Neljä kuntaa joutuu vaikean taloudellisen tilanteensa vuoksi kriisikunnan arviointimenettelyyn, kertoo valtiovarainministeriön neuvotteleva virkamies Vesa Lappalainen Uutissuomalaiselle.
– Arviointimenettely aloitetaan elo–syyskuussa Konnevedellä, Pertunmaalla, Rääkkylässä ja Haapajärvellä. Kunnille lähetetään tästä kirje kesäkuun alkupäivinä.
Arviointimenettelyssä arvioidaan kunnan mahdollisuudet järjestää asukkaidensa palvelut. Arviointimenettely voi johtaa jopa kuntaliitokseen.
Laukaa vai Äänekoski?
20
1720
Vastaukset
- Anonyymi
Mennään Laukaaseen ennen kuin Äänekoskelle, jos liittymiseen tarvis.
- Anonyymi
Ja voipi olla, että Laukaa ei ees huoli.. Mitta toivotaan, että talous kääntyy. Oisko aika laittaa kannattomatromatkosket myyntiin? Ehkä ne kannattais, jos olisimatkailu ym. palvelut ajnatasalla aukioloaikoineen. Nythän ne ei ole.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja voipi olla, että Laukaa ei ees huoli.. Mitta toivotaan, että talous kääntyy. Oisko aika laittaa kannattomatromatkosket myyntiin? Ehkä ne kannattais, jos olisimatkailu ym. palvelut ajnatasalla aukioloaikoineen. Nythän ne ei ole.
Kosket on avoinna 24/7. Sinne voi aina hypätä ja ylhäällä tai alhaalla sinua odotetaan.
- Anonyymi
Jos arviointi päätyy kuntaliitokseen, luonnollisin suunta on Laukaa jonka kanssa on tehty jo pitkään yhteistyötä kunnallisissa palveluissa.
- Anonyymi
Todennäköisesti Laukaa ottaa Hankasalmen ja Äänekoski Konneveden.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Todennäköisesti Laukaa ottaa Hankasalmen ja Äänekoski Konneveden.
Eikö jokainen voi itse päättää?
- Anonyymi
kaikki paitsi elämä on turhaa
- Anonyymi
Äänekoskella hyvin hajallaan palvelut. Julkisilla kulkeminen sinne mahdotonta. Laukaaseen ja jyväskylään sentään vielä kulkee busseja että autotonkin pääsee joskus poistumaan kunnasta. Eli kunnan väkiluvun lasku tulee kiihtymään jos Äänekoskeen liitytään.
- Anonyymi
Konnevetisistä osa käy äänekoskella töissä,
*valtralla
*vaneritehtaalla
*sellutehtaalla
*kartonkitehtaalla
*celcolla
JNE.
Oisko kuitenkin liittymä kunnaksi äänekoski sopivin. - Anonyymi
Laukaa
- Anonyymi
Ruatalampi.
- Anonyymi
Laukaa ilman muuta on mieluisampi suurempana kuin Äänekoski. Laukaaseen on pa-
remmat liikenneyhteydetkin.- Anonyymi
Suorempi tie on Äänekoskelle? En ymmärrä tuota Laukaan hypetystä? Samalla tavalla se vie palvelut pois Konnevetisten ulottuvilta.
- Anonyymi
Väkeä käy paljon töissä Äänekoskella, jossa on huomattavasti paremmat palvelut kuin Laukaassa. Ilman muuta liitymme siis Äänekoskeen, vaikka vallassa olevat kepulaiset sitä vastustavatkin. Heillä todennäköisesti olisi hyvin vähän sananvaltaa Äänekosken päätöksenteossa ja hyvä niin!
- Anonyymi
äänekoski kuihduttaa Konneveden samalla tavalla kuin Suolahden, Sumiaisen ja Konginkankaan. Jos sitä haluatte, niin siitä vaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
äänekoski kuihduttaa Konneveden samalla tavalla kuin Suolahden, Sumiaisen ja Konginkankaan. Jos sitä haluatte, niin siitä vaan.
Mitä se Laukaa sitten tekisi?
- Anonyymi
Äänekoskeen liittyminen vie autottomilta loputkin palvelut. Mieluummin kannattaa sitten muuttaa Laukaaseen asumaan joka kuuluu Jyväskylän liikenteen alueeseen.
- Anonyymi
Kyllä minä laukaalaisena itseni mieluummin näkisin kuin äänekoskelaisena tulevai-
sessa ajassa. - Anonyymi
Miksi meidän ikuna kannattaisi näiden kuntien kanssa liittyä, kun Rautalampi olisi moninkerroin parempi vaihtoehto.
- Anonyymi
Paitsi että se tulee liittymään Suonenjokeen. Konnevesi kuuluu Sumiaisten ja Konginkankaan kanssa Äänekosken lähikuntiin, kun taas Laukaan vastaavaan kuuluu Hankasalmi. Löytyy tietoa ihan kun Goolettaa "Kuntaliitokset Suomessa" On vain ajankysymys milloin joudutaan liittymään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1106887KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3846533Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei653297Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521262832Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082430- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään351587Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257