Joissakin rotumääritelmissä puhutaan tan-merkeistä tai tan-väristä? Mikä se on?
Mikä on tan-merkki?
8
8069
Vastaukset
Griffoneissa on harvinainen väri Black and Tan. Siinä se tan tarkoittaa punaista=ruskeaa. Musta ja punaiset tan merkit ennalta määrätyissä kohdissa ja tan väri vielä tarkkaan rajattuna.
et kyllä saanut äskeisestä mitään selvää. Eli se black&tan väri. Pääväri musta ja siinä määrätyissä kohdissa Tan merkit eli kuten me sanomme punaiset mutta oikeasti punertavan ruskeat. Kuten rotikoitten ja Dobberin väri.
- ricksu
umalehtinen kirjoitti:
et kyllä saanut äskeisestä mitään selvää. Eli se black&tan väri. Pääväri musta ja siinä määrätyissä kohdissa Tan merkit eli kuten me sanomme punaiset mutta oikeasti punertavan ruskeat. Kuten rotikoitten ja Dobberin väri.
Dobbereilla = musta ruosteenpunaisin merkein
- iiksu
Tan-merkit ovat ne ruskeat läiskät esim. dobermanneilla ja rottweilereilla silmien yläpuolella, poskissa, peräpäässä ja jaloissa. Myös monista muista roduista löytyy tan-muunnos (cockerspanieli, englanninspringerspanieli, cavalier, hoffi jne)
- svvm
Meillä on Black & tan chihuahua. Muuten musta mutta vaalean ruskeat 'kulmakarvat', jaloissa ruskeaa jne. Tan = englanniksi rusketus ;)
Tan on väri ja tarkoittaa sellaista vaaleanruskeaa.
- sos
sos
Tan viittaa koirilla kellertävään tai punaiseen sävyyn. Koiralla on kahta eriväristä pigmenttiä, eumelaniinia ja feomelaniinia. Eumelaniini on mustaa, suklaanruskeaa, sinistä tai liilaa. Feomelaniini on aina keltaista/punaista. Koiran turkin värin määrää se, missä kohdassa karvaa ja kehoa on eumelaniinia, missä kohdassa feomelaniinia ja kuinka paljon. Valkoisissa laikuissa ei ole kumpaakaan pigmenttiä.
Black & tan tai musta tan-merkein tai musta merkein tai merkkivärinen viittaavat tavallisesti koiraan, joka on pääosin musta, mutta jolla on kuonossa, silmien päällä, poskissa, raajoissa ja rinnassa kellertävät tai punertavat laikut. Mikäli koiralla on vielä valkoisiakin laikkuja, puhutaan usein kolmivärisestä eli tricolorista koirasta. Koira voi olla myös ruskea tan-merkein tai ruskea tricolor, jolloin sen muuten mustat osat ovat haalistuneet suklaanruskeiksi. Sinisen koiran mustat osat ovat vaalentuneet harmaiksi ja liilalla on sekä ruskea että sininen ja se on väriltään vaalea harmahtava beige. Merkkien väriin nämä laimennokset eivät vaikuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901945
- 1131053
- 104991
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20747- 52694
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42598Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä29590Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m174546Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;203481