Oleskeluluvan saaminen

Anonyymi

Hei!

Kyselisin kokemuksia, sillä viimeisimmät aihetta koskevat keskustelut olivat jo muutaman vuoden takaa.

Aviomieheni on laittanut oleskelulupahakemuksen vireille täällä Suomessa maaliskuun alussa. Silloin sanottiin, että jonoa ei ole paljon ja lupa tulee varmasti muutamassa kuukaudessa. Nyt, kun jonoa seuraa, on oletettu käsittelyaika venynyt 9kk, eli lupa tulisi vasta joulukuussa.

Mieheni haki oleskelulupaa Suomessa ja sitä ennen asuimme yhdessä hänen synnyinmaassaan (EU:n ulkopuolinen). Menimme naimisiin Suomessa sen jälkeen, kun hän oli saapunut tänne. Kaikki paperit olemme lähettäneet Migrille.

Onko teillä muilla kestänyt kauan? Onko mahdollista kiirehtiä oleskelulupaa raskauden takia? Olen nyt kolmannella kuulla.

Tämä epätietoisuus raastaa, miehelläni olisi myös työpaikka jo tiedossa, mutta ilman oleskelulupaa ei voi tietenkään aloittaa...

Kohtalotovereita? Ahdistuksen jakajia? Kokemuksia kenelläkään miten on mennyt?

T. Ahdistaa epätietoisuus

14

2838

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yksinkertaista jos tekis toisin päin

      Jos tulet Suomeen töihin ja olet jonkin muun kuin EU-maan tai Pohjoismaan kansalainen, tarvitset oleskeluluvan. Oleskelulupaa täytyy hakea ennen kuin tulet Suomeen. Ennen kun voit saada oleskeluluvan, sinun täytyy hankkia työpaikka Suomesta.

      https://migri.fi/tyoskentely-suomessa

      • Anonyymi

        Tässähän oleskelulupaa on ilmeisesti haettu perhesyistä, eikä työperusteista ja oleskeluluvan puuttuminen hidastaa työnteon aloittamista, mikä taas vaikeuttaa taloudellista tilannetta. Jossain tapauksissa onn saatu jonkinlainen koodi verottajaa varten, vaikka henkilöllä ei ole ollut oleskelulupaa, mutta työnantaja on velvollinen tarkistamaan työnteko- oikeuden, jotkujt kyllä suostuvat ottamaan pimeästi, mikä on siis periaatteessa ihan hyvä, tosin palkka on tietenkin miktä on. Lapsen hyödyntäminen oleskelulupaa varten vaatii isyyden tunnustamisen, mikä ei kaiketi ole mahdollista ennen kuin lapsi on syntynyt, mutta kyllä sen olen sillä jokatapauksessa joskus kuitenkin saa.


    • Anonyymi

      Meillä ihan tuore kokemus, enkä halua pelästyttää, mutta varautukaa odottamaan pitkään.
      Meillä mies laitoin hakemuksen perhesyillä viime lokakuussa. Päätös tehtiin toukokuun alussa ja saatettiin meille tietoon tällä viikolla. Päätös oli kielteinen eli oleskelulupaa ei herunut vaikka meillä on yhteinen lapsi ja toinen on tulossa. Tätä syntyvää lasta ei otettu päätöstä tehdessä huomioon mitenkään vaikka kaikki dokumentit raskaudesta oli kyllä laitettu hakemuksen liitteeksi.

      Nyt tässä mietimme, että kumpi on järkevämpää laittaa uusi hakemus, kun tämä vauva on syntynyt vai tehdä nykyisestä valitus. Valitusprosessi kestää tällä hetkellä noin 2 vuotta ja sinä aikana ei tosiaan ole oikeuttaa työskennellä Suomessa. Eli toimeentulo olisi todella tiukkaa. Eikä taetta siitä, että päätös muuttuisi, sillä esikoisemme ehtii tulla täysi-ikäiseksi seuraavan kahden vuoden aikana.

