Onko jollakin tietoa, että miksi ja mitä tietoa eräät Suomessa toimivat USA:laiset IT-yritykset käyttävät First Advantagea (FDAV) työntekijöidensä "taustatietojentarkastukseen"?
Suomessa on Poliisilla oma yksikkönsä ihmisten taustatietojen tarkastukseen, miksi pitäisi käyttää USA:laista yritystä siihen? Ohitetaanko tällä Suomen lainsäädännöstä jotain. Todella omituista.
Suomessa on Poliisilla oma yksikkönsä ihmisten taustatietojen tarkastukseen, miksi pitäisi käyttää USA:laista yritystä siihen? Ohitetaanko tällä Suomen lainsäädännöstä jotain. Todella omituista.
Vastaukset 55
Vanhimmat
Supo tutkii suomalaiset eikä usalaiset eikä venäläiset
Supo ulkoistaa tutkimisen saksalaisille, venäläisille, puolalaisille ja usalaisille. Moni supolainen on työpaikkakiusaaja ja vieraan vallan agentti sekä lahjuksien vastaanottaja.
Taitaa myös mennä virolaisille. Supon etsivältä edellellytetään pelkkää peruskoulua ja maksimissaan vartijakorttia. Kokoomuksen jäsenyys on plussaa.
Sitten on tietysti hyvä että komppaar alkujaan tanskalaista ISS:Issiä ja otat lahjuksia vastaan.
Ei pidä paikkaansa. Supo toimii sisäisissä asioissa itsenäisesti. Kansainväliset asiat (rikos jne) ovat eri asia.
Sekä Suomessa toimivat ulkomaalaiset jotka tutkitaan Suomessa oleviin tehtäviin.
Kun hain töihin johon Supo tekee taustaselvityksen:
- kotiini yritettiin murtautua
- kaikki työvuorot vietiin
- jouduin järjestelmällisen työpaikkakiusaamisen ja vainon kohteeksi
Lisäksi
- kodissani käytiin omilla avaimilla luvatta
- salakuunneltiin puheluja (luvatta)
Aiemmin oli lehdessä juttua, että Suoon sisällä on työpaikkakiusaamista ja että työvuorot vietiin ja jopa avaimet ja työtehtävät.
Minulla ihan sama asia. Jo täydeksi tehtyyn työvuorolistasta yhtäkkiä tuli uusi versio ja kaikki työvuorot oli pyyhitty pois ilman mitään syytä. Näin siis joka ikisessä työpaikasta jossa Supo tekee taustaselvityksen.
Samoin jouduin työpaikkasyrjinnän ja vainon kohteeksi esim. vapaa-ajalla ei saisi seurustella eikä harrastaa mitään tulee heti laittomat potkut jos vähänkin on seurusteluelämää. Pitöisi elää loppuelämä selibaatissa jonkun olemattoman palkan ja paskaduunin takia.
Olen kuitenkin työni hoitanut täysin moitteetta enkä tehnyt rikoksia. Tilalle aina laitettiin henkilö joka teki työnsä mahdollisimman huonosti tai ei ollenkaan. Mitä huonommin teit työt, sitä enemmön sait työvuoroja ja mitä paremmin teit työt niin sitö vähemmän työvyoroja jos ei ollenkaan työvuoroja.
Jos oli jo töissä ja haki sen rinnalla työpaikkaa jonnekin toisaalla missä Supo tarkisti taustat niin Supo aina järjesti laittomat potkut ilman omaa syytä nykyiseen työhön taustaselvityksen jälkeen jotta todellakin tulet sinne töihin.
Nii että tiedoksi niille vinkujille ”miks et mee töihin” tai ”omaa syytä työtön länkyti länkyti” niin kyllä Supo näitä laittomia potkuja järjestelee ilman henkilön omaa syytä mennen tullen joka ikinen kerta.
Likainen työ vaan teetetään siten joillain muilla vaikka sitten uganda bugandoilla tai somaleilla.
Myitkö huumeita?
En ole koskaan myynyt huumeita enkä edes kokeillut huumeita. Ja ei, en edelleenkään ole mustalainen. En edes tupakoi.
Älä länkytä siellä. Yritöt vasn keksiä taas perättömiä. Ensin olin venäjävakooja mukamas ja nyt muka huumeiden myyjä. Kohta mustalainen.
Taitaa olla sun lempiaihe. Huumeet. Tarjoaako venäläiset sulle huumeita tietoja vastaan?
Miten muka FADV saa tiedot esim suomalaisen rötöksistä?
Kaikki tuomiot menevät Supon rekisteriin.
Sieltä Supo antaa henkilön suostumuksella omat tietonsa ulkomaille. Tai jos poliisiasiat niin vaativat.
Sama toisinpäin. Tämä näistä perusrikkeistä.
Ulkomaalaiset kyttäävät jotain muuta. Kansainvälistä rikollisuutta tai että onko ko. henkilö jäänyt kiinni heidän maastaan jostain rikoksista tai epäilläänkö heitä siellä jostain.
Anyway, sama minulle.
Niin. Kyllähön sieltä suomalainen poliisi kilauttelee ulkomaisille kollegoilleen että jörjestäisittekö pienen puukotuksen/tulipalon/minihelikopteri-häirinnän tai voisitteko savustaa tämän henkilön työttömöksi.
