Tuore lehtokotilon omistaja päivää

Anonyymi

Pelastin porukoiden pihamaalta lehtokotilon, jota olisi muuten kohdannut eutanasia. Sehän on vieraslaji Suomessa, eikö, ja siksi haitallinen luonnossa? Lueskelin kotiloista netistä, ja ilmeisesti on ok pitää tätäkin lajia lemmikkinä? Ainakin se on ollut virkeän oloinen ja yllättävän kiinnostunutkin esim mun sormista :D ja sille tarjotuista ruuista. Kalkkia ryhtyi syömään oikein innolla. Aivan erikoinen eläin ja yllättävän koukuttavaa sen seurailu. Se asustaa mulla faunaboksissa/jyrsijöiden kuljetusboksissa.

En tosiaan oikein mitään tiedä kotiloiden käyttäytymisestä, joten jäin ihmettelemään, että miksihän se kiersi juuri kuorensa ympäri ees taas päätään liikutellen? Ihan kuin se nuolisi kuortaan niin kuin kissa turkkia. Ei kai se syö kuortaan? Suihkutin sitä juuri, eli voisiko se nuolla vettä kuoresta?

Varmaan tulen tänne esittämään vielä monta tyhmää kysymystä tulevaisuudessa xD

1

663

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ai niin, vielä että miten lehtokotilo näkee tai havaitsee asiat ympäristössään? Onko niillä hajuaistia, kuuloaistia..? Ja voiko se vahingoittua jos sen antaa madella kädelle? Se olisi halunnut jo kiivetä pariin otteeseen sormelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      116
      2276
    2. 129
      1822
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1216
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      93
      1160
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      72
      1060
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1050
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      43
      1013
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      75
      965
    9. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      23
      945
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      922
    Aihe