Harmaan jäteveden kierrätys ja uudelleen käyttö WC:n huuhteluun pientaloissa

Anonyymi

https://www.theseus.fi/handle/10024/500114 "Toimeksiantajalle tällainen järjestelmä voisi olla hyvä vientituote. Järjestelmälle saattaisi löytyä kysyntää maissa, joissa puhtaasta juomavedestä on pulaa tai sitä käytetään kestämättömästi. Suomessa hyödyllinen vain, jos laki määräisi tällaisen järjestelmän rakennettavaksi."

3

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo on käynyt mielessä. Suihkuveden lämmön talteenottoakin on kokeiltu mm. Teijo-taloissa . Suihkusta ja keittiöstä talteenotettu vesi on kuitenkin melko puhdasta. Erityisesti suihkuvesi pelkkää saippuavettä joka mitä parasta vessan huuhteluun. Johonkin säiliöön tuo suihkuvesi tulisi johtaa jossa ylivuotoputki. Vesiautomaatti pumppaisi tuon veden painesäiliöön josta wc saisi huuhteluvetensä.
      Melko yksinkertaisella toteutuksella tuo pelittäisi. Suihkuvesi kelpaisi myös auton pesuun tai kasteluun. Ainakin ympäristöystävällisiä pesuaineita käytettäessä.

    • Anonyymi

      Typerä systeemi. Duunikaverilla Belgiassa oli sellainen siihen hetkeen asti, kun hän palasi muutaman kuukauden työreissulta. Vessanpönttöön pulpahti vihreää limaa ja sen seassa vettä.

      Systeemi toimii vain, jos sillä on koko ajan käyttöä. Muussa tapauksessa bakteerit, sienet ja levät kasvavat kohisten ja vaarantavat asukkaan terveyden.

      • Anonyymi

        Kyllä tuo ekolokinen idea on. Liikaa käytetään puhdasta vettä
        paskan huuhtomiseen. Vesivessa muutenkin on vesistöjä ajatellen
        huono. Jokaiselle ihmiselle maailmassa vesivessa niin puhdas
        vesi loppuu alta aikayksikön.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      134
      3896
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3299
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      38
      2907
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2812
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      137
      2479
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      50
      2114
    7. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      95
      1286
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      63
      1266
    9. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      13
      1202
    10. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1139
    Aihe