Milloin saadaan Linux joka tarttee vain yhden cd.n asentuakseen eikä reppukaupalla, alkaa maistuun 3,11 korppuorkesterilta
lättytalkoota
7
586
Vastaukset
winukasta saadaa ihan oikeasti toimiva LiveCD, jolla voitaisiin tehdä esim. rikki menneen winukan korjaus....
Milloin saadaa winukasta yhteen korppuun mahtuva routteri/palomuuri asennus....
Milloin saadaa winukasta ihan oikeasti hieman vähemmän virus/malware/adware/Mmuu vastaava imuri, ILMAN kolmansien puolien softia?
Ja vastaus kysymykseesi, sellaset ON JO olemassa!
Pienimmät menee 8cm CD:lle(eli abt 50M!)- Juutas Käkr...
ja mitä niihin pitää netistä hakia lisäksi. Miksi niitä ei oo mainosteltu jos halutaan Linkun yleistyvän
Juutas Käkr... kirjoitti:
ja mitä niihin pitää netistä hakia lisäksi. Miksi niitä ei oo mainosteltu jos halutaan Linkun yleistyvän
kun ei tarvitse mitään... ELLET halua tietenkin!
Mulla esim. täysin toimiva version DSL versosta USB:llä(50M, 128M muistilla, joten on tilaa omillekin tiedostoille!), ja se on graafinen!
- kyllä
3-6 cd:ltä ja sisältää siten kaiken softankin. Montako cd:tä tarvitaan Windowsin ja kaiken softan asentamiseen?
Linuxin saa tietenkin asentaa dvd:ltä jos romppusulkeiset hirvittäää.- näreet
Jos vertaat winukassa
Käyttis 1 CD
Office-paketti 1 CD
Selaimet sähköposti 1 CD
Kuvankäsittely 1 CD
Ohjelmointiympäristö 3..5 CD:tä
ServicePackit ennenkuin uskaltaa kytkeä nettiin.
Eli Linux on ylivoimaisesti helpompi lättytalkoiden osalta.
- 1 cd:n linux
kokeile sitä
http://www.vectorlinux.com - mehulinko
taitaapi olla jo suurinosa liinukseista yhden cd:n juttuja. ja paljon myös usb-tikuissa toimivia.
siältäävät vieläpä tarvittavat kamat jos haluaa/pystyy tekstinkäsittelyyn ja muuhun toimintaan ilman totaalista windows-office-photoshop-kloonia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1243903Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta263642Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii103070Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1202576Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten802510Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää542448Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom92403Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole252390Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1672326Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin642264