Ostaisinko tämän?

Häävieras

Olemme saaneet kutsun aivan "tavallisiin" suomalaisiin häihin. Hääpari on n.25-vuotiaita ja vieraista kolmasosa kavereita ja loput sukulaisia iältään vauvasta vaariin. Heillä on lahjalista Sokoksessa. Häävieraita tulee n.150 ja lista on mielestäni aika lyhyt. Tiedän, että he tulevat saamaan kaiken toivomansa (ihania, herttaisia ihmisiä kun ovat). Haluasimme kuitenkin mieheni kanssa viedä lahja listan ulkopuolelta. Ajattelimme Helmi Vuorelman Juhla-liinaa. Pöytäliina on iso ja valkoinen. Ja juhlavan/arvokkaan näköinen. Tarvitseehän sitä sitten ristiäisissä ja muissa elämän isoissa juhlissa. Tiedän heidän kotinsa ja liina sopisi tyyliin. Mutta tällä palstalla olen lukenut niin ilkeitä viestejä, että nyt en tiedä, mitä meistä ajatellaan kun tuomme kahdestaan yli 80 euron hintaisen liinan? Onko se liikaa? Leimaako se meidät vai hääparin? Vihataanko meitä loppuelämämme, kun tuomme tuon hintaisen lahjan "pelkkinä" vieraina. Olen näistä keskusteluista saanut monta omituista käsitystä nykyajan nuorista naisista...Eli jos ilman suurempaa haloota ujutamme lahjamme muiden lahjojen joukkoon häälahjapöydälle ja kirjoitamme nimemme korttiin oikein pienellä, niin selviämmekö ehjin nahoin nykyhäistä?

6

1623

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reino

      Niitä listoja laitetaan mielestäni siksi ettei tulisi paljoa samanlaisia talous tavaroita, koska mielikuvituksettomimmat häävieraat ostaisivat muuten joka ikinen sen saman kahvinkeittimen lähi k-raudasta kun se sattui olemaan juuri nyt siellä tarjouksessa... Joka häissä näkee noiden talousromujen lisäksi annettavan monenmoisia muistoesineitä. Jos olet omasta mielestäsi löytänyt hääparille sopivan muistoesineen, niin en näe mitään syytä miksei sitä voisi antaa?

      • elokuun morsian

        totta :) Itsekin ajattelen, että lista helpottaa lahjavalintaa ja ei tule useaan kertaan samat lahjat. JOs mielikuvitusta ja halua riittää ostaa jotain omaperäistä niin sehän on vaan hieno asia! Ja kun tiedät sen vielä sopivan hääperille, niin go for it :)


    • sen

      itse kerran kysyin kaverilta tykkääkö a vai b lahja vaihtoehdosta enemmän. Onneksi kysyin sillä toisesta ei olisi tykännyt yhtään.

    • loskaruusu

      Mikäli tunnet hääparin ja haluat antaa heille arvokkaan lahjan, jonka vielä tiedät sopivan heidän kotiinsa, niin mikset sitä sitten antaisi. Lahjalistan ulkopuoleltakin saa lahjan antaa, varsinkin kun se on persoonallinen. Itse (nuorena naisena) pitäisin arvokasta häälahjaa kunnianosoituksena ja haluna muistaa hääparia omaperäisesti. Sitä paitsi kaikki vieraat eivät tiedä lahjan hintaa. Mikäli tuo on teille sopiva hinta, niin ostakaa ihmeessä!

    • hannele

      puhuin juuri vaarini kanssa ja se sanoi että se k'y vallanmainiosti voi että.

    • aggis

      häälahjaa on vaikeaa löytää, varsinkin jos haluaa sen sopivan hääparille..
      Minusta on kiva kuulla ettei kaikki seuraa lahjalistaa pilkkuun ja pisteeseen asti..
      Minusta sinun tulee itse päättää haluatko panostaa rahaa ja kuinka paljon näiden ihmisten liittoon.. jos ei pidä lahjasta ota se takas ja sano että ellei kelpaa niin ei sitten! Minä en ainakaan menisi ostamaan toista lahjaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1271
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      888
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      794
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      632
    6. 32
      625
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe