Asbestinäyte otettu kph:een seinästä, täysi remontti pakollinen?

Anonyymi

Keittiöremontin yhteydessä otettiin keittiön ja kylpyhuoneen välisestä seinästä asbestinäyte, joka oli negatiivinen. Olen ymmärtänyt, että kyseisen seinän remontointi/korjaus riittää, mutta taloyhtiö painostaa tekemään koko kylpyhuoneen uusiksi.

Osaako joku ystävällinen sielu kertoa, täytyykö tosiaan koko kph remontoida? Yksinkertaiselle maalaisjärjelle tämä kuulostaa hieman absurdilta.

Kiitokset

6

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko heillä jokin peruste vaatimukselleen. Eihän remonttia pelkän rahanpolton takia tehdä.

    • Anonyymi

      Kylpyhuoneessa pitää olla yhtenäinen veseristys, siksi yhtä seinää ei voi korjata, vaan pitää korjata koko kylpyhuone. Mikäli kylpyhuoneessa on kosteusvaurio, niin koko korjaus menee taloyhtiön piikkiin, ellei yhtiöjärjestys toisin määrää.

      P.S. Negatiivisessa näytteessähän ei ole asbestia, joten sen vuoksi ei tarvitse korjata mitään. Eikä tarvitse korjata vaikka olisikin asbestia, rakenteissa oleva asbesti kun on vaarallista vain sitä purettaessa eikä muuten aiheuta mitään haittaa.

    • Anonyymi

      Mitä näin negatiivista seuraavaksi?

      • Anonyymi

        Infantiili kyselijä iski jälleen.
        Grow up!


    • Anonyymi

      Vesieristys vaaditaan lattiaan ja kaikkiin seiniin ylös asti. Todellinen tarve on vain suihkun alue eli jos on suihkukaappi niin reilu metri kummallakin seinällä ja lattia vähän laajemmin.

      • Anonyymi

        Tiedä tästä sinun "todellisesta tarpeesta".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      22
      4632
    2. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      154
      4100
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      13
      3386
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      67
      3066
    5. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      86
      2764
    6. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      151
      2642
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2383
    8. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      37
      2313
    9. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      121
      1620
    10. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      20
      1615
    Aihe