syvästi ihastunut

Anonyymi

Olen ollut nyt uuessatyöaikassani runsaat puoli vuotta.
Työpaikkalani on eräs mies joka on lähestynyt minua ja luulen että hän on rakastunut minuun tai ainakin ihastunut.
Asiassa on vain eräs mutta itse olen lievästi cp vammainen nainen korostan ettävammani on tosi lievä ja tämä mies on täysin terve.
Se mikä minua mietityttää tässä on se että kun itse olen lievästicp vammainen nainen ja hän on täysin terve mies ja vielä työkaverikin niin voiko tästä koskaan tulla parisuhdetta?
En ole vielä antanut itselleni lupaa rakastua tähän mieheen eli en ole päästänyt omia tunteitani vielä täysin valloilleen vaikka olenkin syvästi ihastunut tähän mieheen.
Haluaisin ensin vähän kuulostellaettä miten ympärilläni olevat ihmiset suhtautuvat asiaan koska olen kuten jo sanoinkin lievästi cp vammainen nainen ja hän on terve mies ja vieläpä työkaverikin..
Sen tiedän että ihmiset sekoittavatyleeensä cp vamman ja kehitysvamman toisiinsa jotka ovat täysin eri vammat.
Kehitysvamma kuten jo nimikin kertoo on kehitys vamma eli ihminen on silloin jäänyt sanotaan nyt vaikkapa kymmen vuotiaan tásolle vaikka on itseasiassa vaikkapa viis kymppinen mies.
Kun taas cp vamma eli liikuntavamma on liikkumisessa se häiriö ei aivoisssa.
Eli tiivistettynä kehitysvamma on aivoissa ja estää uuden oppimisen ja sääntöjen muistamiseneli aivot eivät ole kehittyneet aikuisen ihmisen tasolle vaan kehitysvammainen on jäänyt lapsen tasolle.
Kun taas cp vammassa se vamma on jossakin ruumiinosassa ja hankaloitttaa liikkumista mutta co vammaisen pää pelaa täysin normaalisti.
Mutta jos palataan siihen kysymykseeni niin haluaisin ihanasiallisia vastauksia että voiko lievästi cp vammaisen naisen ja täysin terveen miehen suhde onnistua ja mitä ulkopuoliset siitä ajattelevat.

Asiallisiavastauksia kiitos...

1

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hei! Itse olen liikuntavammainen mies ja haluan vain sanoa, että anna palaa jos on mahdollisuus ja saat kumppanin.

      Lähde ensin kuitenkin kaveruudesta. En tiedä olenko oikeasti, mutta itse kaipaisin ensin tiiviimpää kaveruutta ja keskustelus ehkä enemmän kuin ns kaksi tervettä

      Itse olen yksin ja tulen olemaan. Kiitos ulkopuolisten pelaamisesta joka pilasi yhden mahdollisuuden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      12
      5686
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      83
      5315
    3. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3344
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      89
      3278
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      118
      1064
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      56
      1030
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      962
    8. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      43
      746
    9. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      37
      745
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      23
      699
    Aihe