Kunnon videokamera ?

Riipinen Miina

Mikä olisi kunnon peli, jos budjetin yläraja
on n.1000E.
Naapuri on kehunut Sonyn maasta taivaaseen.
Liekö mitään perää?

7

4604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Digiootti

      Tonnilla saa jo aika hyviä videokameroita. Jos minä olisin ostamassa videokameraa, niin enemmän vilkuilisin Panasonigin tai Canonin suuntaan, esimerkiksi Panasonig NV-GS250, on pinikokoinen kolmikennoinen ja tarpeeksi monipuolinen kamera.
      Suomesta ostettuna se maksaa noin 1300 euroa, mutta ulkomailta tilattuna saa alle tonnin.
      Ohessa eräs keskustelu aiheesta
      http://www.digivideo.fi/phpbb2/viewtopic.php?t=347584&highlight=panasonic nvgs 250

      • ei kai

        Mistä tuon Panasonicin (gs250) saa alle tonnin?


      • St1

        Tuli tuossa ostettu Sonyn DCR-HC90:n (esim.Verkkokauppa.com:ssa 878 erkkiä). Oikein hyvältä vaikuttaa.

        Syynä, miksi siihen päädyin, johtui lähinnä siitä, että siinä on 3 Megan kenno normaaleille digikuville(riittää voin A4:n tulostuskokoon). Sain siis digivideokameran että digikameran samassa laitteessa. Tavalliseen videokuvaukseen on käytettävissä 2 Megaa. Niistähän ei kuvan tarkkuuteen mene kuin noin 0,4 Megaa, mutta käsittääkseni ylimääräiset pikselit kuvanvakain käyttää kuvanvakautukseen.

        Liitäntöinä on omasta mielestäni pakolliset analoginen sisään/ulos ja digitaalinen sisään/ulos eli editointi ja siirto toimivat kaikkiin suuntiin.

        Sonyn heikkouksia ovat ehkä se, että lähes kaikkia toimintoja ohjataan LCD-näytöltä, joka varsinkin voimakkaassa auringonpaisteessa on aika vaalea. Ei se tosin mun toimintaa ole oikeaa mitenkään haitannut.

        Tämä on yksikennoinen ja Panasonicin ja Canonin paremmat mallit ovat kolmikennoisia. Yleensä ollaan sitä mieltä, että kolmikennoinen tuottaa paremmat värit ja yleensäkin paremman kuvan. Sitä tosin "sunnuntaikuvaaja", joksi itsenikin luen, ei välttämättä huomaa tai ainakaan laita painoa useamman sadan euron verran.


    • elokuvia

      noilla sony-panasonic, jne- voi otaa...

      onko vain muutama minuuti , vai koko illan elokuvan,,,jota voi siis editoidakin...?

      voiko noilla koneilla sitten editoida, ja mihin ne tallemntuu ne kuvat...jollekin cd-levylle, vai ??

    • brj

      Sony on ollut digivideokameroissa johtaja jo pitkään. Sony ensimmäisenä julkaisi MiniDV-kameran ja HDV-kameran. Itselläni on ollut yhden kennon perus MiniDV- kamera johon olin tyytyväinen kunnes ostin plasma-tv:een. Nyt kuvaan teräväpiirtokameralle ns. HDV-kameralla (Sony) ja edelleen voin sanoa että Sony on varma valinta.

    • hahahhaXD

      Toi sun nimi on aika hyvä ku kirjotat sen kaunolla ja ilman i:n pisteitä. siitä tulee Rupinen Muna

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      26
      5133
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      12
      3745
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3177
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      46
      2709
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1298
    6. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      275
      1249
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      59
      1165
    8. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1129
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      394
      1106
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      207
      1024
    Aihe