Meillä teinipoika 15v on jo pari vuotta piereskellyt ympäri kämppää ku yritetään perheen kesken kattoo jotain, kun tulee kotiin niin selkeästi juonu kaljaa aivan kauhee kaljan lemu ja tasapaino heikompi ku isoäidillään, ei peseydy kunnolla mut harrastaa urheilua ja koko talo haisee siks hielle eikä hän tee asialle mitään, ei välitä muiden läsnäolosta vaan välillä kävelee alasti vaikka talossa muitakin ja nykyään ei edes laita housuja suihkun jälkeen vaan ilman mitään näköestettä kävelee talon toisessa päässä olevaan huoneeseensa jota hän ei ole vieläkään oppinut siivoamaan ja jos en itse ole siivonnut niin koulupäivän jälkeen hän valittaa siitä mulle. Tuntuu tosi ällöltä ku jo parin vuoden ajan hänen huoneestaan on löytynyt paperituppoja ympäriinsä ja senhän tietää mitä niillä on pyyhitty. Olen tuonut jopa roskakorin hänelle mutta sieltä harvoin mitään löytyy, kun se vain on ilmeisesti liian vaivalloista mennä viemään roskat huoneen toisessa päässä olevaan koriin. Isänsä joskus sai puhuttua järkeä ku käskin heidän mennä mahdollisimman pitkän juoksulenkin. Käytös muuttui hetkeksi, mutta ei pitkäksi aikaa. Onko normaalia et teini käyttäytyy kuin omistaisi koko talon ja ilmeisesti myös sen muut asukkaat?
Onko normia käyttäytymistä teinille?
5
196
Vastaukset
- Anonyymi
Vie laitokseen
- Anonyymi
Meillä teinipoika häpeilee alastomuutta ja kotona pysyy kaikkialla paitsi huoneessa farkut ja takki päällä vaikka olisi hellettäkin. Hänen äidillä on tapana kommentoida kaikkia muutoksia ihmisissä esim et onpa tuo naapurin akkakin lihonnut niin ilmeisesti poika pelkää et äiti alkaisi hänenkin muutoksistaan puhumaan. Meillä teini kyllä hoitaa oman huoneensa siivouksen ja auttaa muussakin jos vain pyydetään. Me ei kyl kovin usein pyydetä ku kyllä meidän vanhuksienkin pitää töitä paiskia et ei sohvanpohjalle jämähdetä😂
- Anonyymi
Mulla on kaks teini-ikäistä poikaa joista kummatkin saaneet yhtä hyvän kasvatuksen ja toinen on siisti kaikin tavoin ja siivoaa huoneensa itse ja muutenkin käyttäytyy mut toinen on sit sellanen et ei peseydy kunnolla kauhee hien haju ja muutenkin piereskelee ja ei vedä vessaa ja huone aina sekaisin. Pojat 14v ja 16v.
- Anonyymi
Vikaa kasvatuksessa
- Anonyymi
Ei se vika aina ole kasvatuksessa!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1852680Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 73921
- 64921
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239809Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708