Siellä aina tiettyyn aikaan kuukaudesta suomalainen poliisi toivoo salasanojen hakkerointia/tietoliikenteen häirintää/terrorismirikoksia/hässäkkää kun pitöis suomalaisen poliisin vöhön saada leivän päälle makkaraa niin että jörjestäisittekö tälle henkilölle potkut jollakin tekosyyllä tai estäisittrkö tämän työskentelen jollakin tekosyyllä kun me täällä Suomessa haluttais muutama makkara leivän päälle.
Siis ja ainoastaan sinut. Katso peiliin dude
Ootko sä niin pakkomielteisen rakastunut minuun vai mikä?
Poliisi on itse rikollinen. Huumerikollinen. Seksuaalirikollinen.
Onko teilläkin yksikön johtajina ja tiimipäälliklöinä Venäjä (cia) vakoojia? Paljonkohan cia vakooja sais linnaa kun todettaisiin Venäjän myyräksi?
Vieläkö Merkel vakoilee suomalaisia?
Suomen poliisi on yhtä luotettava kuin Aarnio.
Instituutio ja on Suomen valtiossa hoitamassa järjestystä.
Muutama kriminaali mahtuu tietysti aina kuvioon.
Mikset muuta Venäjälle? Jos Suomin on niin paska maa asua? Hae sieltä tai muualta jossa ei ihmisoikeusasioita hoideta sitten itkien tänne takaisin.
Miksi itse et muuta Venäjälle? Sinähän se Venäjä fani olet en minä.
Sitäpaitsi Suomessa ei toimi ihmisoikeudet niin hyvin kuin mitä yritetään väittää. Siitä ihan esimerkkinä tuo minun (kantasuomalaisen, ei Venäjä mielisen) syrjintä Suomen poliisin ja Supon toimesta. Mahtaa olla Venäjä agentteja Suomen poliisissa töissä.
Suomi ei ole mikään onnela. Kaikilla suupielet väärinpäin. Maailman onnellisin kansa? Ei todellakaan. Suomessa ei saa edes hymyillä kun Suomen poliisi tulee kateelliseksi.
Muutama kriminaali.
Aarnio on jäävuoren huippu. Yhtenä esimerkkknä olet sinä. Maailman korruptuneiden kansa. Maa jossa ei edes joudu vankilaan maanpetoksesta. Päinvastoin saa vain muhkeat korvaukset.
Näitä maanpetoksia ja petoksiakin on tutkimassa itse maanpetokselliset. Pukki kaalimaan vartijana.
Minä? Heh valkonen A4:nen.
USA:han mennessä jos passissa on esim Kuuban lomareissu(itellä ei ole) niin siellä olet lentokentällä nakuna "suolen" tähystyksessä😅😅
USA:n tarkastukset on 10x pahempia kuin Suomen
Muuta USA:han. Ole toki valkoihoinen tai...
Suomivastainen ja angsti ihminen. Susta ei pidä kukaan, nyyh
Sulla Suomi on yhtä kuin Venäjä.
Niinhän ne juutalaistenkin haukkuvat muita juutalaisiksi kun ovat itse juutalaisia.
Sinähän nämä kirjoitukset olet tänne aloittanut en minä.
Vieläkö Merkel toivoo minua Venäjän kaasuputkihsnkkeeseen töihin? Entä vartijaksi? Vai tuliko käsky ensin Putinilta Merkelille ja sitten Merkeliltä Supolle?
En ole kiinnostunut menemään Kuubaan enkä ole kiinnostunut Kuubasta.
Saksanryssä hiljaa siellä.
Obama siis on pomosi? Käytkö vielä useinkin Obaman kanssa Skype-keskusteluja? Tykkääkö O katsella kasinoilla kun tytöt kusee hönen päälleen? Obama ei erota suomalaista venäläisestä?
Taisi jäädä iltalääke ottamatta?
Ei mennyt ilmeisesti koodi läpi kääntäjästä kun tarvii tänne tulla huutamaan skeidaa.
Pitäiskö sun vaihtaa alaa
Niin. Sinä kun venälöismielisenä et haluasi että minä vaihtaisin alaa.
Etkö kestä töitäsi ilman lääkkeitä ja huumeita?
Kärrääkö Aarnio sulle lääkkeitä ja huumeita kun et pysty niitä ilman tekemään töitä?
Siinä on taas yksi huumerikollinen lisää.
Opettele laiska suomen kieli niin ei tartte kääntäjää. Vai ajattelitko odottaa dubbausta siansaksaksi päälle?
Itellä se käsitys että juuri jenkki ja kanukkifirmat potkivat ulos suomityöntekijöitä eniten
Ai niin ja yks kanukki taisi ajaa alas yhden suomen menestyvimmän firman
Tarkoitat kai ettö jenkki oli oikeasti Venäjän vakooja.
Jenkki on niin sokea ettei erota Suomea Venäjästä? Siksikö Snowden menikin Venäjälle kun erehty luulemaan sitä Suomeksi heh heh?
Ootteko hyviäkin kavereita :) Ei taida USA pitää Snowdenista :) Eikä Venäjäkään muuta kuin sen rahoista :)
Taidat itse olla erittäin hyvää pataa Venäjän kanssa. Siksihän sulla on pakkomielle työllistää nimenomaan valtiolle. Valtion virkamiehen työt olivat entisaikaan venäläisille nykyään venäläismielisille eli teikäläisille.
Edustat itse sitä vanhanajan keisarillista venäläistä Suomen hallintokoneistoa, joissa pääkieli Venäjä.
Lipposen agentteja selvästi olet.
Tais kalikka kalahtaa