Raskas liikenne Suomen tieliikenteessä : opas poliisille raskaan liikenteen valvonnan suorittamisen

Anonyymi

https://www.theseus.fi/handle/10024/498729 "Työharjoittelujakson aikana olemme törmänneet moniin hälytys- ja valvontasektorilla työskenteleviin poliisimiehiin, jotka ovat olleet sitä mieltä, että raskaaseen liikenteeseen liittyvä valvonta on niin monimutkaista, etteivät he sitä perinteisen poliisin liikennevalvontatyön ohella halua taikka kykene tekemään. Osittain voimme olla yhtä mieltä tästä asiasta, että raskaaseen ammattiliikenteeseen liittyy melkoisen paljon huomioon otettavia asioita verrattaessa raskasta liikennettä tavanomaiseen henkilöautoliikenteeseen. Tästä syystä työn pääasiallisena tavoitteena on ollut aihekehyksen huomattavasta laajuudesta huolimatta saada kasattua eräänlainen tiivis, mutta mahdollisimman kattava ja helposti ymmärrettävä ”rautalankamalli” raskaan liikenteen valvontatehtävälle."

9

676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvin tehty käsikirja mutta siitä puuttuu täysin tärkein laillisuusvalvonnan ulottuvuus: tilaajavastuun valvonta eli maksaako kuljetuksen tilaaja kuljetuksesta liitännäispalveluineen sellaisen taksan, että kuljetusliike pystyy maksamaan kulunsa ja veronsa sekä erityisesti, että kuljettaja saa pakottavan yleissitovan TES mukaisen palkan, lisät ja lomat . Kun poliisi ei näitä valvo, jatkuu laiton liikenne arviolta 500 miljoonan euron volyymilla ja kuljettajat menettävät sekä palkoissa että eläkekertymissä.
      Miksi poliisi ei valvo tilaajavastuun vaatimuksiaa, korruptio?

      • Anonyymi

        Tuo oli varmaan asiaa. Hintoja, ( lue: todellisia kuljetuskustannuksia )
        polkevat niin ulkomaiset toimijat kuin kotimaisetkin hinnoilla kilpaillakseen
        ( töitä saadakseen )
        että kuljettajan palkaksi ei taida jäädä mitään. ?
        Kertokaas kuljettajat, mitä saatte tuntipalkaksi ?
        Oma auto on yksityiskäytössä, enkä taida rahtariksi ryhtyä ja liikennelupaa
        hankkia, ei ole varaa maksaa siitä että kuljettaa jonkun tavaraa !


      • Anonyymi

        Edellinen kirjoitus on täyttä huttua,puppua jne...Poliisi tekee niitä tehtäviä mitä eduskunta on poliisille määrännyt tehtäväksi. Liikenteen valvonta,ylinopeudet,kuljettajien ajokunto, ylikuormat ja työaikalaki.
        Mikään muu ei kuulu poliisin työtehtäviin. Tilaajavastuulain valvonta kuuluu työsuojelupiirille. Jos kuljettajalla on epäillys ,että työssä rikotaan tilaajavastuulakia niin kuljettajalla pitäisi olla MUNAA ottaa asia esille ja tehdä valitus työsuojelupiiriin ,että asiat eivät ole miten pitäisi olla ja tutkimus alkaa,mutta kas kummaa kuljetusalalla on todella paljon "munattomia miehiä" ja siksi tilanne on mikä on eli surkea. Surkeaa porukkaa nämä peräkylän luuserit.


    • Anonyymi

      14.80 nupilla ajelen Pirkanmaalla ja päivätyö.

      • Anonyymi

        Naurettavan halvalla menee. Tuolla en itse edes pesisi hampaita. joku raja sentään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Naurettavan halvalla menee. Tuolla en itse edes pesisi hampaita. joku raja sentään.

        Ei tuo ihan huono ole, metalliverstaalla sain parinkymmene vuoden
        palvelus ajan jälkeen 11 euroa, eivät saa siellä vieläkään kuin
        10-13 euroa. Lopetin siellä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei tuo ihan huono ole, metalliverstaalla sain parinkymmene vuoden
        palvelus ajan jälkeen 11 euroa, eivät saa siellä vieläkään kuin
        10-13 euroa. Lopetin siellä.

        Jos pitkää päivää painaa ja on yritykselle sellainen "kulta muna" ja lhan korvaamaton työntekijä joka vielä ihan vapaaehtoiseksi näkee vaivaa ,että työkalu eli auto on todella särmässä kunnossa ja tuottaa myös tulevat vuodet maksimaaalisesti rahaa työnantajalle niin näkisin,että kohtuullinen korvaus olisi 17 eur /tunti ja hyvin menneen vuoden päätteksi joululahjaksi hyvä bonus.Kuten vanha sanonta sanoo: hyvä työntekijä on yrityksen paras voimavara.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Polliisi vois valvoa useimin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      94
      1855
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      86
      1303
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1027
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      117
      976
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      863
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      772
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      771
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      731
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe