Aivan kikkelis kokkelis hommaa! Valen kisa kustiin huolella! Ei viitsitä edes renkaita vaihtaa, jotta Hamilton näyttäisi voittajalta!
Bottas PASKOTTIIN!
Anonyymi
41354
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Aika läpinäkyvää. Ilmiselvää sabotointia. Pyörän kiinnitysmutteri ei muka auenneut. Näin saatiin pelattua pisteet Hamiltonille.
Bottas ei osaa pysähtyä oikeaan kohtaan varikkopilttuussa kuten esim. Hamilton ja muuan Schumi joka oli siinäkin paras.
Kun pysähtyy oikeaan paikkaan niin merkaanikot pääsee heti töihin ilman siirtymistä.
Siitä syystä Bottaksen varikkostopit kestää normaalistikin aina kauemmin kuin Hamiltonilla.
Tallipäällikön mukaan Valtteri pysähtyi varikolla väärään kohtaan, eli liian taakse.
On ne naurettavia, ei kukaan millin tarkasti pysähdy, eikä todellakaan näyttänyt, että olisi tarvinnut siirtyä yhtään, Muut sai vaihdettua helposti, mutta "paras" menkaanikko pilasi kierteet sovitustim tulee varmaan palkankorotus vai pääseekö peräti pääinsinööriksi.
eiköhän waltterin ura on loppu. Toivottavasti.
Paljonko Valtterin huoltomiehelle pitää maksaa, että autoon tulee ”sopiva” vika aina kun Lewis on häviöllä? Varmaan ei tarvita edes miljoonaa vaikka siihenkin olisi varaa.
Ihan sama Bottas ei olisi voittanut kuitenkaan. Verstappen johtaa nyt tulee hyvä taisto Hamiltonin kanssa mestaruudesta.
Mersun toiseen autoon pitäisi saada kunnon kilpakuljettaja joka pystyisi ajamaan voitoista ja haastamaan Hamiltonin. Verstappen on parasta mitä F1 on esittänyt pitkään aikaan. George Russell myös kova nuori kuljettaja.
Kyllä vituttaa,että Waltteris on viikoittain jota juttua. Se juna on mennyt hänen kohdalla. Ei koskaan Fi
On se Bottas kova vastus Hamiltonille kun veiläkin pitää pilata kisat ettei vaan pääsisi johtoon. Aivan pelletouhua, mutta kun Hamiltonin sponsorit maksaa Hamin voitoista ja Bottaksen häviöistä niin talli tekee sitten niin. Ja maksaahan ne itsekin ykköskuskille voitoista. Luulisi kyllä katsojien kiinnostus ja mainostajat katoavan tuolla menolla.
Verstappen se on kova molemmille tällä hetkellä Red Bull tekee kaiken oikein.
Tää on niin tätä tasa-arvoa. Vaalea Suomalainen ei saa sijoittua paremmin kuin "tasa-arvoisen värinen" kilpakumppani. Kaikin keinoin pidetään huoli että Bottas muistaa paikkansa!
Bottaksen oma vika, Toto Wolff:
– Valtteri pysähtyi varikolla liian aikaisin. Tämän takia mekaanikkomme joutui käyttämään pulttipyssyä väärässä kulmassa. Tämä kulma vahingoitti pultin, emmekä saaneet rengasta irti, Wolff kommentoi Auto, Motor und Sport -sivustolle.
Höpöhöpö, katso videolta, täysin keksittyä vai oliko "paras" mekaanikko itse pari senttiä sivussa kun muilla ei ollut mitään ongelmaa.
erikoista kommentointia Totolta. ihan kun renkaan irrotaja ei voi siirtya hieman. onhan monet kuskit vuosien varrella ajaneet erikohtaan varikko pysahdyksen aikana. ja ainakin nuissa renkaat on saatu vaihdettua. ei nuo renkaan vaihtajat sentaan ole robotteja viela. ja voihan kasien kulmaa vaihtaa. luulisi myos, etta pulttipyssy olisi painettava pohjaan saakka. jos painaa pulttipyssyn myos pohjaan. ei se silloin voi olla vinossa. taitaa Totolla olla puruja aivoissa. edellis kerralla ei syyttanyt Bottasta ja nyt ois Bottaksen vika. laittais viela Hamiltonin syyksi, kun ei mersu parjannyt Monacossa :). taitaa mersulla olla sekaisin asiat, kun miehitysta kaapattu toiseen talliin
Mersulta kuuluu myös että Bottaksen tilalle on valittu jo kuljettaja.
helppohan toinen on pelata ulos. luulisi kuitenkin, etta pisteet ois tarkeita koko tallille. tuossa kolarissa, jossa Bottaksen auto meni muusiksi. mersu kertoi, ettei tallilla olisi rahaa tai kun on kulu katto. sitten on kuitenkin varaa menettaa pisteita :)
Juu Vanhasen Matti saa palkkioviran mersun kakkoskuskina
En ihmettelisi, taisi tämäkin olla rangaistus kun Bottas uskalsi sanoa ettei laske enää ketään ohi käskystä.
ja saihan nuo muut renkaan irrottajat hyvin renkaat irti :)
Nastolan tollisko voisi opetella ajamaan autonsa oikeaan kohtaan varikolla. Mielellään juuri siihen, jossa renkaanvaihtajat ovat jo odottamssa. Botta ajaa usein vinoon tai liian taakse, jolloin joutuvat kurkottelemaan. Ihmeen kauan on tuurillaan mennytkin kun ovat saaneet tähän asti renkaat vaihdettua.
