Vaihtoehtoiset hoidot. Pitääkin tutustua niihin.

Anonyymi

Tulehdusarvot ovat jatkuvasti hiukan koholla. Tilanne on jatkunut tälläisena viimeiset 40 vuotta. Tänäänkin.

Käytän Primaspan 100mg tai jotakin sinnepäin lääkettä tulehduksen estoon joka päivä.
Miten tulehdusarvoa voisi alentaa?

19

1008

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarkistin lääkepurkin kyljestä. Trimopan se lääke on, ei primaspan.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Apteekissa tiesivät tietenkin sen olevan antibiootti. Joka päivä otan yhden kapselin.
        Vaikuttaisi siltä, että 500 mg parasetamoli caps antaisi saman tuloksen. Verenkuvani on hyvä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Apteekissa tiesivät tietenkin sen olevan antibiootti. Joka päivä otan yhden kapselin.
        Vaikuttaisi siltä, että 500 mg parasetamoli caps antaisi saman tuloksen. Verenkuvani on hyvä.

        Antibiootteja ei saisi käyttää jatkuvasti. Niillä on pahoja haittavaikutuksia.


    • Anonyymi

      Kun lääketiede ei ole pystynyt tulehdusarvojen syytä poistamaan, olen valmis kokeilumielessä harkitsemaan homeopaattista hoitotapaa. Olisi ensimmäinen kerta elämässäni.

      • Anonyymi

        Tulehdus on ilmeisesti aivoissasi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tulehdus on ilmeisesti aivoissasi.

        Urologin mukaan virtsatiesysteemissä. Isäni synt. v.1911, ei häveliäisyyssyistä mennyt koskaan urologille. Hänen isänsäkään ei mennyt, vaan kärsi lähes tukkeutuneista virtsateitä.
        Nykyään lääkehoito helpottaa vaivaa, yleistä vanhoilla ihmisillä.
        Tuttu yksinhuoltajanainen, sanoo, että pissavaikeudet ovat yleisiä myös naisilla, myös keski-ikäisilläkin.

        Tulehdusarvoja näyttää alentavat yhtä viisiin parasetamolikin. Nyt kesälämpimillä vaiva on pienempä. Talviaikana joudun käyttämään ilmaisia vaippoi.


    • Anonyymi

      Jos ny tosia kirjutetaan, kyllä lääketieteeseen perustuvat kokeet kertovat missä tulehdus-jallu luuraa.
      Toinen juttu on, että kuntien rahatilanne ei suosi etenkään työikäisten ulkopuolisten ihmisten hoitamista niin nokon nuukaan.

    • Anonyymi

      Kalevalainen jäsenkorjaus on lievittänyt varmaankin tuhansien ihmisten kipuja koko toimimishistoriansa aikana.

    • Anonyymi

      Vanhemmiten senesenssissä olevat solut eli zombiesolut lisääntyvät. Nykytieteen keinoin niitä ei voida poistaa tai korjata. Eli todennäköisesti matala-asteinen tulehdus johtuu iästä, ja on huonosti korjattavissa. Toki yleisiä pitkää ikää lisääviä keinoja voi kokeilla. Niukka ruokavalio, reipas liikunta, hyvät sosiaaliset suhteet, oikeat asenteet jne.

      Kun solu ei saa enää korjattua DNA:n vaurioita, voi kehittyä joko syöpä tai sitten solu menee senesenssiin, eli lopettaa lisääntymisensä, muttei kuole. Senesenssissä oleva solu lähettää hätähuutoa ympäristönsä soluille, ja myös näiden toiminta häiriintyy. Seurauksena on ikääntyminen ja erilaiset sairaudet. Mahdotonta täysin ehkäistä. Tyylillä vanheneminen vaatii itsekuria, ja asiaan pitäisi varautua jo nuorena, mieluusti keski-iässä.

      • Anonyymi

        Sitä vielä haluaa uskoa lääkkeiden tehoavuuteen. Parasetamol 500mg vie sen vilun edes poies.


    • Anonyymi

      Kun lämpötila ylittää 24 astetta, voi villapaidan jättää jo pois. Viluisuutta > alilämpöä < on jatkunut jo 20 vuotta.
      Kuntotreeni tai fyysinen ikäänkuin palauttaa normiolon...vähäksi aikaa.

    • Anonyymi

      Asuminen onnistuu niin, että sisällä on pidettävä kesälläkin kylmältä eristävä vaatetus päällä.
      Ilmalämpöpumppu tekee sisätiloihin vetoa aiheuttavan ilmiön.
      Epämiellyttävään alilämpö
      tilaan otan parasetamoli 500mg kapselin.

    • Anonyymi

      Onko vaihtoetohoitojen alalta tietoo, millä saisi sisäisessä korvakäytävässä olevan kivihiekan liikkeelle?
      Netissä kerrotaan, että tuo kivihiekka aiheuttaisi asentohuimausta.
      Siellä kerrotaan myös itehoito keino tuohon vaivaan. En ole onnistunut. Onko joku toinen saanut tuon "tukoksen" liikkeelle?

    • Anonyymi

      Alilämpö-ongelma ilmenee viluisuutena. Tälläisenskin hellepäivänä suihkun jälkeen aluspaita, villapaita, paksu huppari ja toppaliivi päälle. Sen jälkeen voi syödä hedelmiä kuuman mehun kanssa.

      Nyt huoneen lämpö on 26. Puolen tunnin päästä voi ottaa päältä toppaliivin pois. Vaatetuksella voi jättää viluoirelääketyksen pois.

    • Anonyymi

      Kuivat silmät ilmiö. Tähän vaivaan ei taida olla edes ns. vanhan kansan neuvoista apua.
      Ainakin apteekit tuntevat vaivan. Heillä tarjolla on monia silmään tiputettavia nesteitä. Ne voitelevat silmämykiötä.

      • Anonyymi

        Apteekkien Puro nimiset silmätipat ovat nyt kokeilussa. Se Iiris tuotekin auttaa hiukan kun sitä kolme kertaa laittaa kuivatsilmät vaivaan.


    • Kaikenlaisiin sairausepäilyihin on ensisijaisesti suositeltava lääkärin tutkimuksiin hakeutumista.

      • Anonyymi

        Olen trampannut kuntapuolen terveyskeskuksissa kiusaksi asti. Lukuisat näytteet eivät ole tuoneet ratkaisua ongelmaani.
        Verenkuva ja hivenainepitoisuudet ovat hyvät. Saamani ihovauriot tai leikkaushaavat paranevat nopeasti.

        "Omahoitona" käytän pukeutumista. Jo 23 sisälämpötiloissa käytän villapaitaa ja hupparia.

        Uskon, että jos ihmiset pukeutuisivat riittävästi sisällä ja ulkona, varsinaiset terveyspalvelujen käyttömäärät vähenemisivät huomattavasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      525
      2564
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      52
      2225
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      205
      2174
    4. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1568
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1469
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      50
      1376
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1339
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1141
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      93
      1129
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1035
    Aihe