Meillä teinipoika 15v on jo pari vuotta piereskellyt ympäri kämppää ku yritetään perheen kesken kattoo jotain, kun tulee kotiin niin selkeästi juonu kaljaa aivan kauhee kaljan lemu ja tasapaino heikompi ku isoäidillään, ei peseydy kunnolla mut harrastaa urheilua ja koko talo haisee siks hielle eikä hän tee asialle mitään, ei välitä muiden läsnäolosta vaan välillä kävelee alasti vaikka talossa muitakin ja nykyään ei edes laita housuja suihkun jälkeen vaan ilman mitään näköestettä kävelee talon toisessa päässä olevaan huoneeseensa jota hän ei ole vieläkään oppinut siivoamaan ja jos en itse ole siivonnut niin koulupäivän jälkeen hän valittaa siitä mulle. Tuntuu tosi ällöltä ku jo parin vuoden ajan hänen huoneestaan on löytynyt paperituppoja ympäriinsä ja senhän tietää mitä niillä on pyyhitty. Olen tuonut jopa roskakorin hänelle mutta sieltä harvoin mitään löytyy, kun se vain on ilmeisesti liian vaivalloista mennä viemään roskat huoneen toisessa päässä olevaan koriin. Isänsä joskus sai puhuttua järkeä ku käskin heidän mennä mahdollisimman pitkän juoksulenkin. Käytös muuttui hetkeksi, mutta ei pitkäksi aikaa. Onko normaalia et teini käyttäytyy kuin omistaisi koko talon ja ilmeisesti myös sen muut asukkaat?
Onko normia käyttäytymistä teinille?
5
201
Vastaukset
- Anonyymi
Vie laitokseen
- Anonyymi
Meillä teinipoika häpeilee alastomuutta ja kotona pysyy kaikkialla paitsi huoneessa farkut ja takki päällä vaikka olisi hellettäkin. Hänen äidillä on tapana kommentoida kaikkia muutoksia ihmisissä esim et onpa tuo naapurin akkakin lihonnut niin ilmeisesti poika pelkää et äiti alkaisi hänenkin muutoksistaan puhumaan. Meillä teini kyllä hoitaa oman huoneensa siivouksen ja auttaa muussakin jos vain pyydetään. Me ei kyl kovin usein pyydetä ku kyllä meidän vanhuksienkin pitää töitä paiskia et ei sohvanpohjalle jämähdetä😂
- Anonyymi
Mulla on kaks teini-ikäistä poikaa joista kummatkin saaneet yhtä hyvän kasvatuksen ja toinen on siisti kaikin tavoin ja siivoaa huoneensa itse ja muutenkin käyttäytyy mut toinen on sit sellanen et ei peseydy kunnolla kauhee hien haju ja muutenkin piereskelee ja ei vedä vessaa ja huone aina sekaisin. Pojat 14v ja 16v.
- Anonyymi
Vikaa kasvatuksessa
- Anonyymi
Ei se vika aina ole kasvatuksessa!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273485Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A132688Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1182642Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1152308Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761723Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501658Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261596Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt131364Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001315- 1411302