Vai olet Nastolasta kotoisin tollisko :)
Mikähän vammainen niillä on "paras" mekaanikko kun ei nivelet taivu paria senttiä.
Oliko perstapin auto edes ruudussa lähdössä, aivan vinossa eikä mitään seuraamuksia, suorassahan niiden pitäisi olla.
Joo pitää käyttää kaikki avut mitä on saatavissa, mutta Bottas ei tähän kykene. Vinosti on lähdetty ennenkin.
Auto pitänyt olla ruudussa ennenkin tai tullut seuraamuksia, noin vinossa ei ole ollut kenellkäään.
Muistakaa sitten kun viette Mersujanne huoltoon niin kysykää
jäikö se oikeaan paikkaan ettei pultin kannat mene pilalle.
Bottas olis voinut mennä vaikka Ferrarin pilttuuseen kun se
omassa merkkihuollossa ei tunnu onnistuvan.
kannattais jattaa mersu ostamatta. huomaisi mersu sitten, etta F1:sen mersun toiminta on retu peralla
Valtteri on niin käsi, että ei osaa edes pysäyttää Mersuaan oikeaan kohtaan renkaanvaihtoa varten.
ei tuo pida paikkaansa. Toto vaan keksi hyvan selityksen tuossa
mersu alkaa menna rasistiseksi tuossa keta suosii tai hyvaksyy tallinsa kuljettajiksi. myos toiminta tavoissaan
Pitäisi valita totonkin tilalle musta mies. Joku oli laittanut hyvän kommentin youtubeen, että pitäisi palkata romanialaiset mekaanikot, irtoaisi renkaat varmasti ja nopeasti.
tuossakin hyvin tuo. https://www.iltalehti.fi/formulat/a/178662fc-7e13-45b1-92ba-6a976e664a1b
Ei muutamalla sentillä saa olla mitään vaikutusta. Joku väitti että olisi ollut pulttipyssy peräti kiristys asennossa ensin, ainakin tutki pyssyä, heilahduksestahan se pitäisi nähdä. Ehkä vaan ei jaksanut pitää kunnolla kiinni. Vähän ihmetyttää jos muttereissa niin pienet kulmat tai heikkoa laatua, että noin helposti menee sileäksi.
niimpa. toki kulmat menee helposti, mut mutteri luultavasti ollut tiukemmassa. erikoista, kun nuo tekijat aukoo muttereita usein. ei voi olla yllatyksena. tuskin ollut ekaa kertaa tuo aukomassa mutteria
Mersulle tulee paineita ja niitä tuo Verstappen nyt tästä tuli ihan kiinnostava kausi.
kunhan mersu ei valita joka asiasta. muut tallit antoi mersun kayttaa vuosia aika ajo moodia. toki outoa, etta toiset tallit ei tehneet vastaavaa. mut nyt mersu itkee taipuisista taka siivista. saannothan on ja jos siivet on menneet lapi testeista
Kyllä se Mersun ylivoima sulaa jossain vaiheessa kuitenkin. Ferrari näytti jo vähän paremmalta.
mut tuo oli Monacon kisa. katsotaan seuraavassa kisassa onko ferrari yhta vahva tuolla
jos kulu katto tulee vastaan. voi hyvinkin kayda toisin ja olisi ihan hyvakin. saisi mersu olla alta vastaajan asemassa vihdoin. tai ettei voitto olisi niin selvaa. rahalla on ollut hyva jyllata. toki hyva tiimi ollut myos tahan saakka toiminnaltaan. mut jos ajatellaan etta vuosia kayttivat aika ajo moodia. tuolla saivat autot yleensa paalulle
Ens vuonna potkujen jälkeen Valtterin kannattaa kirjotuttaa Hotakaisella kirja: Bottas & Paskottu elämä - Kiitti V###sti Toto!
FU to whom this maa concern ja keskisormi pystyssä kuva kanteen. Oma kustanne ettei muut häviä rahojaan.
Bottas rennon paska kuljettaja
Heikin manttelin perijä.
Waltteri on nössö. Kyllä Kimi ja Häkä olis laittanut tallin ojenukseen. Pitäis loppua tuo waltterin höpötys täysin. Vituttaa.