 63623