Eli tuossa toukokussa (10,11 tai 12 päivä)pitäisi tallinnaan lähteä päiväristeilylle, laivalla ei mitään väliä kunhan on nopea ja pysyy pinnalla :)
En ole ennen kun kerran käynyt virossa ja silloinkin kaveri hoiti matka varaukset, joten kyselisinkin onko tuollasille lähdöille mitään saumaa löytää tarjous lähtöjä ja millaseen hintaan pari lippua voi saada?
En ole ennen kun kerran käynyt virossa ja silloinkin kaveri hoiti matka varaukset, joten kyselisinkin onko tuollasille lähdöille mitään saumaa löytää tarjous lähtöjä ja millaseen hintaan pari lippua voi saada?
Vastaukset 27
Vanhimmat
http://www.silja.fi
http://www.tallink.fi
Noilla on niitä katamaraaneja, nopeita aluksia. Linda Linen aloitusajankohdasta en tiedä.
Vihje: kun varaat matkasi suoraan varustamolta etkä matkatoimiston kautta, säästät matkatoimiston haluaman välityspalkkion. Liput saat lunastettua terminaalissakin.
Tarjouslähdöt löytyy aina varustamoiden www. sivuilta. Viikonloput on aina kalliimpia.
Aamulähdöt kalliimpia kuin aamupäivän lähdöt, siis Tallinnan suuntaan.
Sama juttu illalla, iltapaluut kalliimpia kuin iltapäivät.
Sitten on vielä sääriski - jos paluupäiväsi iltaann on lupailtu kovin tuulista merikeliä, voit varautua siihen, että joudut palaamaan hitailla takaisin. Ja jos väkeä on paljon just silloin liikkeellä, on nopeus hitaan laivan lipun varaamisessa valttia!
Itse olen kerran joutunut jäämään Tallinnaan yöksi kun en mahtunut mihinkään vaihtoehtolaivaan.
Tuli kalliimpi reissu kuin olin odottanut.
rosella menopaluu 20e oli tarjouksessa, taitaa olla vieläkin. http://www.vikingline.fi.
kato myös http://www.eckeroline.fi
Meneehän niitä muitakin kuin Rosella: Opera, Nordlandia, Meloodia ja Sea Wind mutta ne kyllä käyttävät matkaan 3,5 h ja sitten lähdöstä riippuu milloin asiakkaat saavat mennä ulos!
Jos nopeaa yhteyttä hakee, on vain katamaraanit ainoa vaihtoehto, eikä niitä ole muilla kuinn Siljalla, Tallinkilla ja myöhemmin keväällä aloittavat Linda Linen siipiratas-alukset.
Jos taas haluaa mennä lentäen, on mentävä Copter Linen asiakkaaksi Hernesaareen.
Sori en huomannut että pikalaivaa etsit! :)
Ja sitten on vielä NJL eli Nordic Jet Line, jolla maksaa 20 e tallinnaan, kun netistä varaa.
Mikäli olen oikein ymmärtänyt, ei yksikään Siljan SuperSeaCateista (One, Three & Four) ole katamaraani, vaan ne ovat täysiverisiä laivoja, koska ovat yksirunkoisia. Sama koskee myös Tallinkin AutoExpress 3:sta. Ja eroa on kuulemma matkustusmukavuudessa: mitä katamaraanit heiluvat, ovat nämä mainitut tasaista kyytiä.
Valittevasti kumpikin linkki ohjaa samalle sivulle :(
Siis puolitoista vuotta/sana, taitaa olla Suomi24.fi:n ennätys.
Todellinen sananiekka.
Asiallisesti kerroin että molemmat linkit vie samalla sivulle, koska samalta sivulta voi varta molemmat matkat
Mitä tekemistä sillä on risteilyn kanssa?
Ai niin, sinähän harrastat vain tuolimatkailua, et koskaan käy risteilyillä.
Miksi valehtelet?
Tallinnaan ei aja katamaraania minkä kyljessä luki Tallink tai minkä kyljessä lukisi Silja
http://img211.imagevenue.com/img.php?image=147880582_Liput_122_976lo.JPG tässä muutamia "risteilyitä" voitko näyttää itseltäsi vastaavan luettelon :)
Tosin tosta kuvasta puuttuu viimeisin matka, eli Baltic Princes 22.2 hytti 8707 (IKKUNALLINEN KOLMEN hengen E-hytti)
Ei tartte ku vaivautua terminaaliin laivan tulon jälkeen ja koukkasta roskista ja jos ei ole vähintään kakskyt lippua, ei oo kunnolla koukkastu.
No voitko näyttää vastaavan luettelon itseltäsi :)
Mä en viitti roskiksia dyykata.
No anna edes ruutukaappaus varausvahivstuksesta sitten :)
Joidenkin täytyy jotenkin yrittää todistella kuvitteellisia matkojaan.
Jotkut vaan matkustavat.
No minä annoin kopiot "matkalipuista" anna sinä kopio varausvahvistuksista... jos et lippuja säästä...
Tähän malliin http://img238.imagevenue.com/img.php?image=163337395_vahvistukset_122_129lo.jpg
Voisin panna 4€ veto että et kykene kumpaankaan
Niin? Olet niiltä jotain kysynyt.
Joidenkin täytyy jotenkin yrittää todistella kuvitteellisia matkojaan.
Kuka säilyttää yli kuukauden vanhoja meilejä?
"Kuka säilyttää yli kuukauden vanhoja meilejä?"
Ne ketkä käyttää SÄHKÖPOSTIOHJELMAA
Ohjelmassa viimeinen säästynyt viesti on tullut 26.2.2012
Ja piti oikein nettipostista kattoa (sama tili) siellä vanhin posti on 26.1.2014
Vanhin lähetty viesti on 9.5.2005.. melkee 10 vuotta vanha :)
Nykytekniikka on hienoa, kun kaiken saa säästettyä varmuuden vuoksi...
Toista se oli aikana kun tietokoneissa 500 megan kovalevy oli ISO jopa tämmönen 26v poika muistaa sen ajan
Hyvä. Laitoin kuvan koneelleni, nimi xly69ap4z,jpg, salasana At52Pws6D ja käyttäjätunnus y0Oo3Nam. Käyttäjätunnus ohjaa oikeaan hakemistoon ja muuhun sillä et edes pääse.
Jatko onkis sitten vain kiinni taidoistasi.
Tosin yhteytesi voidaan jäljittää.
Joidenkin täytyy jotenkin yrittää todistella kuvitteellisia matkojaan.
Voi poika parkaa... et oo siis tehnyt vuosiin ainuttakaan reissua, siinä missä missä minä näytin liput ja varausvahvistukset ties kuinka monesta
Voi kyynel
Pitäiskö antaa sulle joulukupongin ikean kortti, sillä pääsee ilmaseks laivalle
Hytti ilman ikkunaa eli "venttiiliä" ei ole kunnon hytti eikä matkakaan mikään matka.
Kuis tämä tänne alas tuli, vaikka tuli painettua tuohon linkkivastaukseen Vastaa?
Mitäpä jos opettelisit käyttämään nettiä.
Kaikki laivat täyttävät ehdot.