      Että aika epätoivoiselta tuntuu, kun ei tiedä mitä pitäisi tehdä ja emme ole edes varmoja voiko mies olla mukana vauvan elämässä ensimmäisien vuosien aikana, jos tämä prosessi on näin pitkä eikä oikeutta oleskella Suomessa ole tuona aikana (tästä on nyt hyvin ristiriitaista tietoa eikä maahanmuuttovirasto tunnu itsekään tietävän kuinka tämmöisessä tilanteessa tulisi toimia).

      • Anonyymi

        Aika omituista. Jos esikoisenne on suomen kansalainen ja isyys tunnustettu, niin silloinhan mies on suomen kansalaisen perheenjäsen , jonka perusteella kuuluu saada oleskelupa. Minä kyllä valittaisin, mutta tosin enj tiedä kumpi maksaa enemmän.


      • Anonyymi

        Hei!

        Todella ikävä kuulla!! Oliko päätöksessä eritelty, että miksi saitte kielteisen päätöksen?


    • Anonyymi

      Mieheni laittoi hakemuksen helmikuun alussa ja päätös piti tulla viimeistään elokuussa. Nyt kuitenkin migrin sivuilla lukee, että päätös tulee marraskuussa (?). Meille syntyy lapsi heinäkuun alussa, eikä sillä ole mitään merkitystä päätöksen käsittelyssä, kun kysyin asiasta mugristä.
      Tsemppiä odotteluun. Tiedän tunteen...

      • Anonyymi

        Meillä myös päätöksen piti tulla viimeistään syyskuun alussa, mutta oli siirtynyt laskurin mukaan viimeistään saapuvaksi joulukuussa...


    • Anonyymi

      Meille sanoittiin että menkää naimisiin siellä ei-eu maassa ensin, ja sitten viette kaikki paperit notarisoitavaksi ja laillistettavaksi ko. maan ulkoministeriöön, toimitettavaksi se suomen lähetystöön käsittelyä ja viisumia varten. Sitten vaan matkattiin suomeen, ja ensin maistraattiin, ja sitten poliisille oleskelulupaa varten,

      En tiedä että miksi näin, mutta meille sanottiin että asia on huomattavasti yksinkertaisempi kuin että menisi naimisiin suomessa.

      Siellä ei-eu maassa olisi pitänyt olla haastattelu myös, mutta me kun siinä odattessa rupateltiin koko ajan englanniksi, ihan koko ajan, niin siinä ovella kävi sitten vaan joku kaveri pyörähtämässä paperinivaskan kanssa, vain poistuakseen paikalta samantien. Sitten puoliso kutsuttiinkin yksin haastatteluun. jossa kuulemma vain sanottiin "englanninkielentaitonne on erinomainen, Tämä asia on tällä selvä". ja leimat tuli heti paperiin.

      • Anonyymi

        Saitko päätös?


    • Anonyymi

      Oman puolisoni hakemuksen käsittely kesti noin 5 kuukautta tunnistautumisesta lähetystössä. Meillä ei ollut missään mielessä kauhean otolliset olosuhteet saada myönteistä päätöstä, mutta sellainen sieltä kuitenkin tuli. Olemme toki onnellisia asiasta ja meillä on varsin hyvä etäsuhde, mutta melkoinen yllätys se oli varsinkin jos sitten jotkut muut saa negatiivisia päätöksiä vaikka on lapsiakin. En tiedä vaikuttiko asiaan viivästynyt hakeminen tai ehkä se, että teimme selväksi ettei meitä kiinnosta minkäänlainen sosiaaliturvalla eläminen.

    • Anonyymi

      Hei!
      Aloittaja tässä:
      Oleskelulupa on saapunut :) suuri stressi poistui!

      • Anonyymi

        Kestääkö paljon


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kestääkö paljon

        Hei!
        Aloittaja tässä: meillä kesti noin 6kk! Jatkolupa tuli asiakirjojen täytön jälkeen noin kolmessa tunnissa.


    • Anonyymi

      Aihesta saat oikeaa tietoa menemällä migrin sivuille. Eli maahanmutto sivut.Voit aihesta lukea netti ihan kirjautumatta sivusto.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      37
      3461
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      97
      1694
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      136
      1595
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      1490
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      91
      1300
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      29
      1215
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      57
      1115
    8. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      262
      1086
    9. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      125
      1000
    10. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      270
      991
    Aihe