Katselen juuri skotlantilaista jalkapalloa, ja väliajalla kenttää kastellaan innokkaasti. Samaa tapahtuu muuallakin maailmassa. Ymmärrän, että ruoho kasvaa paremmin, jos saa säännöllisesti vettä, mutta miksi kenttä pitää kastella kesken ottelun?
Jos sattuu satamaan, selostajat selittävät kentän olevan liukkaan, koska se on märkä. Tämä kuulemma haittaa pelaamista. Miksi märkyys ei haittaa, jos vesi tulee letkusta eikä taivaalta?
Pallokin näkyy liikkuvan huonommin märällä kentällä ihan maallikonkin silmin. Miksi pallon halutaan liikkuvan hitaasti?
Kentän kastelu
3
3262
Vastaukset 3
- Anonyymi
Se voi olla taktiikkaa, soveltuu omaa peliin
https://www.football-stadiums.co.uk/articles/why-do-football-stadiums-use-sprinkler-systems/ - Anonyymi
Parhaillaan pelataan La Ligan matsia Getafe - Villareal. Vierasjoukkue johtaa 2-0 tauolla. Kotijoukkueen kenttää kasteltiin innokkaasti ennen ottelun alkua, ja Getafen pelaajat ovatkin liukastelleet kentällä huomattavasti enemmän kuin vieraat.
- Anonyymi
Niinkuin yleisesti tiedetään kun vesi jäätyy niin pallo liikkuu siinä nopeasti ja sitten ihan kokemuksesta ja ulkomuistista pallo liikkuu vikkelästi märällä nurmella, ikään kuin jäällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "4182009- 1881543
- 1491477
- 1231386
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh291176Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.244947- 113907
- 67762
- 26685
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i124665