Sukulaispoika yllättää

Anonyymi

Minulle kävi kerran hyvin nolosti. Olin juuri päässyt eläkkeelle ja lupauduin auttamaan siskon poikaa, joka oli n. 30 v vanha, hänen rakennuspuuhissaan. Mukava asiallinen nuorimies, jousinhan minä auttamaan ruoka- ja majoituspalkalla. Silloin en vielä osannut olla eläkkeellä

Yhtenä iltana oli maisteltu vähän kaljaa, mutta humalassa ei oltu. Poika rupesi kertomaan isästään, jonka tiesin jo ennakolta hankalaksi tyypiksi. Isäntä kertoi, että selkäsaunatkin olivat heillä varsin löyhässä. Ajattelin lohduttaa häntä ja sanin, että piiskaaminen ei ole hänelle mitään pahaa tehnyt, koskapa hänestä oli kasvanut noin mukava nuorimies.
- Vai että sellainen näkemys... Tuumasi isäntä ja muuttui melkoisen vaitonaiseksi.
Vähän ajan kuluttua hän kysyi , että oliko minua koskaan piiskattu?
No ei ollut, ainakaan en muistanut sellaista sattuneen.

Kun TV-uutiset ja urheiluruutu oli katsottu lähti isäntä ulos. En kiinnittänyt asiaan enempää huomiota, kunne kaverini palasi koivuvitsan kanssa ja sanoi, että kokeillaanpa tuleeko sinusta tämän avulla mukava mies.

Luulin hänen vitsailevan, mutta kun en ruvennut housujani laskemaan käskystä huolimatta, ryhtyi hän itse toimeen. Olin melko tukalassa tilanteessa, vastassa oli 190 senttinen karju, jonka hauiksen tiesin olevan 44 senttiä. Mainittakoon, että omani oli 33 senttiä. Eikä siinä puheet eikä kamppailut auttaneet, kohta olivat housuni puolitangossa ja pomo väänsi minut mahalleni syliinsä. Eihän minulla kokemusta ollut, mutta uskoisin saaneeni ihan melkoisen selkäsaunan ja sitä todisti jäljetkin takalistossa.

Aamulla isäntä pyyteli anteeksi ja sanoi ymmärtävänsä, jos haluan lopettaa työt. En tiedä kumpi meistä oli enemmän häpeissään, mutta enhän minä voinut kesken urakan kotiin ilmaantua.

Ilmoitin olevani urakan loppuun, jos kaksi ehtoa toteutuu:
Yksi - tapahtuneesta ei kerrota kenellekään.
Kaksi: Toista kertaa ei piiskata.
-Pidetään sovittuna, ilmoitti isäntä.
Muuta puhetta ei sitten oikein syntynyt, niin päätin keventää tilannetta:

Olet sinä mielettömän vahva kaveri, jos joku on noin riski, niin tokihan sillä on oikeus käyttää voimiaan. Mikäli minä oikein typeriä puhun, niin onhan sulla oikeus piiskaamiseen. Tiesin piruilevani, mutta olin varma, ettei isäntä tohtisi enää siihen reagoida.

Siitä ne hommat lähti käyntiin ja hyvin on tultu juttuun tähän päivään asti.

0

3528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Minkä ikäistä ikävöit?

        Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
        Ikävä
        89
        1921
      2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
        Maailman menoa
        406
        1918
      3. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

        Olet järkyttävä.
        Ikävä
        99
        1846
      4. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

        Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
        Kotimaiset julkkisjuorut
        380
        1785
      5. Aika pieni se on

        Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
        Haapavesi
        60
        1428
      6. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

        Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
        Haapavesi
        51
        1404
      7. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

        Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
        Maailman menoa
        301
        1236
      8. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

        Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
        Ikävä
        97
        1096
      9. Kiitos siitä

        Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
        Ikävä
        51
        1050
      10. vinkki miehille

        Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
        Ikävä
        174
        1040
      Aihe