Mikä helpottaa vaihdevuosia

Anonyymi

En haluaisi hormonilääkitystä. Auttaako Menoforce Strong hikoiluun?

11

1210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      käy ottaa koronarokote,homma on selvä sen jälkeen,

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kasvitieteilijä Sinikka Piippo kertoo kirjassaan Rakkauden rohdot, että tehokkaimpana kuumiin aaltoihin auttavana yrttinä pidetään rohtosalviaa. Se auttaa niin päiväsaikaisiin kuin yöllisiinkin aaltoihin. Salvia myös rentouttaa ja voi poistaa stressiä. Rohtosalvia kannattaa nauttia teenä juuri ennen nukkumaan menemistä.

      Salviaa ei kuitenkaan pidä käyttää jatkuvasti eikä suuria annoksia, sillä se voi aiheuttaa monia ikäviä sivuoireita, muun muassa mahakipua, huimausta, päänsärkyä ja sydämen sykkeen kiihtymistä.

      • Anonyymi

        Aluksi salvia auttoi, mutta sain siitä kiusallisia vatsaoireita: kivuliaita ilmavaivoja ja ärhäkkää ripulia.


    • Anonyymi

      Keskustelusta poimittua:

      Kokeilkaa hyvät naiset kuumiin aaltoihin lemmikkieläinten viilennysmattoa, minulla on sellainen marketin halpa matto, itseviilentyvä. Vaikea, invalidisoiva hikoilu-horkka-helvettini loppui jo ensimmäisenä käyttöyönä, myös päiväaallot loppuivat. Yksi yö ilman menee, mutta kaksi yötä ilman tuo oireet takaisin. Mitään muuta hoitoa en käytä, koska en voi enkä saa.

    • Anonyymi

      Kuumiin aaltoihin tehoaa kunnolla vain estrogeenilla toteutettu hormonihoito. Jos kohtu on tallella, tarvitaan sen suojaksi progestroni lisäksi. Luontaistuotteilla ei tutkimusten mukaan ole lumelääkettä parempaa tehoa.

      Jos hormonihoitoon päätyy, suojelee se kaupan päällisiksi sydän- ja verisuonitaudeilta, verenpaineen nousulta, diabetekselta ja osteoporoosilta niin kauan kuin sitä käyttää. Estradioli pidentää tutkimusten mukaan elinikää ja tervettä elinikää, vaikka rintasyöpäriski otetaan huomioon.

      Erityisesti estrogeeni-progestroni-hoito lisää hieman rintasyövän sairastumisriskiä, mutta ei rintasyöpäkuolemia.

      Saman verran rintasyöpäriskiä lisää ylipaino, liikkumattomuus, alkoholin käyttö tai tupakointi, kukin erikseen ja yhdessä enemmän. Tosin niillä ei ole mitään terveyteen vaikuttavia positiivisia vaikutuksia.

      Rintasyövän saaneista suurin osa ei ole koskaan käyttänyt hormonikorvaushoitoa. Syövän kehittyminen riippuu monista asioista eikä syytä läheskään aina tiedetä.

      • Anonyymi

        Luontaistuotteet ovat erittäin hyviä, niistä löytyy vaihtoehtoja ja auttaa monia naisia.


    • Anonyymi

      Minulla auttoi! Yhden tabletin otin päivässä ja parin, kolmen päivän päästä alkoi vaikuttaa. Parin viikon päästä oli hikoilut hikoiltu. Myös nukkuminen palautui ennalleen, eli hyvin nukun taas. Käytin 3 kk ja kokeilin olla ilman, ihmeellistä, mutta hikoilut ei tulleet takaisin.siitä on nyt yli vuosi. Tänä aikana kk:t tulleet enää muutaman kerran, eli vaihtarit on kyllä meneillään. Mitään sivuvaikutuksia en menoforcesta saanut. Muuten olen terve, ei mitään lääkityksiä. Suosittelen kokeilemaan.

      • Anonyymi

        Saattaa olla että vaihtarisi ottaa vain takapakkia jos oireet sattumalta hävisi. Käy gynellä tarkistuta limakalvosi. Vv oireet ei helposti häviä


    • Anonyymi

      Reipasta ulkoliikuntaa, se auttaa. Eli kunnon kävelylenkki joka päivä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      57
      7199
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      20
      6168
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      27
      4599
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      231
      3832
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      31
      3090
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2786
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      108
      2728
    8. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      14
      2535
    9. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      45
      2431
    10. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      2402
    Aihe