Jääkaapin ilmankierto

Anonyymi

Kylmäkaapin päällä on 60x16 cm irrotettava valkoinen kalustelevy. Olen aina kesäksi ottanut sen pois että ilmankierto kaapin takaa paranee.
Onko ideaa millä ilmaa läpäisevällä säleikölla tuon levyn voisi korvata, joka voisi olla paikoillaan kesät talvet? Jotain valkoista verkkoa kehyksiin pingotettuna?

11

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saanee tuon levyn porattua esim15mm reikiä, melko täyteen, tai jopa melko tyylikkäästikin, niin homma hoituu sillä..

      • Anonyymi

        Jos tuohon levyyn alkaa käsivaralta porailemaan reikiä, siitä tuskin tulee tyylikäs.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tuo voisi olla sopiva, jos olisi isompi, ei riitä 60 cm mittaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo voisi olla sopiva, jos olisi isompi, ei riitä 60 cm mittaan.

        Luulempa, että se 40 cm riittää mainiosti, nykyisen 0cm sijaan..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Luulempa, että se 40 cm riittää mainiosti, nykyisen 0cm sijaan..

        Ikävästi jää 10 cm raot molemmin puolin.


    • Anonyymi

      Yksi mikä voisi olla sopivaa, valkoinen metalli- tai muovisäle, jotka asentaisi päällekkäin kehykseen 45 asteen kulmaan yläviistoon. Pitäisi vaan keksiä mistä tuollaista sälettä löytäisi.

      • Anonyymi

        Sälekaihtimen säle olisi varmaan sopivaa, mutta sitä ei varmaan missään myydä pieniä määriä irrallaan materiaalina.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kunhan nyt kerran, tai pari, vuodessa vetää sen kaapin ulos ja imuroi/puhdistaa ne takana olevat putket, niin ongelmaa ei edes ole. Pakastin kannattaa tietenkin samalla sulattaa ja varmistaa, etää siinä kaapissa ei ole ylimääräisiä ruokia (vanhaksi menneitä ym.), eikä ainakaan ole termostaatin vieressä mitään pahvisia pakkauksia.

      Jää-/pakastinkaapin sähkönkulutus on kustannuksena olematon, eli mitään rahallista säästö ei kikkailemalla saa. Puhdistamaton kylmäkone on sitten jo tulipaloriski kalusteisiin upotettuna!

    • Anonyymi

      Tuommoinen muovitettu lasikuituinen hyttysverkko rimakehyksiin laitettuna voisi olla kelvollinen ratkaisu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      175
      6702
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      107
      3173
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      104
      1885
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      63
      1670
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1609
    6. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      37
      1445
    7. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1320
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      64
      1243
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      15
      1223
    10. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      1143
    Aihe